ročník 42/2001:
                   
016Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
Zdržet se hledáním
Jak reagujete na selhání druhých?
Jak se dá vyrovnat s pokušením a se zlem?
Jak jsem před Bohem spravedliv
Známé tváře
Staršovstvo
Šel bys do staršovstva?
Proč jsi šel do staršovstva?
Oscar Romero
Poslouchá celá rodina
...o lidský život
Mládež ve sboru
O jinakosti
Odluka církve
Modlitba jako rozhovor
V čekárně na chirurgii
Slovník pro neslyšící
Tož tvoř
Studny
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Hudba
Poslouchá celá rodina
  Michal Plzák, farář
 
Poslední měsíce u nás duní většinou jen muzika, která se mi těžko doporučuje, protože není běžně k dostání. Hodně jsme se totiž zaměřili na tzv. bootlegy, což se dá také přeložit jako pirátské nahrávky. Jedná se většinou o nahrávky z koncertů, ale patří sem i studiové nahrávky, které nebyly nikdy oficiálně vydané. Kvalita záznamu koncertů je velmi proměnlivá - vedle nahrávek, pořízených v davu na nějaký starý chrchlavý kazeťáček (to platí o koncertech starých 30 a více let), lze sehnat cédéčka s dokonalým zvukem, který pořídili fanoušci digitální technikou nebo přímo z mixpultů.
    Mým oblíbencem je Bob Dylan, momentálně mám v oblibě jeho koncert z Marseilles z roku 93 s jedinečně jazzujícími kytarami. Moje žena a starší děti zase poslouchají koncerty Pearl Jam, nejmladší čtyřletý synek se zamiloval do Patti Smith, do koncertu z roku 79, kde Patti sípe a deklamuje, neboť se hlasově strhla na koncertu předešlé noci. Ale občas si poslechneme i oficiální krásy a to potom žasneme, jak skvělý zvuk může z beden znít. Nejmladší děti poslouchají Colosseum, skvělé desky z konce 60. let. My se ženou se vždycky s potěšením zaposloucháme do temného hlasu jazzové zpěvačky Cassandry Wilson, ta nás opravdu vždycky dostane. Doporučuji její desku Traveling Miles (1999), koncepčně spjatou s dílem Milese Davise. A ještě si neodpustím doporučení jednoho důchodce, v očích mnohých patrně odepsaného: Johnny Cash stále disponuje podmanivým hlasem, byť již ne tolik jistým - ale ta křehkost v hloubce, ta je právě silná! Na CD American III: Solitary Man (2000) je nezapomenutelná The Mercy Seat od Nicka Cavea ještě lepší než originál!
 
  Co mne zaujalo
...o lidský život
Daniel Ženatý, farář v Novém Městě na Mor. a člen Synodní rady ČCE   Daniel Ženatý
  farář
  v Novém Městě na Mor.
  a člen SR ČCE
 
V pátek 6. května 2001 jsem se v Havlíčkově Brodě zúčastnil slavnostního předání Bojové zástavy 4. brigádě rychlého nasazení, propůjčené prezidentem ČR panem Václavem Havlem.
    S bratrem biskupem Dominikem Dukou jsme na hlavní tribuně zastupovali církve; hejtmani, přednostové a starostové stát; ministr národní obrany, vojenský kaplan Pavel Ruml, náčelník generálního štábu a mnozí další zastupovali armádu.
    Bylo mně dobře, když Pavel Ruml oslovil vojáky. Učinil tak moudře, jadrně, civilně. Poslouchali ho nejen nastoupení vojáci a my na tribuně, ale také lidé na havlíčkobrodském náměstí. Nejvíce bylo zaplněné dětmi mateřských a základních škol. A děti zpívaly hymnu a pochodovaly jako vojáci a sedaly si na chodníky, protože bylo teplo.
    A pak mimo program prosvištěly uzavřeným náměstím dvě sanitky. Houkaly, že nebylo slyšet vojenského slova. A já měl pocit, že to nikomu nevadí, jako že se to přece nemá, houkat, když je zda taková sláva. Naopak. Měl jsem pocit, že všichni drží palce, aby to ty sanitky stihly! Vždyť jde o lidský život! V Havlíčkově Brodě nebo v Bosně. Kvůli dobrému lidskému životu se to vše děje! Bylo to mocné vnímat kolem sebe tolik lidí, kterým to je jasné.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Poslouchá celá rodina:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku ...o lidský život:    | vložit příspěvek |