ročník 50/2009:
                   
099Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Veřejně prospěšný sbor
Uvedl mě do domu vína
Kruchta je nejlepší na uspávání dětí
MISSION IMPOSSIBLE?
Rána, do kterých stojí za to vstávat
Jars Of Clay
SPASITEL
09 Milý Šimone!
Neztratit směr i cestu do sboru
Potkali se u Kolína
Virtuální Nohavica
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
SPASITEL
Roman Mazur

Asi víte, kdo nechce být spasen. Nebo nevíte? Přece jetel!

Zní to poněkud archaicky, ale přesto tomu stále rozumíme: "Spasitel“ je ten, kdo od něčeho „spasí“ (nikoli „spase“:-), tedy zachrání.

Potřebujeme Spasitele - Zachránce?

Celou Biblí zní jako refrén, že lidé potřebují pomoc z "druhé strany". Vše, co je člověku blízké a milé, je totiž vždy zároveň křehké a pomíjivé. Ani pokrok vědy a techniky, ani čím dál kvalitnější vzdělání, ani rostoucí bohatství nedokážou člověka uchránit od některých z nejzáludnějších životních pastí. Nejzřetelněji se lidská křehkost a slabost projevuje tváří v tvář hříchu a smrti - dvěma nepřátelům, které Bible považuje za vůbec nejhorší.

Nejprve hřích. Všimněte si: Nikoli "hříchy", ale "hřích“. Klíčovou lidskou vinou je ta, která se jmenuje pýcha. Staví se proti Bohu („Nepotřebuji tvou pomoc, stačím si sám“) i proti bližním („Jsem lepší než většina ostatních, tak co po mně chcou!“). Z pasti hříchu vysvobozuje Ježíš dvojím způsobem. Nejprve tak, že svým životním stylem i obsahem kázání ukazuje jak jeho nebezpečí, tak nabídku Božího rozhřešení pro pokorné. A pak svou obětí na kříži "za naše hříchy".

Druhou klíčovou pohromou lidského světa je smrt. Někteří říkají, že je dobrá - je spravedlivá a nikomu nestraní. Osobně jsem to tak nikdy nevnímal. Smrt je hrůzná. Stejně tak jako pýcha, jen jiným způsobem, likviduje i smrt naše vztahy - k Bohu i bližnímu. I tady Ježíš nabízí řešení. Existují totiž velmi hodnověrná svědectví jeho nejbližších, že po své tragické smrti nezůstal v pařátech smrti tak jako všichni ostatní. Vstal z mrtvých, byl vzkříšen! A Bible je plná jistoty, že to nebyl jen nějaký fakírský zázrak. Ne, od té chvíle už je svět jiný. Ježíš vládne od té chvíle i nad smrtí. A může z jejich drápů vytrhnout i nás.

Čím skončit? Citátem o Ježíšovi z jedné vánoční písně: "Bůh, člověk též pravý, pomáhá z bídy zlé nám, hřích i smrt odpraví."
 
 
JEŽÍŠOVY TITULY
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku SPASITEL:    | vložit příspěvek |