ročník 42/2001:
                   
015Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
Rozhodl jsem se, že tomu přijdu na kloub
Kde berete sílu, když je vám nejhůř?
Rovni si s dobytkem?
Kde brát sílu?
Jsme nejlepší, jsme skvělí, tak nám zavolej...
Ztišení
Archiv
Biblický program trochu jinak
Martin Luther King
Hebrejské povídky
O sedmém dni
Farář mládeže
Hladové lidi moc nezajímá demokracie
Evangelium podle reklamního spotu
Verdiho opera Jeruzalém
Tož tvoř
Otesánek
Kontaktník
Až se v ráji sejdem
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Hudba
Verdiho opera Jeruzalém
  Petr Veber - hudební redaktor
 
Letošní rok si hudební svět připomíná sté výročí úmrtí Giuseppe Verdiho. Toho skladatele, který byl pro Italy při sjednocování země velkým národním umělcem; autora, jehož několik nejznámějších oper - například Traviata, Rigoletto, Trubadúr, Nabucco, Aida - zůstalo mezi nejhranějším repertoárem na všech světových scénách i u nás. Výročí ovšem bývají dobrou příležitostí odhalit v odkazu umělců něco méně známého, rozšířit obzor milovníků hudby i zasvěcených znalců o něco, co dosud unikalo jejich pozornosti. U Verdiho se to podařilo natočením jeho opery Jerusalem.
     Oper napsal několik desítek, takže není divu, že se nehrají zdaleka všechny. Neznamená to však, že by ty neuváděné byly nutně horší. Historie je někdy nespravedlivá. Tato opera má jako libreto středověký rytířský příběh, plný intrik, lásky a osobních nepřátelství a utrpení. Město Jeruzalém v ní figuruje coby cíl křižáckých výprav, v jejichž době se děj odehrává. U podobných oper popravdě řečeno obsah někdy nebývá tak zajímavý jako hudba a zpěv. Zde se Verdi ovšem docela úspěšně pokusil o operu ve „velkém“ francouzském stylu.
     Jde o působivé drama s monumentálními rozměry, u něhož nelze čekat v první řadě duchovní hloubku, ale spíše velké city. A tato očekávání opera Jerusalem nezklame. Je plná krásně melodické hudby, působivě vystiženého koloritu a nálad. Nahrávka byla v rukou zpěváků, kteří belcantu (doslova „krásnému zpěvu“) dávají velké a do-konale a příjemně znějící hlasy a výbornou pěveckou techniku a kteří skvěle klenuté melodie zpívají tak, že poslech působí potěšení jak ze zpěvu samého, tak z dramatické závažnosti.
     Tento hudební romantismus je světem posluchačsky přístupným. Poslech desky nese jen jediné riziko. Že dokonalost pěvecké interpretace a svižnost i závažnost takového nastudování skvěle znějící operní hudby může později svést posluchače k negativnímu dojmu z „obyčejného“ zpívání a hraní v domácích operních divadlech. Desky jsou, pravda, pro některé umělce velkou konkurencí. Ale budeme-li je poslouchat s vědomím, že představují téměř dokonalý ideál, který lze jen těžko napodobit, a že při návštěvě divadla máme naopak možnost živého a vizuálního kontaktu s uměním, pak jejich oslnivost můžeme vykázat do patřičných mezí.
     Giuseppe Verdi - Jerusalem. Diriguje Fabio Luisi. Vydala firma Philips 462613-2
 
  Kreativita
Tož tvoř
  Kristýna Žárská
 
GULÁŠ
     Kreativní seznamovací technika. Hodí se na začátek pobytu nebo na mládež, když si pozvete nové lidi. Všem je potřeba předem říct, ať přinesou něco na guláš (podle svého uvážení). Nikdo se nemá s nikým domlouvat (ty brambory, já maso). Řekněmež v pátek se nám tedy sejde skupina hladových kulinářů, každý s tím, co dům dal. Rozdělíte je do dvojic (pokud možno tak, aby se neznali). Každá dvojice smí mluvit pouze mezi sebou, guláš ale tvoří všechny dvojice dohromady! Žádné skupinové domlouvání. Poté můžete účastníky opustit s tím, že se těšíte na uvařený guláš. Že ho třeba někdo z nich nikdy nevařil? Nevadí, je to kreativní seznamovací technika.
 
A DALŠÍ...
1) Zábavně s Biblí. Napište si minidopis, tak, že jednotlivá slova vždycky vytáhnete z Bible např. J 3,16/10 je slovo DAL. Poslední číslo určuje pořadí slova ve verši.
2) Ostříhejte někoho z mládežníků (pochopitelně s jeho dobrovolným svolením)
3) Zkuste nakreslit plán města - čím reálnější, tím lepší
4) Vymodelujte ucho (třeba z moduritu)
 
 
 
Diskusní fórum k článku Verdiho opera Jeruzalém:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Tož tvoř:    | vložit příspěvek |