ročník 43/2002:
                   
027Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zas konec léta a čistý vítr zpívá
Zastavení
Noční návštěva
Co o tom čteme v bibli:
Nejen až zaklepeme bačkorama
Má pro vás vyznání o vzkříšení těla nějaký význam už zaživa?
Jak jsme si to představovali?
Co o tom vyznáváme?
Jaký význam pro vás má vzkříšení těla?
Média je hlavně třeba brát s nadhledem
...i jeho rodinu?
Svět - rok po 11. září...
Modrý smutek Judith Hermanové
Nové logo
Finsky jsem uměla říct jen Hyvaa paivaa...
První návštěva
Zebedeovic rybářskej koláč
Čistá duše
3. romská křesťanská konference
Kontaktník
Josefovo roucho
Soutěž
Nebuď bloud
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Film  
Čistá duše
Tomáš Groll
 
    Nádherný americký film. V době, kdy jsou kina ovládána Pánem prstenů a Harry Potterem, dostává se do českých kin film s nenápadným názvem Čistá duše. No a co??? Jenže, při předávání Oskarů nenápadná Čistá duše poráží celé Společenstvo prstenu i Herryho Pottera se svým kouzelnickým nadáním. Upřímně řečeno, potěšilo mne to. Jen mi vrtalo hlavou, v čem vlastně vězí tajný trumf filmu, který nemá tak působivé efekty, nákladnou výpravu, vysoký rozpočet ani proslulou literární předlohu. A proto, když se naskytla příležitost, neváhal jsem a šel se podívat na nejlepší film loňského roku (Beautiful Mind) s nejlepší režií (Ron Howard), s nejlepším adaptovaným scénářem (Akiva Goldsman) a s držitelkou Oskara ze nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Jennifer Connelly). Jen tak mimochodem, hlavní roli hraje Russell Crowe.
    Čistá duše patří k těm filmům, které je nutno vidět, protože kdybych vám teď popsal děj tohoto výjimečného amerického filmu (považte, počet mrtvých je menší než 1, oblíbené postelové scény jsou snad, žel, vystříhány, hrdý americký národ opět neporazí všechny nepřá-tele a hlavní hrdina nezachrání každého na potkání), tak bych vás připravil o napětí a nechápající obličej během dvou třetin filmu, a to si nemohu dovolit. Takže nic nebude. Děkuji za pozornost.
    Nebo snad přece? Čistá duše je natočena podle skutečného životního příběhu nositele Nobelovy ceny, geniálního matematika Johna Forbese Nashe. Děj začíná v roce 1947 příchodem uzavřeného, podivínského studenta Johna F. Nashe na univerzitu v Princetonu. John, snad jako jediný, nechodí na semináře a to ani na seminář z matematiky. Myslí si, že je na nic. Chce publikovat svůj vlastní článek a přijít na originální myšlenku a tím si zajistit místo na universitě. Nakonec se mu to podaří. Jedná se o velmi význačný objev, který ukazuje, že část Bohatství národů, stěžejního díla Adama Smithe, zakladatele ekonomie, není zcela správná. To doslova otřese celým vědeckým (hlavně ekonomickým) světem. Johnu Forbesi Nashovi jeho teorie přes noc přinese nebývalou slávu a otevře všechny dveře. Během svého života John musí bojovat s halucinacemi a vyrovnávat se se schizofrenií. John to zvládá hlavně díky své ženě Alici (Jennifer Connelly), své bývalé studentce, která jediná našla pochopení pro podivínského geniálního profesora.
    Film končí v roce 1994 předáváním Nobelovy ceny za ekonomii do rukou Johna Forbese Nashe, ale tím jeho život nekončí. Tento génius žije ve Spojených státech a film natočený právě o jeho životě sám považuje za pravdivý a zdařilý. Mne také opravdu nadchnul. Čistá duše je o životě vědce, ale nemusíte se bát, že byste něčemu nerozuměli. Veškeré teorie jsou vysvětleny tak, že je pochopí i člověk jako já - laik, naprosto nevzdělaný ve věcech ekonomiky, matematiky a dříve neznalý Johna Nashe. Čistá duše strhne diváka již od naprostého začátku. Přestože se jedná o určitou formu životopisu, je celý film velmi napínavý a obsahuje spousty vtipů a zábavných scén, u kterých se bavilo skutečně celé publikum v kině.
    Závěrem snad jen, že délka je 130 minut a že opravdu stojí za vidění (obzvlášť v milé společnosti).
 
 
 
 
Diskusní fórum k článku Čistá duše:    | vložit příspěvek |