 |
|
Dvě reakce na Stručně a jasně |
Marie Medková, Samuel Titěra |
|
|
Vážená redakce
přečetla jsem si článek H. Pfannové z čísla 10, který se týkal výsledků sjezdové ankety, a byla jsem překvapena. Autorka vysvětluje, že nebylo zveřejněno hodnocení jednotlivých přednášek, sportovních akcí a tvůrčích dílen - a to s ohledem na přednášející a pořádající.
Nechápu, proč nejsou výsledky ankety otištěny v Bratrstvu. Ještě minulý rok se nad hodnocením jednotlivých přednášek nikdo nepozastavoval. Tímto rozhodnutím a odůvodněním nezveřejnit hodnocení
programu staví COM sebe i jiné do špatného světla. Na naši otázku: Proč? totiž takto dostaneme tyto odpovědi:
1/ Dotyční jsou ješitní autoritáři, kteří nesnesou kritiku, natož pak srovnání s druhými.
2/ Sjezd byl ohodnocen tak negativně, že výsledky nelze zveřejnit.
MM
Nelámej hůl dokud nepřeskočíš
Moc jsem se po letošním sjezdu těšil zase na nějaká ta číslíčka a shrnutí. Mám ankety a statistiky moc rád dávají mi nahlédnout na věci z jiného úhlu. Třeba ne objektivně, ale přeci jen jinak, než jak to vidím já sám, často namočený v dění až po uši, neschopný vnímat o mnoho víc než své vlastní zážitky.
Podílel jsem se také na přípravě jednoho z programů sjezdu, a tak jsem byl moc zvědav, jak to dopadlo, jak to viděli spoluúčastníci. Mě se to líbilo...
To, že konkrétní výsledky nebudou zveřejněny, mě mrzí. Proto, že se z nich nemohou poučit případní neúspěšní řečníci a aktéři (a do příště se zdokonalit, lépe připravit, odhodlat k novým formám ap.), ale jen organizátoři (příště neúspěšné prostě nepozvou a basta). Není to trochu škoda?
Na závěr: připravujeme jako vždy sborník ze sjezdu. Zdá se, že bude nad jiné obsáhlý a zajímavý. Texty všech přednášek a reflexe na jednotlivé body programu mi při jazykových korekturách prošly rukama. Do jednoho jsou skvělé! Některé trochu delší, jiným trochu kulhá interpunkce, ale jinak jsou to do jednoho pestrá, hluboká a krásná svědectví moudrosti a víry. Klobouk dolů před všemi, jejichž program nebyl jedním ze zveřejněných nej, za jejich otevřenost, práci, moudrost a shovívavost s námi, kritickými a neklidnými mláďaty.
ST
|
|
 |
|
J.Ch.Kridel Concert - Arien |
|
|
Nebývá častým zvykem doporučovat v Bratrstvu nahrávky vážné hudby. Přesto si dovolím vám jednu takovou předložit.
Nahrávka šesti kantát Johanna Christopha Kridela (*1672 +1733) je totiž počinem pozoruhodným. Pokud vám jméno tohoto skladatele nic neříká, není to důvod k opakování hudební výchovy. Jméno tohoto rumburského varhaníka totiž donedávna nebylo známo ani renomovaným muzikologům.
Jak již napovídají letopočty uvedené u Kridelova jména, žil tento autor v období baroka. Ovlivněni Jiráskem, nazýváme je doba temna. Pokud budeme hodnotit baroko z hlediska čistoty biblického učení, má takové označení své opodstatnění. Přičteme-li k tomu ještě křivdy učiněné v té době protestantům, dostaneme obrázek vskutku značně temný.
Není proto divu, že často baroko vnímáme jako období naprosté duchovní planosti. To, že je to obraz často mylný a křivý, dokazuje například právě Kridel. Jeho kantáty jsou nejen plné úžasné barokní muziky, ale také hutného a biblicky čistého poselství v podobě Kridelových textů. Jejich jistým handicapem může být to, že jde o texty v němčině. Ovšem český, a také anglický překlad textu naleznete v bookletu.
Stojí za to si jej pročíst. Přes občasné ''barokní odbočky'' v něm zní jasná slova: ''Jedině Ježíš je spasitel, jedině on vysvobodí, jen on je Pán...''
Co k tomu dodat? Sluší se ještě říci, že nahrávka je ve špičkové, dobově autentické interpretaci Anny Hlavenkové a souboru Musica Florea.
A také to, že dárkem můžeme někomu udělat radost i po Třech králích.
|