ročník 42/2001:
                   
014Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
Nemějte starost
Máte nějaké zásady (vodítko), podle kterých se v životě řídíte?
Jak unést tu tíhu?
Jak se žije s lidmi na vozíku...
Ukrajina
Vévodkyně Alžběta
Třetí půlnoční čaj se podařil
Na nebi Hrdého Albionu
Trosečník
Program zvaný biblický
Biblický program
Reakce potrefené husy
Ústřední státní orgány
Ochrana údajů
Čechomor
Dvě alba
Izák
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Třetí půlnoční čaj se podařil
  Marek Soukup
 
 
 
 
Ano, zase po roce, tentokrát poprvé v třetím tisíciletí, uspořádala kolínská mládež spolu s dalšími nadšenci jedinečnou evangelickou akci zvanou Půlnoční čaj - Posezení u čaje a taneční hudby. Třetí ročník byl snad ještě lepší než oba minulé. Potěšující byla i poměrně hojná účast středně-mladé generace.
    Na začátku všechny účastníky přivítali dva čmeláčci-brundibáři z večerníčků - Čmelda a Brumda (členové kolínské mládeže v nápaditých kostýmech s tykadýlky). Zábava se rozbíhala zpočátku trochu pomaleji, ovšem atmosféra renovované Duškovy síně Husova domu kolínského sboru, doplněná jako vždy skvělým výběrem populární reprodukované hudby, postupně vytáhla tanečníky na parket. Zazněly melodické skladby dnes už klasických skupin (například ABBA, Beatles), několik svižných valčíků a polek, zajímavou lahůdkou byla dokonce jedna maďarská a jedna newyorská polka. Volný taneční program byl přerušován perfektně provedeným předtančením dvojice mladých tanečníků. Předvedli některé latinskoamerické tance, nezapomněli ovšem ani na tance klasické. Dalším kladem večera bylo, že se všichni mohli od nich i některé tance přiučit (šlo konkrétně o sambu a rumbu). Kdo se při tancování unavil, měl možnost sejít do přízemí Husova domu a občerstvit se připraveným pohoštěním.
    Přesně o půlnoci se podle tradice podával půlnoční čaj, s kterým všichni všem symbolicky poslali ťuknutí kolem sálu. Následovala rovněž již tradiční píseň Moc předivná Dietricha Bonhoeffera, který by se býval 4. února dožil svých 95. narozenin. Při losování tomboly (které, přiznejme si, mělo své mouchy...) sedm vylosovaných obdrželo rozmanité balíčky - čeho jiného než čaje nebo různých čajových specialit (například čaj z kůry, čaj ze svahů Himalájí  s  jasmínovou  příchutí).
Díky kolínským i všem dalším za čas, který přípravě večera věnovali.
Kdo nebyl na „čaji“, udělal chybu a rozhodně o něco přišel...
 
  Literatura
Na nebi Hrdého Albionu
  Jana Dušková, vedoucí knihovny
 
Se zájmem jsem sledovala anketu o nejlepší knihu roku 2000 a uvědomovala  si, jak moc je to subjektivní záležitost.
    Kdybych mohla navrhnout já svůj tip, byla by to práce mladého historika Jiřího Rajlicha - Na nebi hrdého Albionu.
    Z rozsáhlého připravovaného projektu vyšly zatím dva svazky a další čtyři jsou připravovány. Tento válečný deník o našich letcích v Anglii v letech 1940 - 1945 nemá v literatuře obdoby. Autor použil nejen velké množství archivních materiálů, ale i osobní deníky a nepublikované práce přímých účastníků popisovaných událostí, ať už žili ve vlasti nebo za hranicemi, a svědectví  jejich  rodinných příslušníků.
    Líčení dramatických událostí ve vzduchu i na zemi v “kalendáriu“ je doprovázeno medailóny jednotlivých aktérů válečného dramatu. Není vynechána žádná významnější akce, najdeme zde radost z vítězství, ale také porážky a zradu a to vše zasazeno do širšího kontextu. Dojdeme k závěru, že naši letci měli opravdu zdatné protivníky - německé stíhače.
    Současnému čtenáři práce Jiřího Rajlicha hodně napoví o tom, co znamená věrnost nejen sobě, ale také rodině, své vlasti a ideálům svobody. O to smutnější je proto svědectví o poválečných osudech  některých  těchto  letců.
    Jsme malý národ, na hrdinství nebohatý, ale díky takové historické práci   si můžeme znovu uvědomit, že i v našem národě žili lidé, kteří zcela „samozřejmě“ prokazovali  neobyčejná  hrdinství.
    Podaří-li se autorovi zpracovat stejně pečlivě a poutavě další díly o následujících válečných letech, máme se na co těšit.
    První díl vydalo nakladatelství Ares, druhý Svět křídel.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Třetí půlnoční čaj se podařil:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Na nebi Hrdého Albionu:    | vložit příspěvek |