ročník 49/2008:
                   
087Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Nikogda nězabuděm
I vzal si Boáz Rút...
Odpuštění
Odpuštění - a to je jako co?
VOX POPULI 07
Hříchy větší než boží slitování?
Hinduismus a násilí
Seznamujeme rodiče
...odkud přijde soudit živé i mrtvé...
Jana Šteflíčková
Nejekologičtější evangelíci
Když je míč šišatý
Morava krásná zem…
Juno
Jan Spálený a hosté…
sedmé střípky
Jak zahnat splín
Všimli jsme si 07
Poznali bolest!
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
KDYŽ JE MÍČ ŠIŠATÝ
Marie Medková

 
Ne každý student informatiky je sportovní antitalent. Například Tomáš Plch dělá wide receivera (WR) v pardubickém týmu Stallions. Americkému fotbalu se věnuje tři roky.

Nenaštvi se, ale...jaký je rozdíl mezi americkým fotbalem a rugby?
Cha, tuhle otázku slýchám opravdu často. Rozdílů je hodně, ten nejnápadnější je výstroj – my máme na sobě chrániče, které nám dovolují takové srážky, jaké by hráče rugby stálo pořádné zranění. Vědci dokázali, že v americkém fotbalu se dávají rány 4x větší než v rugby. Ne nadarmo je americký fotbal uznáván jako nejtvrdší kolektivní sport na světě. Fotbal je taky daleko víc svázán pravidly. Další velký rozdíl je taktika, fotbal je jedna velká taktická bitva. Každý hráč má přesně daný úkol, bez kterého by celá akce vyšla vniveč. Samozřejmě pravidla jsou hodně odlišná.
Co mají společného?
Asi jenom tvar branky... Míč je sice taky šišatý, ale konstrukce a tvar je jiný.
A co je starší?
Rugby. Hrálo se v Anglii a Evropě. Fotbal vznikl v Severní Americe na konci 19.století. Sice převzal některé prvky z rugby, ale je to úplně jiný sport;)
U nás se začal hrát až v roce 1994, první zmínky o fotbalu jsou už od roce 1990. Když nepočítám zápas amerických vojáků v Plzni po druhé světové válce;)
V kterých městech se hraje americký fotbal? Kolik je u nás týmů?
Americký fotbal se hraje v Brně, Havířově, Liberci, Pardubicích, Plzni, Praze a Příbrami. Nový tým vzniká v Českých Budějovicích.
Česká liga má 2 divize, v každé divizi jsou 4 týmy. Divize jsou rozděleny výkonostně.
Kolikrát týdně máš trénink? Jak trénujete?
Tréninky máme dvakrát týdně plus posilovna. Tréninky jsou rozděleny do dvou fází, jedna je zaměřena na rozvoj fyzické zdatnosti hráčů, druhá část je pak o nacvičování herních situací a drilly. Trénujeme rychlost, postřeh, mrštnost, tvrdost...
Jak dlouho trvá zápas?
Hrajeme 4x12 minut čistého času. Po každé čtvrtině si týmy mění strany, mezi 2. a 3. čtvrtinou je poločas.
Kolik lidí je na hřišti? Kolik má být na střídačce?
Soupeří spolu vždy dva týmy z nichž každý má na hřišti 11 hráčů. Tým, který má míč, útočí (offense), druhá jedenáctka hráčů brání (defense). Každý tým musí mít útočnou i obrannou jedenáctku plus náhradníky, dohromady je to 30 - 50 hráčů.
Co je pro hráče důležitější - váha, síla nebo rychlost?
Ve fotbale se uplatní téměř každý, samozřejmě je ideální, aby hráč byl velký, silný a rychlý. Ve fotbale je hodně pozic, takže každá vlastnost se dá využít v jiné pozici. Já, jako wide receiver, potřebuju rychlost a spolehlivě chytat balón. Oproti tomu třeba lineman musí být velký, robustní a silný.
Jsi wide receiver, co je tvým úkolem?
Mým hlavním úkolem je běhat pro passy a doběhnout pak s balónem do endzóny a dát touchdown. Když se hraje runová akce tak běhám na bloky, aby mohl running back za mnou běžet s balónem.
Co je cílem zápasu?
Vyhrát!!
Jakým způsobem se to provede?
Tým musí skórovat, k získání bodů vede víc cest. Nejvíc bodů tým získá, když dá touchdown, ten je za 6 bodů. To je tehdy, když se s balónem doběhne do endzone nebo tam balón chytí.
Po touchdownu následuje conversion, neboli potvrzení touchdownu, to je za 1bod v případě kopu – za 2 body v případě normální akce(pass – run). Existuje ještě tzv. fieldgoal, to je kop ze hry za 3 body, kdy útočící tým je blízko k endzóně, ale už nemá možnost se tam dostat normální hrou.
Uff, tolik cizích slov. Nejde to říct česky?
Česky by to říct šlo. Ale nedávalo by to smysl. Třeba já jsem wide receiver, takže česky "široký přijímač". V hokeji máš taky termín "gól" nebo "krosček". V češtině pro to prostě nemáme vlastní výstižné výrazy.
Kolik chráničů na sobě při zápase máš?
Co nejvíc to jde Ne, teď vážně. Povinná výstroj hráče obsahuje: helma s facemaskou, chránič zubů, největší chránič je na ramena, další chrániče jsou součástí kalhot – chránič na kostrč, boky, stehna a kolena. Ruce si navíc hráči ochraňují neoprenovými nebo textilními chrániči(např.: paží, loktů, předloktí). Rukavice jsou individuální výbavou, pro každou pozici jsou rukavice jiné – já jako WR potřebuju rukavice, ve kterých se bude dobře balón chytat a držet, ale linemani mají rukavice vyztužené hlavně k hřbetu ruky a zápěstí. Samozřejmou součástí jsou kopačky, bez nich to prostě nejde ideální kopačky jsou přímo na americký fotbal, oproti kopačkám na kopanou mají jinak rozmístěný kolíky.

Kolik zranění máš za sezónu?
Záleží na vážnosti zranění. Jasně, že si z každého zápasu odnesu nějaký to drobnější zranění. Samozřejmě během zápasu jsou i vážnější zranění. Třeba minulou sezónu jsem musel úplně vynechat kvůli poraněným vazům v kotníku. Nejběžnější zranění pro mě jsou naraženiny, odřeniny a občas otřes mozku – srážky hlavou jsou častý, někdy se tomu nevyhnu. Ale tuhle sezónu jsem měl štěstí a nic vážnýho se mi nestalo. Na ty modřiny a otoky jsem si už zvykl.
A co když se někdo zraní?
Na hřišti musí být přítomná sanitka. U vážnějších úrazů se přeruší zápas, protože sanitka musí odjet. U lehčích, jako je zlomená ruka nebo noha, většinou přijede druhá sanitka nebo se počká, co vydrží pacient.
A máte taky žluté a červené karty?
Ne. Na hřišti je 5-7 rozhodčích a hlídají fauly. Při faulu hodí na hřiště žlutý "kapesník" a tým dostane trestné yardy. Když se to stane útoku, musí pak překonat delší vzdálenost. Když obraně, je to výhoda pro útok. Faul je třeba nesportovní chování, hrubost, stahování za helmu a tak. Taky existuje osobní trest. To když tě rozhodčí vyhodí z pole. Taky to znám;)
Ještě mi pověz, co tě na tomhle sportu baví?
Na fotbalu se mi líbí hodně věcí, týmová hra, tvrdá hra, adrenalin a fanynky. Mám rád kontaktní sporty a tady je kontaktu a kolizí opravdu hodně. Určitě se mi na fotbale líbí to, že je to o taktice – musíme přemýšlet, nejen tupě lítat po hřišti.. Taky je to u nás tak trošku stále exotický sport.
Co tě štve?
Myslíš ve fotbale? Asi budu spokojenější až bude o fotbale víc slyšet a lidi začnou chodit na zápasy..
Díky za rozhovor!
Více o americkém fotbalu na www.caaf.cz a www.stallions.cz.
 
 
ROZHOVOR
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Když je míč šišatý:    | vložit příspěvek |