ročník 43/2002:
                   
024Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Ono to už nějak dopadne?
Zastavení
Den za dnem
Co o tom čteme v bibli:
Spasení není jen vize
Cítíte potřebu spasení?
Jak jsme si to představovali?
Co o tom vyznáváme?
Co pro tebe zamená spasení
Toni Morrisonová Ráj
Já tam vlastně dotankuju
Noční optika
Nezávislost nezávislých kandidátů
S nevěřícím klukem?
Za nepřátelskými Liniemi
Zkouška Vztahu?
Klient v programu methadonové léčby
Potštejnský radiozočinec
Spěte ve třídách
Nemilovaná Arnošt Lustig
Ručni vazba (1. díl)
Soutěž
Špatně to nedopadne
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
4. přikázání  
Den za dnem
Pavel Pokorný
 
Pondělí, úterý, středa . . . valím balvan. Proč vždycky jen do kopce? Snad čekám dokonalý rozhled, až jednou budu nahoře. Zanechám vše bolestné tam dole v údolí a začnu si konečně vážit sám sebe. A za tenhle výkon bych mohl právem čekat i nějaký ten aplaus, trochu ocenění, ne?
    Tak tlačím tu káru. Nakládám si sám, nebo mi naložili jiní? Už nevím. Neptám se, dřu. Potím se vevnitř, vlhne moje pohrudnice. Jen abych obstál. Co já všechno musím! Ještě dnes musím rozdat úsměvy, pohladit děti, povzbudit ženu, přečíst kapitolu z Jeremijáše, oholit se, vyčistit si uši, napsat dopis... Musím.
    Pondělí, úterý, středa... zatracená sněhová koule. Nabaluje se, roste mi před očima. Mám strach, že mi vyklouzne. Mám strach, že mi ujedou nervy a hodím ji někomu na hlavu. Mám strach, že si lehnu a nechám se zavalit. Mám strach, že jsem blízko vrcholu, ale přes tu svou kouli nic nevidím. Možná jsem vrchol minul a se-stupuji do údolí za kopcem (zdá se mi, že kouli už dávno nemám před sebou, ale za sebou, tlačí mě do zad).
    Pondělí, úterý, středa . . . až přichází den sedmý. Sedmý den je jiný. Chci, aby byl jiný. Vzhlížím a vidím: někdo se plahočí dál jako každý den, někdo si klidně hodí šlofíka, pauzíruje, mizera. Ale já si ke své hliněné hroudě ještě navrch připlácnu sedmý den. Mám totiž strach, aby dnem klidu moje koule neutrpěla. Mám strach, abych nebyl shledán lehkým. Tak plácám další vrstvu bláta - vždyť co já musím: tvářit se přívětivě, dávat pozor při kázání, včas zaplatit salár a hlavně - radovat se! Sedmý den bonbónek. Pralinka na dortu. Trochu těžké na žaludek, ale já to utáhnu. Peru se a nevím, s čím a proti komu.
    Najednou děsná pecka na solar plexus. Ztrácím svůj dech. Všechno mi z rukou padá. Já padám! -- -- Kde se vzal ten člověčí syn? Bere mě na záda. Dýchá za mě. Kde je ten kámen? Voda ho vzala? Odvalen?
    Co dělat? Seskočit a vrátit se ke své drahé hroudě? Nechat se nést a počkat, co bude? Mám mžitky před očima. Sestupujeme do tmy. Ale rozhled je zpropadeně dobrý. Vrchol je jinde. Vrchol je v údolí.
    Zpíváme u ohně. Někdo mi podává dobře vychlazené pivo. Nikomu nevadí mastné ruce. Ti, kdo zpívají, ohýbají hřbety. Bolí to, ale dalším padlým se odtud nabízí zpropadeně dobrý výhled.
 
Spasení  
Co o tom
čteme v bibli:
Jan Keřkovský
 
Spasení je odborný biblický výraz k označení jakéhokoli milostivého vysvobození, způsobeného Bohem, praví Novotného Biblický slovník (tam se dočtete k tomuto tématu více). Čtete-li bibli, brzy nabudete dojmu, že Bůh chce, aby to s jeho lidem (vlastně se všemi lidmi) dopadlo ''dobře'' . Aby byli spaseni. Jenže když se k němu lidi obrátí zády? To pak proroci volají po změně srdce, pokání, návratu - a protože se tím odvratem od Boha člověk zaprodal komusi jinému, říká se místo spasení taky třeba ospravedlnění, vykoupení, smíření s Bohem, přechod ze smrti do života atd.
\b     Člověk se sám z moci hříchu a smrti nevykoupí (nezachrání, nespasí) - k tomu je třeba někdo, kdo to udělá, totiž spasitel. To je postava, kterou má nebo čeká v nějaké podobě kdejaké náboženství. V křesťanství je očekávaným zachráncem ukřižovaný člověk z Nazaretu, který odsouzencům (to jsme my všichni) zprostředkoval Boží milost. Jeho jméno - Ježíš - ostatně česky znamená ''Hospodin je spasení'' . Co Bůh chce a chystá, naznačil příběh o vysvobození otroků z Egypta. Slovo spasení znamená podobné vysvobození, ovšem tentokrát s definitivní platností. Je o tom v bibli hodně textů: však si je najděte (třeba podle zmíněného slovníku).
 
 
 
Diskusní fórum k článku Den za dnem:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Co o tom čteme v bibli::    | vložit příspěvek |