ročník 42/2001:
                   
018Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
Největší je láska aneb všechno špatně, zpátky na stromy
Potřebujete kolem sebe lidi podobných názorů a zaměření?
Bratry sestry potkávám
Pečovat a být opečováván
Křest
Nechte dítek jíti ke mně
Dietrich Bonhoeffer
Grafiti rules
Terorismus
Rodný dům
Čechomor a další...
Kurzy běží dál
Bílá vdova
Kde budeme spát?
Reklamní sebereflexe
Co prej bude s mojí duší
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Literatura
Grafiti rules
  Jan Bačina
 
Tato kniha je o našem světě, hlavně však o našem městě. A je jedno, jestli žijeme ve velkém městě nebo na vesnici. Stačí se rozhlédnout. Na omítkách autobusových za-stávek, skladišť, mostů, na autobusech či v metru nalezneme kresby různých barev a tvarů. Někdo to nazývá klikyháky, jiný uměním. Nebudu rozebírat původ a smysl graffiti: Kniha, o které píšu, mluví o těch, kteří jsou jeho tvůrci.
    Je to příběh o mladých lidech dnešních dní. Parta studentů gymnázia, která prožívá své každodenní příběhy. Hlavním hrdinou je gymnazista Petr, sprejer. Spolu se svými přáteli se o večerech vydává ven, aby svým barevným poselstvím poznamenal vagóny metra, tovární komíny nebo zdi různých průjezdů. Dalším hrdinou knihy je ředitel Petrova gymnázia, Tomáš. Tento učitel je skutečným přítelem svých studentů. Nebazíruje na vykání a dalších přihlouplých formalitách vynucovaných jinými lidmi. Žel, i on má své problémy. Musí řešit spory se svou chamtivou manželkou a bláznivým tchánem.
    Kniha se odehrává v průběhu školního roku. Velmi poutavě popisuje denní život současné mládeže. Výpravy za tvorbou graffiti prokládá autor mnoha dalšími příběhy, např. prvními milostnými zkušenostmi, diskusemi s rodiči a učiteli nebo i prvními zkušenostmi s alkoholem a marihuanou. Autor napsal knihu tak, aby i neznalý čtenář pochopil různé slangové termíny a výrazy. Na výpravách totiž chlapce doprovázejí děvčata, která řadu věcí nechápou, a tak jim je musí kluci vysvětlit. Stejně tak i rozhovory mladých studentů poskytnou okénko do názorů mladých lidí, které může být, podle mě, třeba pro učitele nebo pracovníky s mládeží velmi užitečné. Navíc také zprostředkovává pohled na názory sprejerů, které jsou mnohdy ve sdělovacích prostředcích dezinterpretovány v jejich neprospěch.
    Kniha končí jednou noční výpravou na smíchovské nádraží s cílem ozdobit kresbami vagóny mezinárodního rychlíku. Při pokreslování však na sprejery zaútočí bezpečnostní služba a donutí je k útěku. Při zmateném úprku srazí Petra vlak. Naštěstí jej však nepřipraví o život. Petr skončí v nemocnici.
    Knihu bych doporučil především lidem, kteří se profesionálně věnují mládeži, tj. psycho-logům, sociálním pracovníkům atd. Jde o skvělé svědectví o nekonformní mládeži doby telenovel a hypermarketů, která odmítá přizpůsobit se většinové společnosti a hledá alternativní cesty, jak o sobě dát vědět.
    Knihu napsal Tomáš Houška, vydal Tomáš Houška v Praze r. 2000, cena 126,- Kč.
 
  Stručně a jasně
Terorismus
Miloš Rejchrt, seniorátní vikář ČCE, nezávislý novinář   Miloš Rejchrt,
  seniorátní vikář ČCE
  nezávislý novinář
 
Jak se bránit terorismu?
    Jak kterému. Určitě zvýšením monitoringu, jak se rádo moderně říká, tedy povědomost pověřených institucí o tom, co lidé na světě vůbec dělají. Terorismu velmi posluhuje mýtus absolutní individuální svobody. Musíme unést, že nás i na záchodech na letišti bude sledovat kamera.
    Jakékoliv zbraně budou monopolem státních institucí.
    Zneškodňování musí býti cílené, omezené na konkrétní osoby teroristů (viz atentát na Heidricha), jinak hrozí nastolení nekonečného řetězce pomsty a protipomsty těch, kdo se cítí být nevinnými obětmi. Neustále je třeba šířit přesvědčení o tom, že jakákoliv nenávist je cestou do pekel - tedy i nenávist vůči pachatelům zla. Láska k teroristům je mimo hru, myšlenka spravedlnosti však musí chladit hlavy i těm, kdo by chtěli vůči teroristům najít jakési ''konečné řešení''
 
 
 
Diskusní fórum k článku Grafiti rules:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Terorismus:    | vložit příspěvek |