ročník 49/2008:
                   
087Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Nikogda nězabuděm
I vzal si Boáz Rút...
Odpuštění
Odpuštění - a to je jako co?
VOX POPULI 07
Hříchy větší než boží slitování?
Hinduismus a násilí
Seznamujeme rodiče
...odkud přijde soudit živé i mrtvé...
Jana Šteflíčková
Nejekologičtější evangelíci
Když je míč šišatý
Morava krásná zem…
Juno
Jan Spálený a hosté…
sedmé střípky
Jak zahnat splín
Všimli jsme si 07
Poznali bolest!
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
SEDMÉ STŘÍPKY
Klára Schneiderová

Ve vzduchu voní slunce, voda, kouř táborového ohně, špekáčky, krapet opalovacího krému, jahody, hory, doly, velké letní prázdniny. Nic z toho ale neutěší prince Kaspiana, který dostal Kopačky a teď smutně přemítá: „Už o mém neštěstí ví každé letní kino... Dokonce i Širák v Hradci Králové! Co Stalo se? Co dělat, aby Moje borůvkové noci nebyly černé a prázdné?“ No kupříkladu nechat se zavalit celou libozvučnou hudební festivalovou smrští tohoto léta podle svého gusta: v Praze mezi spojenými vltavskými ostrůvky zaznívají Son Caliente, Vertigo Quintet nebo David Dorůžka, v Žízníkově u České Lípy se účastníci dosyta vyska-ska-ska-skákají za rytmů Lutan Fyah, Prague Ska Conspiracy a ještě třeba Urban Bushman, a na Moravě ve všech barvách Ostravy zazáří Sinead O'Connor, Budoár staré dámy, Iva Bittová, Vojvodina La Chia, George Mráz a ještě Fru Fru k tomu. Komu to nestačí, ať vyrazí na cestu dalekou, prostřední nebo alespoň na malý výlet. Je libo zatoulat se na renesančním zámku Bechyně, prozkoumat, zda nestraší duch kněžny Zaháňské v ratibořickém zámku nebo se přesvědčit, jestli od Buchlovského zámku opravdu „větor věje“? Kdo si na kunsthistorii nepotrpí nebo se v dlouhých hradních chodbách a lesních cestách v oboře ztrácí, koupí si ale radši zmrzlinu a letní parno a horko přečká uprostřed vodního živlu: třeba v chomutovském Kamencovém jezeře, pražském koupališti Džbán nebo ve Velkém pařezitém rybníce u jihomoravské Telče. A někteří zůstanou tak dlouho, až začnou kvákat žáby na celé kolo a všude se nerozprostře krásná a hvězdnatá noc s vůní borůvek.
 
 
STŘÍPKY Z KULTURY
 

 
 
JAK ZAHNAT SPLÍN
Olcha Richterová
 
Padne-li na člověka splín, třeba že léto už se chýlí ke konci, bývá těžko se s ním vypořádat. Zkuste ale tento nový výbor z povídek Marka Twaina - znám osobně čtenáře, který knihu neodložil ani při chůzi po Václavském náměstí a smál se až se kolemjdoucí ohlíželi.
Twainovi nebylo nic svaté, jednu část knihy tvoří kupříkladu Eviny a Adamovy zápisky z Ráje i odjinud (Včera odpoledne jsem z dálky sledovala ten druhý experiment ... Myslím, že je to muž ... Uvědomila jsem si, že mě zajímá víc než jakýkoli jiný plaz), v jiné se zabývá vědou zvanou onanologie. Také dává rady mládeži (Poslouchejte rodiče, jsou-li přítomni. Z dlouhodobého hlediska je to ta nejlepší strategie, protože když poslouchat nebudete, stejně vás k tomu donutí) či klade rádoby dětské otázky (Mami? Co je to panna?) a v odpovědích nastavuje velmi zábavné zrcadlo své době.
Cestopisnou a chorobopisnou povídkou o Mariánských Lázních (Rakouská továrna na zdraví) vás Mark Twain možná překvapí (je to nejzářivější a nejnověji vypadající městečko na celém kontinentu), stejně tak se už dnes mnoho pozornosti nevěnuje např. telefonu. V Twainově podání ale postřehy o rozhovoru, který máte možnost vyposlechnout, ale nikoliv se do něj zapojit, či O strašlivém jazyce německém, v němž mladá dáma nemá pohlaví, zatímco ředkev ano, zůstávají stále platné.
I přes Twainův ironický osten a neotřelé nápady je na některých povídkách poznat, že byly sešity horkou jehlou a placeny podle počtu znaků. Studenti Ústavu translatologie FF UK, kteří jsou autory překladů, si proto dovolili některé texty zkrátit a například povídka, podle níž je pojmenována celá sbírka, tak opravdu získala šťávu. Přečtěte si ji, i pokud vás žádný splín nesužuje.
 
 
RECENZE