ročník 43/2002:
                   
026Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Poslední soud anebo soudek
Zastavení
Dusilo mě to, tlačilo se to na mě, tak jsem otevřel dveře
Co o tom čteme v bibli:
Neobléknu Boha do černého taláru
Bojíte se Božího soudu?
Jak jsme si to představovali?
Co o tom vyznáváme?
Co si pod tím představujete?
Homosexualita v manželství?
Proces je důležitější než produkt
Prameny-Sources Dalibor Štrunc
Vysvědčení: Bát se, či nebát?
Svět podle Prota
Rok ďábla:
Rostock měl smůlu
Proč ten oheň tolik stál?
Chvála údivu
Třebechovické okénko
Životní styl
To není válka dvou náboženství
Telefon
Chilkiášovy jarní svitky
Camphill České Kopisty
Kavárna Vesmírna
Evangeličtí svatí
Drátkování
Soutěž
Muž, Bohem stvořený
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Ach ta láska... Jan Zbytovsky
Homosexualita v manželství?
Občas je slyšet o případu, kdy člověk, který se oženil (vdala) si po několika letech manželství uvědomí svou homosexualitu. Jak je možné, že si ji neuvědomil dříve?
MUDr. Jan Zbytovsky, sexuolog a psychiatr
 
Je to možné prostě tak, že si svou homosexualitu do té doby nebyl schopen plně uvědomit. Nebo se s ní nedokázal ztotožnit. Oba tyto mechanismy se obvykle prolínají.
    Už je to tak, že u člověka v průběhu jeho individuálního vývoje (od narození) nic není jednoznačné, přímočaré, černobílé. To si jen namlouváme, že by to tak mělo být. Rodíme se s určitými vrozenými dispozicemi, které se pak v průběhu života více či méně projevují. Proto je tak důležitá výchova a další vnější vlivy, které tyto vrozené dispozice různě formují či kultivují. O homosexualitě dnes víme, že jako základní dispozice je vrozená - ale představte si kolik a jakých vlivů na takového jedince od narození z vnějšku působí. A u homosexuality jsou všechny tyto vlivy negativní. Společnost takové tendence většinou různými prostředky potlačuje. Tak se stane, že na takto disponovaného jedince nepůsobí v dětství a dospívání nic, co by mu pomohlo si jeho odlišnou orientaci uvědomit, a naopak působí na něj skoro všechno, co mu brání tuto svou dispozici přijmout, ztotožnit se s ní. Čím sexuálně represivnější prostředí na něj působí, tím větší problémy má. Většinou celoživotně. Doslova zápasí se svou odlišnou sexuální orientací po celý život. Samozřejmě zápasí beznadějně. Nikdy nemůže vyhrát. Nikdy se nemůže stát heterosexuálním. Může nanejvýš svoji sexualitu potlačit a žít jakoby ''asexuálně''. Ani to se však nikdy nemůže podařit úplně. Dokonce to nejde ani po kastraci (pokud k ní z nějakých důvodů dojde).
    Tak se skutečně někdy stává, že se člověk ožení (vdá) v dobré víře a teprve později (někdy i po létech, takže už má třeba dvě děti) definitivně zjistí, že je orientován homosexuálně. Vždycky se to však nějak projevuje už předtím, přinejmenším od puberty. Třeba tím, že má problémy v sexuálním životě, většinou ve smyslu malé vzrušivosti, nedostatečného zájmu o partnerku (partnera) a pod. Neschopností vytvořit plnohodnotný heterosexuální vztah. Dokonce někdy tito lidé vyhledávají pomoc v ordinacích a poradnách v domnění, že jsou impotentní. Nebyli však schopni si plně uvědomit a ztotožnit se s tím, že příčinou všech těch potíží je jejich homosexualita. Když si pak plně uvědomí svoji odlišnost, jsou jen dvě možnosti: buď v manželství setrvají, ale manželství je dále většinou nefunkční a nešťastné, nebo se rozvedou.
    Horší varianta je, když člověk o své homosexualitě ví, a přesto se ožení (vdá), aniž informuje svou partnerku (partnera). Je to podvod a vždycky to skončí špatně.
 
 
 
 
Diskusní fórum k článku Homosexualita v manželství?:    | vložit příspěvek |