ročník 43/2002:
                   
022Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Tak nečekejte a otočte o stánku dál
Zastavení
Aspoň modlitby a sliby kdyby bylo kam strkat
Co o tom čteme v bibli:
Stvoření: věda kontra víra?
Odporuje si podle vás biblická zvěst o stvoření a vědecký výklad vzniku světa?
Pán prstenů Společenstvo prstenů
Proč to nevydáš vlastním nákladem?
Odškodnit za narození?
Lidé s poruchami chování postižení nepostižení
Náš člověk v Nizozemí: Nizozemec a sport
Rodina mého kluka
Wang Zhiming
O slunovratu Jiří Pavlica, Jan Skácel
Ubytovat odděleně!
Můj bratr číšník
Hadův přehmat
Malování na sklo
Soutěž
Stůj, ó, stůj
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Film  
Pán prstenů
Společenstvo prstenů
Petr Siska
 
V době, kdy čtete tyto řádky, je již filmová adaptace úvodního dílu Pán prstenů téměř měsíc na vítězném tažení českými kiny, jednou tak dlouho kiny světovými. Co ještě dodat, když o tomto tak dlouho očekávaném filmu bylo již napsáno tolik? Je to vůbec ještě film? Neporušujeme tabu legendy? Nejste již trochu unaveni z toho, že na vás z téměř každé obálky časopisu shlíží tvar některého z hrdinů či rozšklebená tvář skřeta? To opravdu musí všichni redaktoři psát o tom samém? Není jiného lepšího počinu v kultuře? A stejně zájem časem opadne, stejně jako tomu bylo se Včelkou Májou, Šmouly, Želvami-Ninja a zcela nedávno s oněmi proklínanými pokémony, říkají někteří. Zde je nutno říci, že ''prstenová mánie'' nebude mít zdaleka tak jepičí život, jako ty předešlé. Přinejmenším proto, že se s hrdiny filmu setkáme ještě o Vánocích 2002 a 2003, kdy se do kin chystají zbylé dva díly trilogie, které již natočeny ''dlí v krabicích'' a čekají na postprodukci. Člověk obeznámený s knihou má tedy v zásadě dvě možnosti: buď ignorovat úvodní díl (i jakékoliv další), utvrzovat se v tom, že z Hollywoodu nemůže vzejít nic dobrého a dále zatvrzele listovat ohmataným výtiskem Pána prstenů s tím, že svět knihy, který ''má v hlavě'' je stejně ten nejlepší. A nebo se nechat režisérem Peterem Jacksonem pozvat do jeho vlastního vidění Tolkienova světa, kde sice bude tempo, rytmus a podobu vyprávění určovat on, leč s těžkým břemenem velmi kritických fanoušků, kteří neodpouštějí. (A to se potom experimentuje velmi ztěžka...) S předlohou neobeznámený má pozici mnohem svobodnější. U něj se hraje jen o to, zda se filmem nechá inspirovat ke čtení knihy, či po hrůzném zážitku z kina zavrhne i předlohu, případně na druhý díl ne a nepůjde.
    Slovem na uklidněnou budiž fakt, že sám Jackson je Tolkienovým velkým obdivovatelem, a tak s právě uváděným Společenstvem prstenu nakládal velmi pietně. Pietně však zdaleka neznamená nudně. Jistě znáte mnohé filmové převody slavných knih, kdy dialogy šustí papírem a hercům se z jakkoliv silné předlohy nedaří vykřesat život. Jen si vzpomeňte na sterilní biblické adaptace, které se nás každý rok o Vánocích snaží uvést do víry předků...
    Film, jak víme, má poněkud jiné zákonitosti než kniha. Tam, kde si spisovatel může dovolit x-stránkové popisy jedné místnosti a dvojnásobně dlouhé úvahy nad momentálním duševním rozpoložením hlavního hrdiny, musí být ve filmu vše jasné z několika mála záběrů. Proto Jackson, oproti předloze, provedl několik změn, které dle mého soudu výsledku velmi prospěly. Např. odsekl téměř všechny dějové odbočky (a že je jich u Tolkiena požehnaně), které nemají přímou souvislost s hlavní linií příběhu či zredukoval počet postav. Nebojte, ne ve stylu Jirotkova Saturnina, který ze tří mušketýrů vlastně čtyř ­ udělal dva. Jestliže jsem výše mluvil o změnách, redukcích a odsekáváních, není třeba se strachovat ­ i tak trvá film úctyhodných 178 minut (v hrubém sestřihu prý měl téměř 4,5 hodiny).
    Před tímto počinem za 280 milionů dolarů (za celou trilogii) natočil Jackson jen několik nepříliš komerčně úspěšných, o to však kultovnějších hororů a jedno sociální drama. Nemnoho lidi mu věřilo, jakkoliv byl svými fanoušky považován za jediného, kdo by byl tento mnohavrstevný román schopen převést na filmové plátno. Neúspěch projektu by znamenal i totální krach produkční společnosti The New Line Cinema, která celý projekt zaštítila. Jacksonova genialita ­ dnes už můžeme říci, že volba na něj byla správná ­ se projevila nejen na spoustě obrazových zkratek a parabol, kterých si na první pohled ani nevšimnete, ale i typově vhodně vybranými herci a celkovým ztvárněním světa Středozemě, ke kterému si přizval i ''dvorní Tolkienovy malíře'' Alana Lee a Johna Howe. Film tedy v mnohém připomíná oživlé kresby, Kresby, z nichž alespoň polovinu byste chtěli mít doma na zdi.
    Mohu-li si v závěru dovolit poněkud osobnější tón, musím říci, že mi Jackson svou verzí příběhu ukázal roviny a souvislosti, o kterých jsem při svém promýšlení knihy neuvažoval, nabídl mi obrazy, které ve mně zůstanou nadlouho... a vůbec svět, který se ve své průhlednosti dobra a zla jeví jaksi přehlednější než ten náš. Příběhu úvodního dílu války o Prsten, tak jak nám jej podává Jackson, zůstalo to hlavní ­ duch předlohy, síla příběhu, monumentálnost, tušení mnohého dosud nedořečeného a přesvědčení, že právě ti nejmenší mohou změnit cesty, kterými se bude ubírat budoucnost. The New Line Cinema bezesporu nezanikne a outsidera Jacksona budou muset nafoukané režisérské hvězdy, které si na Pána prstenů brousily zuby, vzít na vědomí. Natočil totiž magický film, o kterém se bude ještě dlouho mluvit!
 
    P.S. Pokud vám to smysly dovolí, doporučuji sledovat i velmi hutný hudební doprovod s mohutnými sbory. Skladatel Howard Shore byl za tuto hudbu nominován na Oscara. Koupě soundtracku je tedy investicí do kvality. (Z tohoto oznámení opravdu žádnou provizi nemám...)
 
 
 
 
Diskusní fórum k článku Pán prstenů Společenstvo prstenů:    | vložit příspěvek |