ročník 42/2001:
                   
015Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
Rozhodl jsem se, že tomu přijdu na kloub
Kde berete sílu, když je vám nejhůř?
Rovni si s dobytkem?
Kde brát sílu?
Jsme nejlepší, jsme skvělí, tak nám zavolej...
Ztišení
Archiv
Biblický program trochu jinak
Martin Luther King
Hebrejské povídky
O sedmém dni
Farář mládeže
Hladové lidi moc nezajímá demokracie
Evangelium podle reklamního spotu
Verdiho opera Jeruzalém
Tož tvoř
Otesánek
Kontaktník
Až se v ráji sejdem
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Kaz 8,15-17
Rozhodl jsem se, že tomu přijdu na kloub
  Jan Keřkovský
 
I vychvaloval jsem radost, protože pro člověka není pod sluncem nic lepšího než jíst a pít a radovat se. To ho provází při jeho pachtění ve dnech života, které mu Bůh pod sluncem dopřál. Jakmile jsem si předsevzal poznat moudrost, viděl jsem, co je na zemi lopoty; ve dne ani v noci člověk neokusí spánku. Spatřil jsem též, že veškeré dílo Boží, dílo, které se pod sluncem koná, není člověk schopen postihnout; ať se při tom hledání pachtí sebevíc, všechno nepostihne. Ani moudrý, řekne-li, že zná to či ono, není schopen všechno postihnout.
 
Rozhodl jsem se, že se prozkoumám, jak to vlastně je s Boží vůlí. Jak to Bůh v našem světě vede. Abych pravdu řekl, přivedla mě k tomu taková nepříjemná věc: neuměl jsem odpovědět na otázku, čím to je, že tolik spravedlivých tře bídu s nouzí, zatímco tolik zlých si žije nad poměry a nikdo na ně nemůže. A když už jsem se do toho jednou dal, řekl jsem si, že to vezmu z jedné vody načisto a prozkoumám to všechno, ať je jasno: Co Bůh dělá a jak to dělá a jestli to dělá dobře.
     Výsledek toho zkoumání snadno uhodnete: Nevím. Jediné, co vím, je to, že odpověď je za hranicemi našeho chápání. Až se mně jednou podaří Boží vůli prokouknout a zmapovat, můžu klidně začít zase od začátku, protože na ty věčné otázky nabeton odpovím nějak špatně. Ono to bývá tak, že kdo má ve všem úplně jasno, ten toho většinou ve skutečnosti zas tak moc neví.
     Taky jsem si říkal, že bych Boží vůli hledat vůbec nemusel - kolik je lidí, kteří se o ni nestarají! Jen-že mně to nedá: Co když mi ten nápad, ten úkol (pídit se po Boží vůli) dal sám Bůh? Třeba ví, že mně to moc nepůjde, ale že je to pro mě životně důležité, abych se o ni staral. Co když je to tak? Tak se teda starám.
     Kdybych tak věděl, odkud a kam člověk vlastně jde! Jenže cíl Boží vůle nás smrtelníky nějak přerostl. Bůh ví, jak to všechno je. Nikdy se těch otázek nezbavím, a stejně na ně odpověď nenajdu. Tak aspoň budu jíst a pít a radosti užívat - protože to je taky od Boha (nejenom ty otázky). Tak jsem tomu porozuměl: Přemýšlej, jaký smysl má tvůj život, a dobře si ho přitom užívej. To vám vzkazuju já, Kazatel.
   
 
 
 
Diskusní fórum k článku Rozhodl jsem se, že tomu přijdu na kloub:    | vložit příspěvek |