ročník 43/2002:
                   
024Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Ono to už nějak dopadne?
Zastavení
Den za dnem
Co o tom čteme v bibli:
Spasení není jen vize
Cítíte potřebu spasení?
Jak jsme si to představovali?
Co o tom vyznáváme?
Co pro tebe zamená spasení
Toni Morrisonová Ráj
Já tam vlastně dotankuju
Noční optika
Nezávislost nezávislých kandidátů
S nevěřícím klukem?
Za nepřátelskými Liniemi
Zkouška Vztahu?
Klient v programu methadonové léčby
Potštejnský radiozočinec
Spěte ve třídách
Nemilovaná Arnošt Lustig
Ručni vazba (1. díl)
Soutěž
Špatně to nedopadne
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Ach ta láska... Bohumila Baštecká
S nevěřícím klukem?
Chodím s klukem, který není věřící. Je mi s ním dobře,
ale vůbec se nebavíme o víře, Bohu, křesťanství,
nezajímá ho to. Co s tím? Je to pro nás podstatné?
Bohumila Baštecká, psycholožka
 
Otázka se rozpadá do dvou podotázek - jak zacházet s rozdílností a jak poznat, co je pro pár podstatné.
    Nejprve se budu věnovat první části, jak zacházet s rozdílností. Začnou-li spolu dva lidi chodit, začnou spolu chodit všechny možné systémy, ve kterých se ti dva pohybují - od jejich vlastních bakterií, přes osobní přesvědčení, až k uspořádání jejich rodinných tradic. Na všech těchto úrovních se balancuje mezi prospěšnou mírou odlišnosti - ta je pro vývoj velmi důležitá - a mezi prospěšnou mírou shody - ta je velmi důležitá pro stabilitu.
    Odlišnost kultur, do níž můžeme zařadit i odlišnost spiritualit, bývá pro pár náročná. Ovlivňuje jak vnější podobu života páru, tak prožitek partnerství. Zasahuje do každodenních činností - věřící by měl mít čas na modlitbu, přes týden chce chodit třeba na biblickou, v neděli do kostela. Zasahuje do možnosti souznění - jeden věří něčemu jinému než druhý, čerpá radost i jistotu z něčeho jiného než jeho partner. Zamilovaný pár se ale potřebuje shodnout; manželství potřebuje svůj díl stability. Ve snaze omezit roztrpčení, hádky a nesoulad si pár často mlčky označí témata, kterým je dobré se vyhnout, neboť ruší možnost souznění. Tabuizovaná témata v páru či v rodině jsou však nášlapnou minou, nádorem v organismu, který může kdykoliv začít bujet. Opatření, které původně přineslo úlevu, se mění v chronickou nemoc.
    Dostáváme se k druhé části otázky, jak poznat, co je pro nás podstatné. Prvním krokem je vědět, co je podstatné pro mě a převzít za to zodpovědnost. Znamená to, že nebudu čekat, že se partner dovtípí, ani nebudu spoléhat na to, že se změní, ani si nebudu namlouvat, že nakonec to tak důležité není, hlavně, že se máme rádi. Znamená to také, že bych měla být zodpovědnou za to, jak budu nakládat s případnou ztrátou. Rozhodnu-li se, že pro mě nejsou pod-statné tradice, zvyky, přesvědčení, radosti a jistoty mé země (mé víry, mého etnika, mé vrstvy), rozhoduju se také, že je oželím a že za jejich ztrátu nebudu vinit partnera.
    Pro názornost se vrátím k úvodní otázce: na první pohled vypadá partner dívky, která otázku klade, jako ignorant. Nezajímá se o to, co je pro dívku podstatné, to znamená, že se nezajímá o ni. Při druhém pohledu působí dívka sama jako osoba, která ještě nerozpoznává, co je pro ni důležité, na čem si stojí. Jak chce, aby se partner zajímal o něco, o čem ona sama neví, zda je to pro ni podstatné? Jak chce budovat vztah, když základní kameny chybějí?
    Psychologové stejně jako ostatní lidé věří, že soužití dvou jedinců z odlišných kultur je možné. Stačí vytvořit ''meta-soulad'' - základní rámec otevřenosti pro dohadování a konflikty. Shodneme se na tom, že každý neseme zodpovědnost za to, co je pro nás důležité. A shodneme se na tom, že mě ten druhý zajímá. Jednoduché. A nelehké.
 
 
 
 
Diskusní fórum k článku S nevěřícím klukem?:    | vložit příspěvek |