Ručně a stručně  
Ručni vazba
(1. díl)
Samuel Titěra
 
Jestli se chcete naučit něco opravdu efektního, čtěte dále. Níže popsaným způsobem je možné vyrobit elegantní sešity s pevnou a krásnou vazbou - s minimálním vybavením. Stačí cvik a trpělivost.
    Základem pro jakoukoliv šitou vazbu je papír čtyřikrát větší než formát, kterého chceme docílit. Pro sešit A6 (10,5 x14,8 cm) tedy potřebujeme papíry A4.
    Naskládáme papíry na čtvrtiny, pořádně zarýhneme, aby se neotvíraly. K tomu je dobrá tzv. knihařská kostka (k dostání ve větším papírnictví, někdy jako kostěný nůž na otvírání dopisů) nebo tupá strana kuchyňského nože. Přehnuté papíry do sebe skládáme po dvojicích, tak aby byly přehnuté hřbety na stejné straně. Těchto dvojic si připravíme celkem deset.
    Šijeme režnou nití navoskovanou včelím voskem (více vydrží). Mezi druhý a třetí vpich na vnější straně hřbetu vložíme dva proužky plátna. Šít začínáme směrem dovnitř, první dva papíry zvlášť. Konec niti zajistíme uzlíkem, abychom mohli utahovat. Šití jde nejlépe na hraně stolu, tak, že sedíme kolmo k hraně stolu, levou rukou si pevně přidržujeme papír, pravou šijeme. Snažíme se co nejméně šité papíry rozevírat. Pokaždé když došijeme na konec, stehy pevně utáhneme a volný konec niti uzlíkem stáhneme s krajním stehem předchozího (resp. následujícího) papíru. Pak přesně přiložíme další dvojici přeložených papírů a pokračujeme v šití. Dáváme pozor, abychom vše dobře utahovali. Dva proužky plátna by měly pevně držet pod stehy.
    Pokračování (lepení, desky) příště.
 
 
Soutěž

Vyhlášení vítězů
z prvních třech čísel:
 
na 1. místě se umístil tento text:

odstrojování Jana Husi  
''Odložte si,
Mistře, u nás vám
zima nebude!''
 
 
 
Cenu - CD - vyhrává:
Jaroslav Matuška z Týniště nad Orlicí
 
2. místo zaujal tento text:
odstrojování Jana Husi  
''Já ti dám, že
svítí slunce!
Pěkně si nasaď
klobouk, nebo
dostaneš holí!''
 
 
Cenu předplatného Bratrstva na příští rok získává:
Jan Zahradníček z Prahy - Vinohrad
 
 
3. místo vybojoval text:
odstrojování Jana Husi  
''Kostelníku!
Už nikdy nenalévejte
Sklepmistra!!''
 
 
 
 
 
Cenu - knihu - dostane:
Jaroslav Dohnal z Prusinovic

Bratrstvo 4/2002