ročník 43/2002:
                   
026Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Poslední soud anebo soudek
Zastavení
Dusilo mě to, tlačilo se to na mě, tak jsem otevřel dveře
Co o tom čteme v bibli:
Neobléknu Boha do černého taláru
Bojíte se Božího soudu?
Jak jsme si to představovali?
Co o tom vyznáváme?
Co si pod tím představujete?
Homosexualita v manželství?
Proces je důležitější než produkt
Prameny-Sources Dalibor Štrunc
Vysvědčení: Bát se, či nebát?
Svět podle Prota
Rok ďábla:
Rostock měl smůlu
Proč ten oheň tolik stál?
Chvála údivu
Třebechovické okénko
Životní styl
To není válka dvou náboženství
Telefon
Chilkiášovy jarní svitky
Camphill České Kopisty
Kavárna Vesmírna
Evangeličtí svatí
Drátkování
Soutěž
Muž, Bohem stvořený
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Film  
Svět podle Prota
Petr Siska
 
Aneb ''jiné zachránil, sám sebe zachránit nemůže''
 
    Některých filmů je mi opravdu líto. Ne snad kvůli tomu, že by se nepovedly a ve své podstatě byly k smíchu. Právě naopak. Mají zajímavý příběh, děj má spád, kamera doslova maluje, dialogy nepostrádají vtip a nadhled, herci hrají jako o život... a přece... přece si je divák nenajde. Chybí buď drahá reklamní kampaň, která leckdy vynese do první ligy počin, který by se měl raději zaprášen krčit na nejodlehlejším regále videopůjčovny; a nebo je film špatně načasován. V kinech třeba tou dobou běží ''bohatější bratříček'' s podobným námětem a nebo nastal kinařův postrach - letní prázdniny. A to raději nezmiňuji to, že divák sám je neprobádaný světadíl a distributor nikdy neví, jak se zachová. Co všechno jen si vymyslí, aby do kina nemusel! Ale prázdniny, na ty se žádný provozovatel kina netěší...

 
    Nechci být prorokem vůbec ničeho, ale obávám se, že takový osud zapomenutého filmu čeká i skvostný příběh Svět podle Prota (v orig. K-PAX) britského režiséra Iaina Softleyho. Do kin totiž vstupuje právě 25.července, kdy se polovina národa bude pozvolna opékat na chatách, letních bytech, u moří a oceánů a ti nemajetní alespoň na balkónech svých panelákových bytů.
    A přitom Svět podle Prota má vše, čím by potenciálního diváka mohl zaujmout. Scénář se opravdu mimořádně vydařil, je o čem hrát, je o koho se strachovat i s kým se smát. Jak kamera, která mapuje zdánlivě samozřejmý fenomén světla (vzpomeňte si!), tak herecké výkony Kevina Spaceyho a Jeffa Bridgese nabízí zážitek, který má šanci ve vnímavém divákovi rezonovat ještě dlouho. Jakkoliv příběh nabízí v zásadě dvojí čtení - (Je to civilní sci-fi o opravdovém mimozemšťanovi, který je zavřen do ústavu pro duševně choré, a nebo příběh muže, který ani v léčebně není schopen vyjít ze své sebestylizace?) - zachovává si až do posledního okamžiku své tajemství. Je to příběh a la Přelet nad kukaččím hnízdem či Starman? Kde je ''pravda'' tohoto příběhu? V tobě, diváku! Každý totiž může odejít s vysvětlením, které je bližší jeho naturelu.
    Jenže tohle všechno vy neuvidíte. Zrovna se totiž někde budete smažit. Alespoň se pořádně namažte, spálená záda, to je prevít!:)
 
    P.S. Pro vás ostatní: od 25.července!!!
 
Film  
Rok ďábla:
Anna Kejřová
 
Vzhledem k tomu, že skupina Čechomor a písničkář Jarek Nohavica patří k mým oblíbencům, směle jsem se vydala do kina zhlédnout film Rok ďábla. Reklamní slogan ''film pro lidi, kteří umějí slyšet melodie'' mne sice poněkud odradil, zato ukázky v televizi vypadaly nadějně.
    Je obvyklým trikem vybrat ukázky, které zachycují stěžejní momenty filmu, takže nic nového návštěvou kina nezjistíte. A pravděpodobně těch několik scén je to nejlepší, co mohou nabídnout. Rok ďábla je však film s novými souvislostmi. Ukázky mnoho nenapoví a nepřipraví vás tak o překvapení, kterých se dočkáte hojně. Jenže uprostřed filmu zjistíte, že ukázky došly, takže nyní už se opravdu nemáte o co opřít a nezbývá než čekat, co přijde! Neočekávaná spojení jsou pro tento film velmi typická - a to je snad jedna z mála věcí, jež můžete říci jednoznačně, protože každý bude mít svůj vlastní jedinečný zážitek, který se těžko vyjadřuje slovy. Možná i to ''chtěl básník říci'': některé věci nejsou vypověditelné řečí a musíme využívat jiné prostředky (například melodie a filmové záběry).
    A ještě k větě z reklamy: Pokud neslyšíte melodie lidí okolo, možná bude stačit, když budete pozorně poslouchat, co říkají.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Svět podle Prota:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Rok ďábla::    | vložit příspěvek |