ročník 44/2003:
                   
031Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Ahoj, bratři a sestry,
Zastavení
Blahoslavení chudí duchem
Neřesti a ctnosti
Upřímně o upřímnosti
Co o tom čteme v bibli:
Jak jsme si to představovali
Je upřímnost někdy na škodu?
Upřímnost nade vše?
Jabok
Věkový rozdíl
Elie Wiesel: Pátý syn
Konzum
Odevzdat se Božímu milosrdenství
Stříž
Nekonečně nepravděpodobné
Úplně normální Smradi
Co bylo
Co bude
Ono se to vrací jiným způsobem
Heidelberský katechismus v 21. století
Adopce na dálku
Svíčky po domácku
Hastrmánek Žouželka
Evangelický romantický film
Přijď již, přijď Duchu Stvořiteli
Otče náš, všemohoucí Pane
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Dělníci víry Marie Svatošová
Odevzdat se
Božímu milosrdenství

Marie Svatošová - Hospice v ČR
Eva Drozdová
 
Původ slova „hospic“ je ze středověku a označuje útulek pro unavené poutníky. V hospici se poutníkům dostalo tělesné úlevy, byli jim ošetřeny putováním unavené nohy, naplněn žaludek, dostali léky a duchovní úlevu. I na našem území ve středověku vznikaly takzvané hospitály. Zřizovali je biskupové, kláštery a faráři, jejichž myšlenka vycházela z dob starokřesťanských a sloužily k péči o chudé, zestárlé, nemocné, sirotky o potřebné. Se zavedením domovského práva v Čechách (za vlády Františka Josefa I.) se rozvíjejí tato zařízení na úrovni obce. Vznikaly obecní chudobince a chorobince otevřené osamělým, starým a umírajícím. Péče zde byla zajišťována dobročinnými spolky a charitativními organizacemi. Tento systém byl funkční až do roku 1952, kdy vláda zrušila uplatňování domovského práva v obcích.
     Nyní je hospic chápán jako specializované zařízení, poskytující tzv. paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu zejména od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské péče zaměřené na léčbu nemoci. Hospic je místo, kde je starým a nemocným lidem umožněno důstojně dožít. Hospic nemocnému garantuje, že nebude trpět nesnesitelnou bolestí, že v posledních chvílích nezůstane sám. Tlumení bolesti umírajícího je sledováno lékařem a tlumící prostředky jsou aplikovány s velkou péčí, se zamezením zbytečné návykovosti a omezením možného ovlivnění psychiky pacienta. Důraz v myšlence hospice se klade na kvalitu života nemocného, a to až do jeho posledních chvil.
     Iniciátorkou hospicového hnutí v České republice je MUDr. Marie Svatošová. Narodila se v roce 1942. Jako praktická lékařka se v Praze přes dvacet let věnovala rodinám, které chtěly svým umírajícím dosloužit doma. V lednu 1990 odešla z ordinace, aby mohla zrealizovat myšlenku hospice. V roce 1993 založila Ecce Homo - Sdružení pro podporu domácí péče a hospicového hnutí. V prosinci 1995 byl otevřen první hospic v České republice - v Červeném Kostelci. Marie Svatošová se aktivně věnuje vzdělávání laické i zdravotnické veřejnosti, připravuje setkávání zdravotníků a ošetřovatelů; jedna z jejích mnoha činností je také úloha vedoucí Edukačního centra při Hospici Anežky České. Výjimkou není ani organizování setkávání pozůstalých - protože jak ona sama říká, stejná péče jako o umírající musí být věnována i rodině, která prochází velmi náročným obdobím.
     Je autorkou několika desítek odborných článků a přednášek, vydala také dvě knihy: „Hospice a umění doprovázet“ a „Hospice slovem a obrazem“ (obě vydalo Ecce Homo), o knihy je obrovský zájem a dnes jsou k dostání už pouze na internetu nebo prezenčně v knihovnách. MUDr. Marie Svatošová dostala u příležitosti státního svátku 28. října 2002 z rukou prezidenta republiky řád za zásluhy v rozvoji hospicové péče v ČR.
     Marie Svatošová se sama řadí mezi věřící a svou smrt chce prožít při plném vědomí a plně ji prožívat, smrt je podle ní jeden z důležitých a klíčových okamžikům v lidském bytí. „Chtěla bych se vědomě odevzdat Božímu milosrdenství, na které jsme v životě vsadila.“
 
 
 
 
Diskusní fórum k článku Odevzdat se Božímu milosrdenství: počet příspěvků: 1     |zobrazit diskusní fórum | vložit příspěvek |