ročník 42/2001:
                   
012Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
V dobrém předbíhat dobu
Čeho se v životě nejvíc bojíte?
Bůh je sice milosrdný, ale...
Boží soud
Sociální práce se seniory
Děláme to všichni, děláme to rádi
Jezdi na černo, ale zůstaň člověkem
Poctivost a pravdivost
Encyklopedie
vojna & civilka
Manche Masemola
Dadore Ilustratosphere
Zpět za barikády?
Sdružení mládeže
Století zázraků, Všem sráčům navzdory
Co nepotřebují potřební
Kytice
Kontaktník
Sedmý den
Tož tvoř
Propast
Senátor Bárta zatčen
Adam
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Internet
Encyklopedie
  Martin Balcar
 
Co se týče encyklopedií či slovníků, je to z hlediska používání Internetu trochu problém. Potřebuji-li nutně vyhledat jedno či dvě hesla, mohu se připojit na některou a hesla stáhnout. Potřebuji-li však více informací a hesel, vyjde mě takové brouzdání na dost velké peníze a je skoro lepší si nějakou encyklopedii pořídit třeba na CD.
Asi nejznámější světovou encyklopedii Brittanicu lze nalézt na adrese http://www.eb.com. Pokud se zde zaregistrujete (dáte k dispozici svůj e-mail) máte možnost využívat tuto encyklopedii 14 dní zdarma. Několik let Vám však budou chodit na tuto adresu upoutávky na její zakoupení. Další velkou encyklopedie Diderot najdete na http://www.diderot.cz.
Encyklopedii náboženství najdete na adrese http:// www. karmelitanske -naklad atelstvi. cz/ encyklopedie .php. Informace o hudbě všech žánrů najdete na http://www.hudba.cz, encyklopedii s informacemi o mnoha filosofech najdete na http://filosofie.kvalitne.cz/ Hradů najdete na http:// mujweb. cz/ www/ puffin/ hrady/, olympijské hry na http://www.olympiady.cz/. Na http://www.pivo.sk najdete informace o ...
 
  Stručně a jasně
vojna & civilka
 
Ptáme se vojenského kaplana Václava Hurta:
 
    Co si myslíš o současné praxi civilní služby?
    Myslím si, že je velmi dobré, že když je někdo radikální pacifista z náboženských důvodů, nebo z důvodů svědomí, tak má tuto možnost a nemusí spáchat trestný čin a jít do kriminálu. Sám bych za ni byl před 20 lety velmi vděčný.
    Na druhou stranu si myslím, že by se civilní služba měla vykonávat jenom v těch oblastech společnosti, které jsou opravdu náročné, to znamená například ve starobincích, v ústavech, v nemocnicích. Ale dělat civilní službu třeba na synodní radě je směšné a trapné. Divím se lidem, kteří tam jdou, že jim to není blbý. Zdá se mi to velmi laciný a vůči lidem, kteří jsou na vojně, je to prostě nefér. Myslím si, že je to chyba našeho zákona, že to umožňuje. Jako farář bych nikoho na civilní službu nezaměstnal, jak to vidím u svých kolegů v Jednotě bratrské.
 
    Měli by jít na vojnu studenti bohosloví?
    Pokud je jejich pacifismus opravdu radikální, pak ať na vojnu nechodí. Ale jinak je velmi užitečné s lidmi na vojně být. Myslím, že jim přece jenom leccos můžou dát. A zažijí také situaci, pro kterou se sami nerozhodují, která je jim prostě dána a která člověka určitě obohatí. Ta zkušenost je velmi cenná a je v tom solidarita s ostatní společností.
    Nevím, jestli je ta věc promyšlená, aby český národ měl svůj stát. Pokud ano, tak k tomu armáda asi patří. Já si to bez ní aspoň nedovedu představit. Je pro mě otázkou, jestli při tom odpírání vojenské služby jde o skutečnou odpovědnost vůči státu nebo jen osobní pohodlnost.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Encyklopedie:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku vojna & civilka:    | vložit příspěvek |