ročník 49/2008:
                   
087Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Nikogda nězabuděm
I vzal si Boáz Rút...
Odpuštění
Odpuštění - a to je jako co?
VOX POPULI 07
Hříchy větší než boží slitování?
Hinduismus a násilí
Seznamujeme rodiče
...odkud přijde soudit živé i mrtvé...
Jana Šteflíčková
Nejekologičtější evangelíci
Když je míč šišatý
Morava krásná zem…
Juno
Jan Spálený a hosté…
sedmé střípky
Jak zahnat splín
Všimli jsme si 07
Poznali bolest!
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
NEJEKOLOGIČTĚJŠÍ EVANGELÍCI
Magdalena Férová

Možná někdo z vás četl článek v Českém bratru v čísle 4, který představoval výsledky průzkumu ekologického chování vzhledem k náboženskému vyznání. Křesťané jsou na tom prý lépe než zbytek obyvatel ČR a evangelíci nejlépe – každá fara má pro členy sboru nádoby na tříděný odpad, sborový dopis se tiskne jedině na recyklovaný papír a členové církve se chovají ekologicky šetrně. Je to také případ vašeho sboru?
Křesťanství se někdy vyčítá, že považuje člověka nadřazeného přírodě, z čehož v minulých stoletích prý vyplývalo bezohledné využívání přírody. Křesťanství ale se svým důrazem na jiné hodnoty než je bohatství, moc a konzum a s vědomím odpovědnosti za vlastní jednání má předpoklad být „ekologicky šetrné“. Však se to také projevuje. Nejen jednotlivci, kterých je z řad církví mnoho, ale i různá sdružení, organizace a odbory se věnují péči o stvoření.
Česká křesťanská akademie má ekologickou sekci , která mimo jiné podporuje konání Dnů vděčnosti za stvoření ve sborech. Pravoslavná akademie má Centrum pro aplikaci obnovitelných zdrojů energie, které má svojí větrnou elektrárnu, solární zdroje i kotel na biomasu (www.orthodoxa.cz). I ČCE nezůstává pozadu. Máme svoji komisi pro životní prostředí (http://kzp.evangnet.cz/), Bratrstvo i Český Bratr mají svoje „eko“ rubriky. Témata, která se více či méně zabývají ŽP se objevují i na setkáních mládeže. Nově se na scéně objevila Slunečnice, což je jednotka SEMu (sdružení evang. mládeže), která se zaměřuje na ekologii a život na venkově a chce také sdružovat věřící ekology a ekopedagogy. Toto sdružení vzniklo při sboru v Horní Krupé. Info u faráře: david.sorm@semcr.cz. Na stránkách www.dokostelanakole.cz se můžete dozvědět o ekumenické akci na podporu cyklistiky, která se chystá na 21. září, ale i mnoho o křesťanském pohledu na ochranu ŽP, o pravidlech jízdy na kole i najít tipy pro ekologicky šetrné chování.
Sbor a fara samozřejmě nemá být reklamou na ekologii, ale může nám samotným i příchozím připomínat, že i my máme zodpovědnost. Po společné kávě asi nezbude mnoho odpadu, ale pro obal od sušenek a PET láhev, případně pro poštu ze Synodní rady (po přečtení) je dobré mít nachystaný správné nádoby na tříděný odpad. Ale abychom nezůstali u tak omílaného třídění odpadů. Pokud už mám ekologicky šetrné úklidové prostředky doma, tak proč by na faře měly být „ty co byly zrovna ve slevě“? Může si náš sbor dovolit tisknout na recyklovaný papír, i kdyby byl o něco dražší a nebyl skvostně bílý? Zateplování fary, výměna oken či pořízení šetrnějšího vytápění je věc, která nyní trápí mnoho sborů, neboť je na ně možné získat část peněz z grantů, které ovšem není lehké získat. Ojojoj, tolik úsilí a peněz, a kdo ví zda to má vůbec cenu ... Finanční návratnost si dokážeme alespoň přibližně vypočítat, ale jestli naše snaha pomůže něco změnit ve světě, to nevíme. No, i tomu se říká víra. Spousta úsilí a nejistý výsledek. Naštěstí nevěříme v ekologii, ale v Hospodina, který nám zemi svěřuje a my se máme snažit to tu spravovat co nejlépe dovedeme.
A co (z)může mládež? Udělat program pro děti s tématem ochrany přírody, uspořádat vycházku do přírody, jezdit do kostela na kole nebo zařídit ve sboru ty odpadkové koše a starat se o ně, případně k nim vyrobit vysvětlující cedulky, atd. No prostě chovat se vzorově :-)
Proč se zlobit, že statistické průzkumy nejsou přesné, vezměme je raději jako výzvu:-)
 
 
EKOKO
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Nejekologičtější evangelíci:    | vložit příspěvek |