ročník 38/1997:
                   
978Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Předsádka
Další rundu?
Rozčiluje vás nějaká hudba?
Bach a Mozart jsou bombeři
Zpěvníček mládeže k vážné hudbě nepřivede
Otevřeno Jimramov 97
Rastafariánské hnutí III - Teologie i styl života
Tak trochu o povodních...
Možná za deset, možná za padesát let
Bál v Pržně
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
BÁL V PRŽNĚ
 
Vítám vás „Mezi námi Brouky“, byl podtitul prvního evangelického bálu na Valašsku a zároveň první slova, která zazněla do nervózního šumu příchozích. V tu chvíli si také hledalo místa u stolů několik desítek nadšenců, kteří se nedali odradit krpálem a vystoupali od Bečvy vzhůru prženskými kotáry. Na jejich hřebenu je totiž čekala hospůdka plná valašských sdružeňáků, odkud zaznívaly poslední tóny nezbytného ladění.
     Toto večerní sejití pořádané prženským sborem startuje spirituál „Báječnej bál“. Při něm mládežníci ještě sedí a zpytavě po sobě pokukují - kdo si jako první troufne vstát od stolku a vkročit na prázdné místo před podiem. Po chvíli už však bude prázdný parket nenávratnou minulostí. kapela hraje další a další „svítákovské“ písničky a stále více židlí zeje prázdnotou. Po dvaceti minutách nastává chvíle oddechu, kdy je možné si koupit lístky do tomboly. Nikdo ještě netuší, co je při výhře čeká.
     A už se zase hraje. Moderátor vždy před písní ohlašuje příslušný taneční styl, do kterého nás kapela uvrhne. Někdy je možností více a někdy dokonce neví ani sama kapela. Mírný rytmický chaos však štědře přispívá k pohodové atmosféře. Někteří tančí a komu se zrovna nechce, tak zpívá. Sem tam lze dokonce zaslechnout, jak se k mládežnickým songům přidává i rodičovská generace. Maminky jsou také nepostradatelnou součástí bálu. Unavené tělo totiž potřebuje energii a tu skýtají plné stoly v zákulisí, kde si pochutnáváme na dobrotách. Šmakuje to - jako od maminky!
     Před půlnocí ještě nakonec aktivujeme zbytky svých intelektuálních schopností v seznamovacích hrách. Vyčerpáni usedáme, abychom zhodnotili své losy. Štěstí bylo opět úplatné a ukázalo na několik výherních notoriků, jejichž čísla byla neustále losována, zatímco ostatní jen tiše doufali. Otázkou však zůstává, kdo měl větší štěstí. Ještě než spustí nekonečný proud nočního bigbeatu, stáváme se svědky pěvecké soutěže „Prženský Pavarotti. Přihlásilo se několik seskupení, které se ucházely o prvenství. Klání bylo napínavé, někdy až děsivé (akusticky). O vítězi pak rozhodl hromový potlesk. Doufáme, že toto hledání nových talentů se na evangelické hudební scéně ještě mohutně odrazí. A pak se tančilo, dokud síly stačily. Poté se dojedly pochoutky a ti, kterým se již nechtělo do temné noci, měli možnost přespat ve spacácích. Sobotní ráno pak zastihlo prženské „bálisty“ uprostřed plánů, kdy se příště sejdou. Bude to 7. listopadu 97 opět v Pržně. Tentokrát už ne „Mezi brouky“ ale „V ponorce“. Jsou zváni všichni - i neplavci!!!
Pavel Křivohlavý
 
 
 
 
Diskusní fórum k článku Bál v Pržně:    | vložit příspěvek |