ročník 42/2001:
                   
019Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
Láska, nebo zákon?
Myslíte, že je váš život naprogramován (určen) předem?
Budeš krásná a chytrá
Nemůžeme nic?
Diakonie a solidarita na Mostecku
Tábor „mladých“ historiků
Zpověď
Večeře Páně
Spolu u stolu
Ester John (Qamar Zia)
Všechny věci napomáhají k dobrému
Exorcista
Víra a světlo
Nelze vejít s prachem na střevících, ani odejít
Tož tvoř
Stařec, který četl...
Vydavatelství
Ber si z Boží krásy
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Hudba
Nelze vejít s prachem
na střevících, ani odejít
  Jan Keller, muzikant
 
Právě vyšla nová deska Ivy Bittové nazvaná Čikori, která podle jejích vlastních slov navazuje na album Bílé Inferno. Čikori, neboli čekanka, je seskupení muzikantů z jazzové a alternativní scény, kteří se ve většině podíleli právě na Infernu a po jeho vydání začali společně vystupovat. Vedle houslí a zpěvu Bittové jsou to Vladimír Václavek - akustická kytara, František Kučera - trumpeta, křídlovka, Jaromír Honzák - kontrabas a Miloš Dvořáček - bicí, perkuse.
    Přestože nepostrádá nic z poetiky, typické zpěvnosti a hry se zvukem, na kterou jsme u Bittové zvyklí z předchozích nahrávek, a přestože její velký podíl, ať už autorský či hráčský, je nesporný, působí toto album spíše jako profil celé kapely (čemuž nasvědčuje už samotný název). Perfektní sehranost interpretů, utvrzená společným koncertováním, dala možnost natočit desku živě a během pouhých čtyř dnů, což je dnes u velké většiny kapel věc zcela nevídaná, stejně jako to, že u Bittové se člověk může vždy těšit na svobodnou tvorbu nepodléhající žádným, ať už módním či jiným, tlakům. Její široký hudební záběr dokumentují dvě skladby - první, instrumentální ''Jungle'', jak možno vyčíst z názvu, odráží zálibu autorky v moderní taneční hudbě, přesto je hraná akusticky bez příměsi elektroniky, a to její sílu jedině umocňuje. ''Polykačka nožů'' je zase otextovanou variací na stejnojmenný titul, který nahrála s klarinetistou Michalem Zpěvákem na desce Iva Bittová Classic. Stejně jako u dalších písní, které jsme mohli slyšet již na živých vystoupeních Čikori před vydáním alba, člověk ocení přirozenou, technicky dokonalou hru a cit pro text (Karel David, Barbora Kališová a Vladimír Václavek), na kvalitu a čistotu zpěvu Ivy Bittové snad ani netřeba upozorňovat.
    Jediná vada alba Čikori je v její délce (pouze něco přes 50 min.), jinak je to samozřejmě jedinečná deska s typem hudby, které je bohužel málo, o to je vzácnější. A tak asi ''...nelze vejít s prachem na střevících, ani odejít...''
 
  Kreativita
Tož tvoř
  Kristýna Žárská
 
Sehrajte ve skupinkách tragedii, komedii, reportáž fotbalu. K vyjadřování smíte použít pouze písmen abecedy tak, jak jdou za sebou. (-ABCDEFG? -HIJKLMN:O, P, R - STUV?!)
 
Rozbilo se vám doma sklo? Pak vystřihněte papír podle tvaru skla. Na papír něco namalujte, nebo přilepte vylisovanou kytku nebo ho posypte třeba mákem. Sklo zarámujte leukoplastí. Obrázky působí vskutku originálně.
 
Se zavázanýma očima zkuste, co nejpřesněji, odhadnout obnos, který vám prošel pod rukama. Na ohmatávání mincí a bankovek, dejte určenou lhůtu např. dvě minuty. Vyhrává, kdo se trefil nejpřesněji.
 
Variace na klasické pexeso. Každý obrátí JEDNU kartičku a nechá ji VZHŮRU obrázkem. Jede se pořád dokola a obracejí se nové a nové kartičky (vždy jen jedna a nechá se vzhůru obrázkem). Když si uvědomíte, že např. Špagetka už byl obrácen, co nejrychleji položíte ruku na dříve již obráceného Špagetku. Kdo na něj plácne nejrychleji, vyhrává tuto dvojici pexesa.
 
Zahrajete si bojovku ve městě - získejte co nejvíc razítek z různých obchodů, nebo starých novin, bot, kytek od ochotných lidí nebo namalovaných slonů od kolemjdoucích.
 
Vytvořte zcela nový kalendář, s jinými názvy a dělením dnů, měsíců...
 
 
 
Diskusní fórum k článku Nelze vejít s prachem na střevících, ani odejít:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Tož tvoř:    | vložit příspěvek |