ročník 43/2002:
                   
021Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Bratrstvo pro celé léto Páně 2002
Zastavení
Za správný konec, vlastně za začátek
Co o tom čteme v bibli:
Andělé, lidi a čerti rohatí
Potkal jste někdy anděla?
Jak jsme si to představovali?
Co o tom vyznáváme?
Seraf
Chaim Potok Zebra a jiné povídky
Co si pod tím představujete ???
Neznám žádnou oficiální definici
Jak se dělá sjezd
Zkouška vztahu?
Nechte dítek jíti ke mně
Lucian Tapiedi
Dvě reakce na Stručně a jasně
J.Ch.Kridel Concert - Arien
Baz Lihrman Moulin Rouge
Křesťané a židé
Nový církevní zákon
Výroba ručního papíru
Soutěž
Hora Karmel
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Stručně a jasně  
Nový
církevní
zákon
Luboš Kratochvíl
 
Celkem poklidné vody života církevních charit a diakonií zčeřil koncem uplynulého roku nový církevní zákon. Nařizuje církvím přeregistrovat (přesněji přeevidovat) do konce ledna všechna zařízení typu charit a diakonií k ministerstvu vnitra jako jakékoli jiné občanské sdružení.
    Celý problém spočívá v tom, že dosud se církevní zařízení chovala jako zvláštní subjekty uvnitř církví, které jsou samy o sobě registrovány u ministerstva kultury. To ale odmítá nést odpovědnost za to, že v rámci církví existují právnické osoby, které jednají s třetími stranami, to znamená, že například středisko diakonie uzavře smlouvu s pekárnou nebo prodává výrobky z chráněné dílny síti obchodům s keramikou. Církve se ale brání, že je tato změna zbaví kontroly nad jednotlivými organizacemi pro potřebné, dokonce je budou muset zrušit, protože jejich diakonie například právě z obavy nad ztrátou kontroly přestane financovat zahraniční sponzor. Podle ředitele diakonie ČCE Pavla Vychopně spousta lidí pracuje u diakonie právě proto, že jde o církevní organizaci. Investoři se prý mohou zdráhat vložit církevní peníze do necírkevní organizace.
    Další kritiku v Poslanecké sněmovně přednesl zástupce horní komory parlamentu (která zákon zamítla), senátor Daniel Kroupa: ''Změna evidence by znamenala nové postavení těchto organizací a není jisté, zda by se podařilo udržet či obnovit důvěru veřejnosti v podporu, kterou jim až dosud poskytovala. Navíc by vznikla nutnost vytvořit stovky, ne-li tisíce nových smluvních vztahů a tyto organizace by byly zatíženy administrativou, na kterou dosud nejsou vybaveny.''
    O novém zákoně jednaly s církvemi v době jeho příprav komise na vládní a později i ministerské úrovni. Jednání skončila poměrně silnou shodou, ale jak řekl v poslední MF DNES roku 2001 plzeňský biskup František Radkovský: '' ...nakonec se do zákona dostaly věci, o kterých už se nejednalo nebo o kterých jsme říkali: To tam nedávejte.'' Naopak zastánci zákona se podivují, proč žádná z církví nezavalila v době projednávání sporného zákona sněmovnu dopisy a peticemi.
    Ministr kultury Pavel Dostál se při jednání ve sněmovně velmi podivoval nad církevním odporem. ''Nevidím žádný důvod, proč by měly mít církve jako zřizovatelé jiné podmínky pro provozování charitativních zařízení než ostatní občanské subjekty. Mám-li být konkrétní, nerozumím tomu, proč by církve měly mít menší vliv na charitu, změní-li se její právní forma. Církve jsou vždy zakladateli církevní charity, která se ale musí řídit stejnými podmínkami danými písemně. Je jedno, zda to jsou stanovy, nebo je to zakladatelská smlouva. Také se proto nic nezmění ani co do daňových úlev, ať se týkají charit a diakonií, kde tyto úlevy jsou stejné a musí být stejné pro celý neziskový sektor v případě charitativní činnosti,'' prohlásil Dostál.
    Tvrdě se proti zachování současného stavu vyslovil také poslanec Jiří Payne. ''Jestli chce církev dělat byznys, ať se zaregistruje podle podnikatelských zákonů. Pak může provozovat takový subjekt hotely, přepravní služby, cokoliv. Jestli chce poskytovat duchovní služby ... pak se musí vzdát veškeré podnikatelské činnosti. To bylo téma číslo jedna české reformace - církev má být chudá. ... Chce-li církev podnikat, ať to dělá regulérně podle podnikatelských pravidel jako každý jiný podnikatelský subjekt. ... Ten problém je o tom, zda církev smí provozovat právnické osoby, které jsou napůl podnikatelským subjektem, mají všechny možné výhody podnikatelů, na druhé straně jsou napůl církevním subjektem a mají všechny možné výhody církve. A to je myslím si zakázáno,'' řekl Payne.
    Právě historickým posláním církve, která má pomáhat nejen vlastním věřícím, ale také (a především) všem ostatním potřebným, argumentoval ve sněmovně šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda.
    Poslanci nakonec prezidentem odmítnutý zákon definitivně schválili, takže od 1. ledna platí. Podle zástupců církví ale nové nařízení vrací poměry do dob totality pod plnou kontrolu státu, a proto se chtějí obrátit na Ústavní soud, který by mohl nařídit novelizaci zákona. Budou argumentovat tím, že zákon omezuje jejich svobodu tradičně působit v sociální a charitativní oblasti.
Luboš Kratochvíl
 
(s využitím stenozáznamů z jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, www.psp.cz)
 
 
 
 
Diskusní fórum k článku Nový církevní zákon:    | vložit příspěvek |