ročník 42/2001:
                   
018Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
Největší je láska aneb všechno špatně, zpátky na stromy
Potřebujete kolem sebe lidi podobných názorů a zaměření?
Bratry sestry potkávám
Pečovat a být opečováván
Křest
Nechte dítek jíti ke mně
Dietrich Bonhoeffer
Grafiti rules
Terorismus
Rodný dům
Čechomor a další...
Kurzy běží dál
Bílá vdova
Kde budeme spát?
Reklamní sebereflexe
Co prej bude s mojí duší
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Film
Bílá vdova
  Petr Siska
 
...aneb marjánko, marjánko, marjánko má...
 
    Pozor, pozor! Rozhodně není nutno ustávat ve čtení, i když se teď dozvíte, že hlavní hrdince nechybí mnoho do důchodového věku. To už se tak někdy vyvrbí, že hlavní postava filmu není mladá, krásná a úspěšná, neb Štěstěna ze svého rohu hojnosti zjevně rozhazuje jen mezi horními deseti tisíci. Ostatně, u koho se všechny uvedené kvality vyskytují v dostatečné kvantitě? Jste v podobné situaci? Jste žena? Jste...? Popusťte ještě trochu uzdu své fantazii...Tááák, to stačí... A aby toho nebylo málo, jednoho dne vám třeba zemře partner a vy se až ex post dozvíte, že to byl pěkný filuta a kvítko, který nadělal dluhů jako... Každý den přicházejí ''tajemné obálky'' od bankovních ústavů, dožadující se, kdy už, milá zlatá, kdy už zaplatíš. A jednoho dne se vám v domě objeví agent realitní kanceláře, kterého jste si nepozvali... a že prý je váš dům na prodej. A jiného dne zase zmizí v útrobách stěhovacího vozu váš nábytek, co leštíte od svatby, a za ním putuje sekačka na trávu. Úhledný anglický trávníček před domem (který už vám tak napůl nepatří) se stává minulostí. Patová situace, říkáte si...
    Ne tak pro hlavní hrdinku filmu, nezdolnou Grace. Kde jiné odjišťují kapesní revolvery značky Smith&Wesson ráže 7,62 mm, tam ona nachází řešení. Ano, na dámu v letech, ctnostnou vedoucí spolku důchodkyň, poněkud nekonvenční. Začne ve svém skleníčku ve velkém pěstovat to, čeho je u nás dovoleno vlastnit jen ''menší než malé množství.'' A aby toho nebylo málo, vydává se na stezky zločinu jako dealerka svých výpěstků. A poněvadž je to žena důkladná, usiluje o nejvyšší mety: vypěstovat ''matroš'' v takovém množství a kvalitě, aby jí umožnil návrat mezi nás, normální smrtelníky, kteří se s každým zazvoněním ne-obáváme, že minulou noc jsme ve své posteli spali naposledy.
    Výše uvedené napovídá, že o hlubokou studii do sociální situace vdov půjde asi jen těžko. Naštěstí víte, že Bílá vdova je komedie, a tam to většinou bídou v přeplněném starobinci nekončí. A pokud je film přece jen ze starobince, je to nějaký náramně veselý, kde jsou všichni mladí duchem a k ''podzimu života'' přistupují aktivně. Nejinak je tomu i v tomto případě. V poslední době se stává filmovým stereotypem, umísťovat halucionogenní látky jen do končetin teenagerů, kteří tak říkajíc vykouří vše, na co přijdou (což je také jeden ze stereotypů). A v tomto Bílá vdova nudná klišé boří, následkem čehož jsou velmi vtipné scény toho, jak to vypadá, když se o konopí začne aktivně zajímat generace ročník 1940. Jestliže se čtenář bojí, že jednání nebohé Grace je návodné, je toto dobrá příležitost říci zde rezlutní ''ne''. Více však prozradit nemohu, poněvadž o pointu vás připravit nechci. Film Bílá vdova vypráví příběh s nadhledem, s dobře vybalancovaným smyslem pro míru a vkus. Kromě hlavní hrdinky sice nikdo příliš prostoru ke hraní nemá, ale tak už to v komediích chodí, že jsou zaplněny spíše typy, které zosobňují nějakou vlastnost či rozšířený nešvar, než reálné postavy z masa a kostí. Pokud však divák na hru přistoupí, není co řešit. Hlavní aktérka v podání britská herečky Brendy Blethynové na plátně jakoby ožívá. Ač není obdařena uhrančivou krásou '' ála Sophia Loren'', časem se ukáže, že je obdařena šarmem jiným, hlubším, takže jí časem všichni ''drží.'' Jak se vyjádřil jeden můj kamarád: ''Takovou babičku bych chtěl.'' Osobně mi ve své tragikomické kreaci připomínala naši českou královnu tohoto typu rolí, Ivu Janžurovou. Jestliže vám tato poloha sedí, není co řešit. Za poslední roky je to jedna z nejlepších britských komedií.
 
  Internet
Kde budeme spát?
  Luboš Kratochvíl
 
..někdo spí doma, někdo v posteli, zpívá v jedné ze svých starší písniček Jarek Nohavica. K tomu, abyste nemuseli zůstat s mládeží doma, ale zároveň mohli spát v posteli, dobře poslouží internet. Až moc dobře. Protože na síti se to stránkami ubytovacích zařízení jen hemží. Bohužel, neexistuje mnoho vypracovaných rozcestníků jako třeba v případě posledně uváděných her. Světlých výjimek je málo, naštěstí se ale najdou. Jednu představuje adresa http://www.hotel.cz, kde v několika jazycích dostanete informace o ubytování i možnosti trávení volného času. Na této adrese se za lomítkem a slovem church (http://www.hotel.cz/church) nachází také informace o křesťanském penzionu, který sídlí v pražské budově Synodní rady. Můžete se k němu dostat také přes: http://web.telecom.cz/churchp/
    Bezkonkurenčně nejlepší způsob vyhledávání nabízí adresa Evropské databanky http://hotely.edb.cz, která nabízí výběr i podle takových kritérií, jako konstatování, zda v objektu jede celou noc diskotéka a kolik míst mají v denní vinárně. Nespící podivíni se dozvědí, jestli mohou v místě lovit ryby. Přehled levného ubytování je také na adrese http://volny.cz/robbie.brno/ubytovani.htm, jeho filtrování ale není tak jednoduché jako na hotelech. Další možnost hledání střechy nad hlavou nabízejí všechny internetové portály (http://www.atlas.cz, http://www.seznam.cz, htp://www.centrum.cz...).
    Nakonec jeden námět pro tvůrce Evangnetu - nebylo by špatné najít na našem církevním rozcestníku seznam sborů, které disponují volnými ubytovacími kapacitami, jako je třeba škola v Hradišti v chrudimském seniorátu. Zaslechl jsem, že už se na tom pracuje. Tak se snad dočkáme.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Bílá vdova:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Kde budeme spát?:    | vložit příspěvek |