ročník 49/2008:
                   
087Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Nikogda nězabuděm
I vzal si Boáz Rút...
Odpuštění
Odpuštění - a to je jako co?
VOX POPULI 07
Hříchy větší než boží slitování?
Hinduismus a násilí
Seznamujeme rodiče
...odkud přijde soudit živé i mrtvé...
Jana Šteflíčková
Nejekologičtější evangelíci
Když je míč šišatý
Morava krásná zem…
Juno
Jan Spálený a hosté…
sedmé střípky
Jak zahnat splín
Všimli jsme si 07
Poznali bolest!
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
MORAVA KRÁSNÁ ZEM…
Eva Zhánělová

 
Východomoravský seniorát, Hostýnské vrchy – Zaostříme-li náš dnešní pohled na oblast mezi Zlínem, Vsetínem, ValMezem a Bystřicí pod Hostýnem, najdeme rozlehlé území přírodního parku Hostýnské vrchy. Na spojnici těchto měst leží lyžařské „středisko“ a výchozí bod turistických cest – Tesák. Autobusové linky se k němu sbíhají ze všech čtyř světových stran.
Vydáme-li se z tohoto vrcholu po zelené turistické značce směrem na JZ, můžeme se klidným tempem projít krásnými lesy Hostýnských vrchů, sbírat hříbky, maliny, ostružiny… Zanedlouho jsme U tří kamenů a když vyjdeme z lesa na rozlehlou mýtinu, je tu rozcestí Klapinov. Místo s posezením, kde můžeme načerpat nové síly a udělat malou (asi 1km) odbočku na zříceninu hradu Obřany. Z Klapinova nás zelená odvede dále ke skalnímu útvaru s přiléhavým názvem – Skalný. Tady můžeme vyzkoušet své amatérské horolezecké umění.
Ale to nás už modrá vede dál – směr Bukovina, Pod Valy a k Vodní kapli. Pramenící průzračná voda je v parném létě výborným osvěžením. To už jsme se dostali pod úpatí poutního místa Hostýna. Stačí jen vystoupat po starodávném kamenném schodišti a objeví se před námi hora, jejíž silueta je viditelná již zdaleka. K Hostýnu se váže jedna z pověstí, podle níž zbylo poslední útočiště před nájezdem tureckých hord (r. 1241) právě zde. Když byly vyslyšeny modlitby zbožných obyvatel, zasvětili místní barokní chrám panně Marii Svatohostýnské, která je na průčelí vyobrazena s blesky v ruce a zdevastovaným tureckým ležením u nohou.
Kromě nádherného kostela jsou na Hostýně k vidění i další zajímavé věci. Jsou zde dvě křížové cesty, z nichž jednu vytvořil Dušan Jurkovič (známý stavbami v Luhačovicích a na Radhošti). Hostýn byl v minulosti tak významný, že odtud pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla. Kousek dál od církevních staveb se tyčí k nebi krásná kamenná rozhledna a o něco méně krásná větrná elektrárna.
Budeme-li už unaveni turistikou, nabízí se nám na Hostýně nocleh v jednom z poutních domů. V opačném případě se vydejme dál: poté, co si na památku koupíme perníkové srdce, sejdeme schody a budeme pokračovat směrem do Bystřice pod Hostýnem. Byla by škoda minout církevní středisko Sola Gratia, kde vás určitě přijmou s otevřenou náručí (www.sola.cz). Nocleh tam sežene jak náročný (v hlavní budově) tak i nenáročný turista (v „kuželně“). Nocleh je se snídaní a v neděli ráno se konají bohoslužby buď v kapli střediska nebo v kapli sv. Vavřince v Bystřici pod Hostýnem, vzdálené asi půl hodinky pěšky.
Z Bystřice pak stačí nasednout na vlak a hurá směr Holešov – Hulín – Kroměříž… Ale to by se nám ten výlet poněkud protáhl. Všude je co obdivovat! Morava je přece krásná zem!
 
 
VÍKEND ZA HUMNY
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Morava krásná zem…:    | vložit příspěvek |