ročník 42/2001:
                   
013Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
Nepořádná máti
Čemu přikládáte v životě největší váhu?
Do nebíčka, do peklíčka...
Do ústavu, do klece, nebo zdrogovat - jak je libo
Domácí pobožnosti
Proč je dobré uklidit nádobí a otevřít Bibli
Farář v mládeži
Janani Luwum
Je důležité vytrvat
Básně z ledové hory
Pornografický vztah
Jízdní řády?
Tož Tvoř
Malá lesní Jablkoň pro velké
Není to jen v Genech
Jiný svět aneb život v zeleném
Abraham
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Kreativita
Tož Tvoř
  Kristýna Žárská
 
1) Tak, vymyslete si libovolný počet vlastností a stavů (roztěkanost, přímost, zamilovanost...), napište je na lístečky a rozdejte děckám. Každý, kdo dostane lísteček, musí předvést zcela krátce pantomimicky uvedenou vlastnost. Ostatní si zapisují domněle správná řešení. Na závěr řešení přečtěte. Nezapomeňte si pro sebe nechat původní papír a dodržovat pořadí předváděných vlastností.
 
2) Rozdejte papíry a tužky, ať každý nakreslí své vymyšlené strašidlo. Toto nějak nazve a název napíše na zvláštní lísteček, který vám dá. Poté rozložíte strašidla po stole, očíslujete a budete číst jednotlivá jména. Děcka si je budou na papír přiřazovat. Pak se tvůrci strašidla přiznají ke jménům svých strašidelných miláčků.
P.S. zkuste nedávat nápadně jednoduchá jména, jako např. chlupaté kouli - Chlupatá koule.
 
  Hudba
Malá lesní Jablkoň
pro velké
  Jiří Černý
 
Písnička Bláznivá bude hit - přál jsem si - díky ní bude celé stejnojmenné debutové album dua Malá lesní Jablkoň ještě známější než předchozí disk Písničky, který natočila ještě stará, početnější Jablkoň. Nestalo se to ani ono. Možná, že avantgardnější posluchači chtějí Jablkoň z dob Baby Agy a kytaristy Inga Bellmanna, ono cosi mezi Händlem a neandrtálcem. A že pro milovníky zpěvných refrénů je i Bláznivá trochu bláznivá. Mně se ale na ní líbí všechno: letmo otisknutá osamělost Kina Svět, ohlas Toma Waitse a Karla Poláčka v Tetě (“něco jsem vám přivezla/ srdečné pozdravy“), říkanková první, Velmi nesmělá láska, folková I tak se stýská, folklorní Na jednom světě, a tak dál až k oběma zvoněním, vánočně krakonošskému a osudově Poslednímu. Kytarám Michala Němce (složil téměř všechno) a Martina Carvana pomáhají další Jablkoňové s instrumenty, liberecká Iveta Kotrmanová a děti ze židlochovického Skřivánka se zpěvem. Je toho všeho šestnáct písniček. Plnějších a krásnějších pětapadesát minut jsem za loňský rok na tuzemských discích nenašel.
 
P.S. :
Věnováním v brožuře „Jiřímu Černému, protože je vždy nablízku“ se nedojímejte, je to sarkasmus: Němec bydlí naproti nám přes ulici.
 
  Co mne zaujalo
Není to jen v Genech
Martin Schmarcz, novinář   Martin Schmarcz
  novinář
 
Poslední genetický objev mě opravdu potěšil. Vědci zjistili, že člověk je určen svými geny jen asi z poloviny, mnohem méně, než se myslelo. Nejsme tedy otroky zděděných vlastností, nikdo se nerodí k zatracení, každý z nás má šanci být lepším člověkem.
    Potvrdilo se, že Homo sapiens je výjimečně kulturní druh. Tím, čím jsme, se stáváme díky výchově a vlastnímu úsilí. Ne, že by se to dříve nevědělo. Nicméně překvapující je rozsah, v jakém způsob života a životní prostředí ovlivňují a mění program, který je nám dán od narození.
    Fatalisté nemají pravdu. Dítě kriminálníka nemusí nutně skončit jako zločinec, člověk se může vyhnout nemoci, k níž má vrozené sklony. Záleží to na každém z nás a také na těch, které máme kolem sebe. Myslím, že je to dobrá zpráva, samozřejmě za předpokladu, že se svojí svobodou naložíme správně. Je totiž daleko pohodlnější vymlouvat se na osud, než se klopotně snažit o jeho změnu. Úžasné, jak tahle horká genetická novinka koresponduje s jednou prastarou pravdou: Bůh dal člověku život a schopnost rozlišovat dobro a zlo. Co s těmito dary učiní, už nechal na něm.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Tož Tvoř:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Malá lesní Jablkoň pro velké:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Není to jen v Genech:    | vložit příspěvek |