ročník 48/2007:
                   
078Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zakládání nového parku a manželství
Jednomu je smutno
Domácí (al)chemie
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
DOMÁCÍ (AL)CHEMIE
Marek Drápal

Denně jsme v médiích masírováni názorem, že svět kolem nás je plný
nepřátelských bakterií, které je třeba okamžitě zničit. Nechme stranou, že valná většina z nich je prospěšná, a podívejme se na prostředky jejich hromadného ničení. Často se jedná o silné jedy, které vypouštíme přes čističku do řeky. Sladkovodní i mořské ryby, vodní ptactvo a rostliny jsou pak prosyceny karcinogenními látkami. Potravou se dostávají do lidského těla, kde se hromadí a následně vyvolávají rakovinu či jiná onemocnění.
Doma
Trváte-li na dezinfekci např. záchodové mísy, lze použít přípravky na přírodní bázi (např. od fy Ecover). V posledních letech se také stále častěji setkáváme s různými osvěžovači a jinými "vůněmi", které mají zpříjemnit pobyt na WC atd., řada z nich ale obsahuje karcinogeny. Totéž platí o odpařovacích odpuzovačích hmyzu. Insekticidům obecně bychom se v domácnosti měli vyhnout, jedná se totiž v drtivé většině o velice nezdravé látky, kterými můžeme otrávit celý potravní řetězec (hmyz->jiřičku->káně->lišku). Proto bychom se měli vyhnout i jedům na krysy, myši atp. Proti výše uvedeným tvorům se lze často bránit pomocí přírodních látek, zde je několik tipů:
* mouchy, vosy a jiný létavý hmyz lze v létě dobře odpudit malou nádobkou s
vodou s 5-7 kousky hřebíčku postavenou do otevřeného okna; tento prostředek
vydrží několik dní, jen je třeba doplňovat vodu asi na 2 cm
* komáry a jiný obtížný hmyz odpuzují éterické oleje (levandule, eukalyptus), můžeme také zvolit vhodné rostliny na záhony pod okna nebo do truhlíků (afrikán, rajčata, máta...)
* nejúčinnější je však udržovat prostory čisté a bránit se mechanicky: utěsnit
škvíry a skrýše, do oken dát sítě atp.
Na zahradě
V domácnosti se tedy obejdeme bez chemických prostředků, ale co na zahradě a na poli? Mezi pěstiteli často panují názory, že s řadou škůdců a chorob jinak než chemicky bojovat nejde a používání prudce jedovatých pesticidů a herbicidů je zcela běžné. O tom, že končí v našich žaludcích a potažmo hrobech není nejmenších pochyb. Čemu se můžeme vyhnout my osobně?
V posledních letech se velice rozšířili žraví slimáci, kteří za jediný den
sežerou potravu o hmotnosti poloviny svého těla. Zoufalí zahrádkáři často
nakupují Vanish slug pellets, modré granule, které bohužel nezpůsobují jen smrt slimáků, ale i ježků, žížal a dalších zvířat, která je přímo či nepřímo zkonzumují. Šetrná řešení jsou hned dvě: přípravek Ferramol na bázi přírodních sloučenin železa či parazitické hlístice Nemaslug. Hlístice aktivně vyhledávají slimáky a pronikají do jejich těla. Když se pak pod jejich náporem začne slimák rozkládat, nová generace hlístic vyhledá dalšího jedince.
Proti mšicím, ale i molicím, puklicím, sviluškám, třásněnkám a malým housenkám účinkuje vynikající přípravek Biool. Vyrábí se z přírodních potravinářských surovin v Agro*Bio Rokycany. Obdobně je vyroben i Bioton, který letos předčil všechna má očekávání pokud jde o ochranu proti plísni révy vinné a kadeřavosti broskvoní. Výsledek je lepší než při použití Kuprikolu. Na http://www.agrobio.wz.cz či na http://www.biocont.cz najdete snad vše, co potřebujete pro boj se zahradními škůdci a chorobami. Hodně zmůže i vhodná kombinace plodin a správná péče o rostliny.
 
 
EKOKO
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Domácí (al)chemie:    | vložit příspěvek |