ročník 42/2001:
                   
012Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
V dobrém předbíhat dobu
Čeho se v životě nejvíc bojíte?
Bůh je sice milosrdný, ale...
Boží soud
Sociální práce se seniory
Děláme to všichni, děláme to rádi
Jezdi na černo, ale zůstaň člověkem
Poctivost a pravdivost
Encyklopedie
vojna & civilka
Manche Masemola
Dadore Ilustratosphere
Zpět za barikády?
Sdružení mládeže
Století zázraků, Všem sráčům navzdory
Co nepotřebují potřební
Kytice
Kontaktník
Sedmý den
Tož tvoř
Propast
Senátor Bárta zatčen
Adam
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Literatura
Propast
  Monika Šilarová
 
Nedávno jsem si přečetla knihu Arnošta Lustiga, s názvem Propast (Hynek, Praha 1996).
    Ať si přečteme jakoukoliv z jeho knih, jedno mají společné. Všechny se zabývají židovskou tématikou, osudy obyčejných lidí v mezních situacích za druhé světové války. Arnošt Lustig si toto téma nevybral náhodou. Sám prošel za druhé světové války několika koncentračními tábory, podařilo se mu utéct z transportu smrti.
    Hrdinou Propasti je dvacetiletý mladík David Wiesenthal, který při jednom vojenském cvičení v „pohraničních horách mezi českou a německou zemí“ spadne s lavinou do propasti a je těžce raněn. Na následky zranění umírá. Při pádu se mu v podvědomí rojí vzpomínky na minulost, kterou prožil jako dítě v koncentračních táborech, kde byl svědkem otřesných věcí páchaných na lidech.
    Název Propast není náhodný. V propasti času se ocitl autor ve svých sedmdesáti letech a do téže propasti, kdy budeme rekapitulovat to, co jsme prožili a co stihli udělat, můžeme spadnout všichni, ať je nám dvacet či padesát. Motiv času, prolínající knihou, je toho dokladem. Každá propast je pro nás malým přínosem. Znamená pro nás poučení, varování před dalšími našimi chybami.
    Při četbě této knihy jsem se občas přistihla, že přemýšlím nad tím, co jsem v životě zatím dokázala nebo co jsem chtěla udělat, ale zatím jsem se k tomu jaksi nedostala. Došlo mi, jaké mám štěstí, že žiji v zemi, kde v této době vládne mír. Těm, kteří jsou neustále s něčím nespokojeni, bych doporučovala si tuto knihu přečíst, aby si uvědomili skutečné hodnoty, které může život přinést.
    Kniha je velkým varováním před válkou. Nenasazuje si žádné brýle, kterými by chtěla chránit čtenáře před krutou válečnou realitou. Ta je tu líčena opravdově, bez příkras. To vše nutí čtenáře k zamyšlení nad světem i sebou samým.
Autorka je učitelkou češtiny, literatury
a občanské nauky.
 
  „Zprávy“ - zapsal MsB
Senátor Bárta zatčen
Horlivost kanceláře synodní rady ČCE málem zapříčinila konec kariéry nově zvoleného senátora a faráře v Litoměřicích Zdeňka Bárty. Ihned po vyhlášení oficiálních výsledků totiž zaslali pracovníci Ústřední církevní kanceláře e-mail tohoto znění: „Mily bratre Barto, gratulujeme ke zvoleni senatorem. Doufame, ze budes v senatu bojovat i nasi zbrani,
................................ Tvoje UCK“.
    Ano, díky špatnému vyladění počítačů vypadla z e-mailu nejenom interpunkce ale i text „... kterou je sám Ježíš Kristus....“. Toto samo o sobě by nevadilo nebýt toho, že zpráva byla pověřenou pracovnicí odeslána na adresu barta@senat.cz, která ovšem nepatří senátoru Bártovi, nýbrž předsedovi senátu vrchního vojenského soudu JUDr. Miroslavu Bártovi. Ten z mailu usoudil, že senátor Bárta je v úzkém spojení s Kosovskou osvobozeneckou armádou (zkráceně UCK) a že tajně skladuje jejich zbraně. Ještě týž večer byla provedena domovní prohlídka jak v bytě bratra Bárty, tak v Diakonii v Litoměřicích. Kromě jedné dětské pistolky z plastu, která však patří senátorskému synovi Markovi, nenašlo ozbrojené policejní komando nic. Jak nám potvrdila pracovnice Diakonie, jediné štěstí bylo, že policie neobjevila pečlivě chráněnou dílnu, ve které klienti vyrábějí luky a šípy.
    Po dvouhodinovém výslechu byl Zdeněk Bárta propuštěn, policie však věc nepovažuje za zcela uzavřenou a v nejbližší době hodlá prozkoumat Ústřední církevní kancelář a to formou personálního auditu.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Propast:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Senátor Bárta zatčen:    | vložit příspěvek |