ročník 43/2002:
                   
022Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Tak nečekejte a otočte o stánku dál
Zastavení
Aspoň modlitby a sliby kdyby bylo kam strkat
Co o tom čteme v bibli:
Stvoření: věda kontra víra?
Odporuje si podle vás biblická zvěst o stvoření a vědecký výklad vzniku světa?
Pán prstenů Společenstvo prstenů
Proč to nevydáš vlastním nákladem?
Odškodnit za narození?
Lidé s poruchami chování postižení nepostižení
Náš člověk v Nizozemí: Nizozemec a sport
Rodina mého kluka
Wang Zhiming
O slunovratu Jiří Pavlica, Jan Skácel
Ubytovat odděleně!
Můj bratr číšník
Hadův přehmat
Malování na sklo
Soutěž
Stůj, ó, stůj
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Hudba  
O slunovratu
Jiří Pavlica, Jan Skácel
Filip Dušek
 
Jak postupuje kupředu globální propojování kultur na zemi, objevují se silné tendence hledat své kořeny ve vlastní lidové kultuře a folklóru vůbec. Moravskou lidovou slovesností se nechal inspirovat už brněnský básník Jan Skácel. Jeho procítěnou poezii si vzal do ''parády'' Jiří Pavlica, který jakožto vedoucí folklórního souboru Hradišťan má k lidovému prostředí moravského venkova také blízko. Společně s Hradišťanem a dalšími hosty básně zhudebnil a nahrál na CD O slunovratu.
    Kdo očekává další úpravu lidovek, může být zklamán ­ nebo mile překvapen: uslyší hlavně poezii Jana Skácela a hudbu inspirovanou lidovou tvorbou, ale neodmítající ''modernost'' ­ ''cimbálovka se saxofonem''. Tak jako slunovrat je odvozen od pohybu slunce, tedy ročního běhu času, je na CD výběr písní s tématikou od ledna do podzimu. A protože rok je pestrý, jsou i skladby zastoupeny sólovým zpěvem i chórem, instrumentální skladbou i recitativem. Jde o tvorbu ''umělou'', přesto se umí melodie takříkajíc vrýt pod kůži jako pravé lidovky. Ostatně píseň Modlitba za vodu je známá díky svému reklamnímu užití ­ i tak jsou dnes písně inspirované folklórem nosné a žádané.
    Jiří Pavlica šel ještě dál: vizualizoval skladby CD do autorského projektu ústícího v náročný hodinový hudební pořad pro filmové plátno a video s názvem Slunovrat. Sled hudebně klipových obrazů využívá asociací a vizualizace melodií Hradišťanu se slovy básní Jiřího Skácela a lidových textů.
    V jednotlivých klipech je použito náročné stavby, kostýmů, efektů i triků ­ k folklórním základům vykreslený venkov, kde by měly být naše kořeny. Projekt vytvářela tvůrčí skupina Marie Kučerové brněnského studia České televize během uplynulých dvou let po celé Moravě. Bude-li mít moderní člověk z města dostatek výdrže při této umělecké ''smršti'', má se nač těšit.
 
Reakce  
Ubytovat
odděleně!
Jan Hruška
 
Dcera mi půjčila k nahlédnutí Bratrstvo 42/2001. Kromě rozhovoru s výborným Jiřím Pavlicou padl můj zrak na předchozí stránce na odstavec: ''Co se týče ubytování, objevil se několikrát požadavek, aby spali chlapci a dívky odděleně, jinak že se páchají zvrhlosti...''
    Lidi zlatí, oddělené ubikace jsou přece samozřejmým požadavkem. Už proto, aby si každý mohl bez rozpaků udělat pohodlí, než vleze do spacáku. Velkou výhodou je také to, že v takové místnosti daleko snáze vznikne noční klid - koneckonců, v nejhorším případě, když všechno selže, ho lze zjednat i ručně. (Dále si dovolím přičiniti domněnku, že typický odér dvaceti párů mužských bot a ponožek pravděpodobně vyvolá v něžné dívce předsudky proti opačnému pohlaví.)
    Pozoruhodná je reakce vedení na tento samozřejmý požadavek. Asi máme opravdu každý jiné představy o zvrhlostech. Dost lidí by považovalo za pořádnou zvrhlost, kdyby bylo až do rána vyrušováno ze spánku šeptáním, špitáním a chichotáním. (Dcera se vrátila unavená skoro k smrti a dva dny dospávala. Jediné, na co si stěžovala, když zase mohla mluvit bylo, že se nevyspala.) Bohorovný postoj, který k problému odpovědní zaujímají, po mém soudu o něčem svědčí.
 
 
 
Diskusní fórum k článku O slunovratu Jiří Pavlica, Jan Skácel:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Ubytovat odděleně!:    | vložit příspěvek |