ročník 42/2001:
                   
014Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
Nemějte starost
Máte nějaké zásady (vodítko), podle kterých se v životě řídíte?
Jak unést tu tíhu?
Jak se žije s lidmi na vozíku...
Ukrajina
Vévodkyně Alžběta
Třetí půlnoční čaj se podařil
Na nebi Hrdého Albionu
Trosečník
Program zvaný biblický
Biblický program
Reakce potrefené husy
Ústřední státní orgány
Ochrana údajů
Čechomor
Dvě alba
Izák
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Hudba
Čechomor
  Samuel Titěra
 
Jsou desky, které člověka napoprvé okouzlí. A jiné, které vám zpočátku připadají podivné. Zajímavé, řeknete, jak už se říkává, když si člověk neví rady. Pak vám to nedá, a čím víckrát si to pustíte, tím víc ve vás roste nadšení.
    Mezi desky druhého typu pro mě už dlouho patří Čechomor od Českomoravské hudební společnosti (která už si nějakou dobu podle svých fanoušků říká právě Čechomor).
    V pořadí již třetí album stále drží jednoznačný směr: lidová píseň. Česko-moravská, lépe snad moravsko-česká. Jsou přece jenom věci, u kterých se sluší prohodit pořadí. Lidovky - pomóc, dechovká? Ne, nebojte se. Čeká na vás obsazení více než příjemné: Housle, violoncello, kytara (sem tam i elektrická), bicí, harmonika nebo flétna. A řízné vícehlasy. V písních milostných pomáhá veskrze pánské kapele i krásný soprán.
    I když se zaposloucháte do starých textů, které si v důmyslnosti nezadají s kdejakým básníkem a vtipné jsou často jako nejlepší bavič, určitě se vám bude chtít i tancovat. Škoda jen, že na koncertech není k hnutí.
    Zdá se, že se vrací něco, na co jsme neprávem zapomněli. A získává si to velkou oblibu. Českomoravská hudební společnost si už zahrála s Pražskou filharmonií a měla koncert    i v newyorské Carnegie Hall (no, jenom v předsálí). Zkuste to a uvidíte.
 
  Co mne zaujalo
Dvě alba
Slávek Klecandr, kapelník skupiny Oboroh   Slávek Klecandr
  kapelník skupiny
  Oboroh
V poslední době mě výrazně zaujala dvě alba. To první je album Neila Younga Silver and Gold (Stříbrný a zlatý). Je to jednoduchá, průzračná muzika, která se - mně sympatickým způsobem - vrací k prostému akustickému zvuku, velice podobnému zvuku desky Harvest, kterou Young vydal začátkem 70.let. Jako by se mezitím vůbec nepohnul čas, jako by se jednalo o dvojalbum.
     Tím druhým je album Sinéad O'Connor Faith and Courage (Víra a odvaha). Písničky na něm jsou vlastně jednoduché, ale aranžmá naopak  dost složitá, rafinovaná. Sinéad je zmatkařka a naplácá spoustu nesmyslů, ale její zpěv je odzbrojující.  Obě tyhle desky mě úplně dostaly, jsou úžasné, v poslední době si je musím pouštět skoro denně.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Čechomor:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Dvě alba:    | vložit příspěvek |