ročník 47/2006:
                   
064Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Rohlík s máslem nebo dům?
Citát
Ježíšův křest
Na dno to jde snadno
Konzum a smysl
Smutně veselá africká pohádka
Požehaná úroveň života
Zátoka sviní, duben 1961
Haló, je tam někdo?
sms recenze
Českobratrská identita? – II
Z židovské kuchařky
SEM v ČR
Potřebujete logopeda?
Estonsko - všude net a nepořádek
Apoštol Filip
4. ročník futsalového turnaje „o pohár Orebitů 2006“
Freetekno
Bereme, co je
Svatý jazzový prosťáček
Pýcha a předsudek
„Divadelní truchlohra" Zvoník od Matky Boží
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
FREETEKNO
Miki Erdinger

 
Díky silnému mediálnímu zájmu po posledním konání akce Czechtek, kdy byla policií rozprášena naše největší freeparty, jsme se mohli tu a tam dozvědět něco více o tzv. technařích, o freeparties, o kočovném způsobu života mladých lidí, a jednom z odvětví taneční hudby. Jak jsem již minule předestřel, je freetekno jednou z odnoží taneční hudby. V posledních letech se jedná o největší podskupinu taneční hudby co do příznivců, akcí a soudržnosti uvnitř komunity..
Freetekno nese svůj název od svobodné produkce této hudby. Je opozicí klubovému komerčnímu technu. Je rychlejší (cca 160 – 220 beatů za minutu), hraje se především venku na neoficiálních či polooficiálních setkáních, nesetkáte se s žádnou reklamní kampaní (pokud pominu tu a tam přilepené černobílé pozvánky) a jejich účelem není finanční zisk pořadatelů.
Počátky celého hnutí najdeme v 80. letech v Anglii. Zde se rodí hnutí „ravers“. Ti pořádají ilegální festivaly taneční hudby ve starých opuštěných továrních halách, a koloniích. První uskupení, které dalo dohromady velké zvukové a světelné aparatury a z nich hrálo byli Spiral Tribe. Ti dali celému hnutí freetekna podobu a tvář..Černobílá spirála a magické číslo 23. (proč si myslíte, že nejkradenějším číslem v tramvajích je právě 23).
Na počátku devadesátých let se bez původního záměru tito „ravers“ sbližují s hnutím Travellers (mladí lidé žijící kočovným způsobem v dodávkách, přívěsech, obytných vozech, kteří putovali Anglií). Přes původní nevoli hnutí Travellers došlo přeci jen ke spojení a tím i k prvnímu velkému freetekno festivalu na oslavu slunovratu nedaleko Stonehenge.
Po roce 1992 začalo vznikat mnoho dalších soundsystémů (tedy uskupení lidí, vlastnících aparaturu a dopravní prostředky k jejímu převážení) a hnutí se rozšířilo z Anglie hlavně do Francie a Holandska. Odtud pocházejí nejznámější soundystémy, které přes léto kočují po Evropě a hrají, a přes zimu se usazují do squattů (o squattech příště).
U nás najdeme počátky freetekna v roce 199-1993, kdy do Prahy přijíždí Spiral Tribe a konají ve Staré Huti první open air akci. Pak se objevují již první české sytémy jako Cirkus Allien, Metro, Strahov a další. V roce 1994 se koná první setkání Czechtek, ještě bez velkého zájmu médií.
Czechtek je česká nejznámější freeparty. Tedy setkání, kdy se sjíždějí příznivci freetekna (až 20 000 lidí), aby spolu byli a bavili se. Tyto velké akce se konají většinou 7-10 dní (pokud nejsou násilně ukončeny předem), kdy hraje hudba non stop ze všech soundsystémů (je jich třeba 60 – 100) hudba. Jedná se o takový festival, kdy ale všichni hrají najednou. Hudba je hlasitá, a stěny z reprobeden jsou natočeny tak, aby se systémy navzájem nerušily. Celé akce jsou bezplatné. Neplatí se vstup, není oficiální organizátor a každý je zde na vlastní pěst. Hudební a světelná aparatura je poháněna z naftových agregátů na jejichž provoz si majitelé aparatur vydělávají prodejem občerstvení a příležitostně bohužel i prodejem drog. (marihuany, extáze a LSD). Mezi příznivci této subkultury je mnoho těch, kteří umí mnoho kejklířských kousků, fireshow a tak je často i na co koukat. Díky těmto uměleckým kouskům a kočovnému způsobu života většiny velkých soundsystémů by mohl nezávislý pozorovatel tušit, že přijel novodobý cirkus.
Kromě těchto velkých setkání se koná mnoho tzv. „lokálů“, nebo „privátů“. Tedy menších, venkovních nebo přes zimu i vnitřních akcí, které nejsou takto masivně navštěvovány.
Subkultura freetkna je spojujícím článkem jiných subkultur. Na akcích můžeme potkat punkáče, ty co poslouchají SKA a Reggae, vysokoškoláky, intelektuály, bežně pracující, umělce a mnoho dalších rozličných lidí, kteří si jezdí na freeparty zarelaxovat, odpočinout anebo se jen potkat s lidmi se stejným zájmem.
3766 znaků
 
 
SUBKULTURY MLÁDEŽE
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Freetekno:    | vložit příspěvek |