ročník 47/2006:
                   
064Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Rohlík s máslem nebo dům?
Citát
Ježíšův křest
Na dno to jde snadno
Konzum a smysl
Smutně veselá africká pohádka
Požehaná úroveň života
Zátoka sviní, duben 1961
Haló, je tam někdo?
sms recenze
Českobratrská identita? – II
Z židovské kuchařky
SEM v ČR
Potřebujete logopeda?
Estonsko - všude net a nepořádek
Apoštol Filip
4. ročník futsalového turnaje „o pohár Orebitů 2006“
Freetekno
Bereme, co je
Svatý jazzový prosťáček
Pýcha a předsudek
„Divadelní truchlohra" Zvoník od Matky Boží
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
ESTONSKO - VŠUDE NET A NEPOŘÁDEK
Tomáš Groll

 
Věra Škubalová vycestovala na rok se Servitem do Estonska. Na úvod pár informací:
Servitus je ekumenická nevládní nezisková organizace, která mmj. vysílá dobrovolníky do projektů v zahraničí. Estonsko má jen o trochu víc obyvatel než Praha, z toho 1/3 tvoří ruská menšina. Většina Estonců se hlásí k luterské nebo ortodoxní církvi. Rozhovor vznikl v lednu přes ICQ.

První otázečka na zahřátí. Kolik je teď stupňů v Estonsku?
Asi tak –27 °C, ale strkat nos ven, abych zjistila přesný počet stupňů nehodlám. Ani pro Tebe:-)
Co tě vedlo k přerušení studia a k vycestování se Servitem jako dobrovolník do ciziny?
Já vlastně ani nevím. Byla to taková souhra okolností. Studium už mě přestávalo bavit, už to byla rutina a chtěla jsem si ujasnit, jestli farmacii opravdu chci dělat.
A proč zrovna Estonsko?
Chtěla jsem na východ a tohle byla první země, kde mě přijali a projekt se mi líbil. :-)
Projekt? Co jsi tam měla dělat a co tam děláš?
Mela jsem se starat o bezdomovce, pomáhat v kuchyni, kde dostávají najíst. To taky dělám. Kromě toho jsem měla dělat i spoustu věcí přesně rozepsaných v papírech. Nakonec to vypadá tak, že dělám takovou slečnu pro všechno - od pomoci bezdomovcům, kancelářskou práci, vedení hrabáku pro nejchudší, úklid kostela, práci s mládeží. Prostě, ode všeho trochu.
Co je to hrabák? A jestli tomu dobře rozumím, tak jsi na nějaké faře, je to tak?
Pracuju v luterském kostele. Spíš je to komplex několika budov - knihkupectví, second hand shop, kanceláře, místnost pro zkoušky pěveckého sboru, ve sklepě soup kitchen pro bezdomovce, sauna. :-) A hrabák=1 kroon shop, kde koupíš všechno oblečení za jednu korunu. Estonská koruna jsou asi tak 2 české.
Hm, to je opravdu všechno za 2 koruny? Je v Estonsku tak levně?
Omyl - levně tu není. Jen ten hrabák - je fakt pro ty nejchudší - bezdomovce, ruské důchodkyně a tak. Pivo tu stojí asi 25 eek (50 Kč).
Estonsko je prý ještě ateističtější než Česka Republika. Jak tam vypadá církev a mládež? Je v Tartu velký sbor?
Tartu má asi 100 000 obyvatel. Je tady několik luterských kostelů, baptisti, apoštolská církev, už jsem narazila i na harre kršnu. Katolická církev má v celém Estonsku 2 kostely - jeden v Tallinnu, jeden v Tartu. Já pracuju v Pauluse kirikus - ten bývá hodně plný, ale pan farář je velmi populární i jako veřejná osoba. A mládež - asi jako ve všech postkomunistických zemích - lehce skomírá, ale snaží se tady dělat práci s mládeží, a myslím, že to dělají dobře. Ale něco jako naše seniorátní dny tu neznají.
Jak se dorozumíváš?
Mluvím tady estonsky, anglicky, německy, česky s ruským přízvukem, aby to vypadalo jako ruština, rukama nohama. Prostě podle toho s kým:-). Domorodé obyvatelstvo je velice šťastno, když na ně mluvím jejich jazykem. Úplně se vždycky rozzáří. :-)
Řekni nám něco Estonsky
Tere tulemast (ahoj, vítejte, zdravím vás). Tomas on nii tubli poiss :-) (Tomáš je milý hoch)
Co tě v Estonsku nejvíce překvapilo?
Ej - tak včera ráno to byl teploměr :-), ale mě tu překvapuje spousta věcí na každém kroku - třeba neposypané chodníky, vitální důchodci, zcela opilí mladíci ve dvě odpoledne, Dvořákův Žalm 23 na CD pěveckého sboru, kde zpívám, spousta volně se povalujících použitých injekčních stříkaček na estonském břehu u pevnosti v Narvě. Sehnat tu drogy asi nebude problém.
V čem se Estonci liší od nás a naopak v čem nám jsou podobni?
Začnu tím podobným - způsobem myšlení. Jakoby stopy po dlouholeté totalitě, kdy za Tebe rozhodoval velký bratr. Pro starší, okolo 40, vlastně i 30, je velký problém cokoliv změnit. Ale je tu rozdíl oproti nám Samostatní jsou teprve pár let a tak trochu neví, co s tím. Rusko mají za hranicemi, a tak je tu všude cítit velký strach, což se hodně projeví navenek vůči cizincům - uzavřenost, nevšímavost, ale když se jim dostaneš pod kůži, tak to jsou moc milí lidi. Jen to hodně dlouho trvá. Je to stejný jak s jejich domy - fasády otlučený, div to nespadne a vevnitř moderně zařízený útulný byty. Na mladých mě dost překvapila uniformita. Všude stejná móda, všichni vypadají velice stejně - aspoň na první pohled. Úzké džíny, vysoké kozačky. A přitom - obrovská dravá snaha dokázat Evropě, že nejsou méněcenný. Ale žádný výrazný nacionalismus tu není. A připadá mi, že mladí se cítí být spíš Evropany než Estonci. Jsou tu až překvapivý rozdíly. V každé kavárně WIFI, všude přístup na net a přitom nepořádek na ulicích...
Co je estonskou národní vášní? Jídlo, vodka, fotbal?
Vodka, chlast, jídlo ani tak ne. Oni ani nemají nějakou specifickou kuchyni. V tomhle ohledu je to dost chudá země - brambory, brambory, brambory a maso. Typická je sauna. A strašně rádi zpívají.
Jak vypadá estonská příroda?
Příroda je tady nádherná i teďka v zimě. Mají tu rozlehlé lesy a vzhledem k tomu, že Estonců zas tolik není, tak vesele topí dřevem a na lese to není vidět. Můžeš tu narazit na leccos - lehce rozpadlý most přes říčku a hned vedle opuštěná ves se zrezivělým odpaďákem. A kolem lesy a lesy a lesy a v nich soby... A taky moře a příboj, skály. Jednou jsem se procházela po zamrzlé pláži. To se prostě nedá popsat, to se musí zažít. A někdy chci uskutečnit přechod přes zamrzlé moře na nějaký menší ostrůvek. :-)
A jaká jsou města - upravená nebo rozpadlá? A architektura, památky?
Velká města podle naších měřítek tu nejsou. Největší je Tallinn s něco přes 400 000 obyv. Pro Estonce je velké i Kuressaare, největší Město na ostrově, s asi tak 15 000. Zámků ani hradů tu moc nemají. Je tu docela dost kostelů a co fakt stojí za to, tak jsou vesničky. Prostě jen vyjet kousek za město a tam stojí typický chaloupky s psem u vrat a vůl je přivázaný na řetěze vedle na poli.
Jsou Estonky hezké?
Nejsem kluk, ale můžu se pozeptat. Jsou si dost podobný. Převážně vysoké, štíhlé, blonďaté - jo asi hezké. Ale chlapi - nic moc. Celkově když jdu někam ven - do hospody nebo prostě někam - tak mi přijde, že poměr je hodně nakloněn k evinýmu pokolení. Možná to bude tím, že Estonci = chlapi sedí převážně doma a pijí si svoji vodku a jen málo jich je akčních navenek a tak je tu prostor pro ženský.
Jak Estonci smýšlí o Češích a ČR? Mají přehled?
Mají velice rádi Švejka - v Tallinnu je přímo hospoda u Švejka - dál znají pivo, ale jejich je samozřejmě lepší:-). Taky jména jako Šebrle, Dvořák, Železný, Neumannova zabodují. Hokej ani tak nesledují. Oni vůbec aktivně sport moc nedělají.
Mockrát děkuji.
 
 
CESTOPISY
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Estonsko - všude net a nepořádek:    | vložit příspěvek |