ročník 44/2003:
                   
031Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Ahoj, bratři a sestry,
Zastavení
Blahoslavení chudí duchem
Neřesti a ctnosti
Upřímně o upřímnosti
Co o tom čteme v bibli:
Jak jsme si to představovali
Je upřímnost někdy na škodu?
Upřímnost nade vše?
Jabok
Věkový rozdíl
Elie Wiesel: Pátý syn
Konzum
Odevzdat se Božímu milosrdenství
Stříž
Nekonečně nepravděpodobné
Úplně normální Smradi
Co bylo
Co bude
Ono se to vrací jiným způsobem
Heidelberský katechismus v 21. století
Adopce na dálku
Svíčky po domácku
Hastrmánek Žouželka
Evangelický romantický film
Přijď již, přijď Duchu Stvořiteli
Otče náš, všemohoucí Pane
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Literatura  
Nekonečně
nepravděpodobné
Samuel Titěra
 
Nakladatelství Argo snad konečně bude mít prostředky i trpělivost vydat v celku pentalogii, která doposud vyšla v češtině pouze jednou, a to ještě neuceleně a v příliš malém nákladu. Mohl by tak konečně být konec kopírování a shánění nelegálních digitalizací na internetu.
     Co je to za knihu, kterou (skoro) všichni tolik chtějí? Na první pohled naprostá absurdita, nesmysl, hloupost. Obálka vás nejspíš také odradí, grafické řešení předsádky jakbysmet. Snad jediné nesporně pozitivní vlastnosti jsou praktický dokapsový formát knihy a vlídný nápis na první stránce: Nepropadejte panice! (čti tvrdě s „n“).
     Stopařův průvodce Galaxií (The Hitchhiker´s Guide to the Galaxy) od Douglase Adamse je kniha založená na absurditě. Lépe řečeno: nic z toho, co na vás neustále útočí svojí nesmyslností, není de facto nesmysl. Jsou to jen věci krajně nepravděpodobné. A v tom je jejich kouzlo.
     Jestli se vám na příběhu pozemšťana stopujícího létající talíře napříč vesmírem budou vadit „sci-fi“ reálie, zkuste si užít skvělé dialogy plné suchého anglické ho humoru a hlavně nadhled, který vznesení se nad Zem umožňuje. Dozvíte se, že lidé jsou až třetí nejinteligentnější formou života na Zemi. Že nemají smysl pro širší souvislosti, a že jim nepochopitelně záleží na naprostých malichernostech (digitální hodinky, telefonní čísla a podobně). A pochopíte, jak důležité je vědět, kde máte svůj ručník (nebo alespoň působit dojmem, že víte).
 
Film  
Úplně normální
Smradi
Petr Gallus
 
„Vesnice. Domy a domky, zahrady, věž kostela s hodinami - každý ciferník jde jinak. Vesnické hřiště. V jedné z branek stojí jediný menší a jediný „jiný“ kluk, osmiletý cikánek František. Vlasy a oči má černé, pleť snědou...“
     Tak začíná nový český film Zdeňka Tyce „Smradi“, natočený podle scénáře Terezy Boučkové. Je to úplně normální a všední příběh o jedné rodině s úplně normálními problémy. A těch problémů je dost: manželé Marek a Monika Šírovi (Ivan Trojan a Petra Špalková) mají tři děti. Dlouho nemohli mít vlastní, tak adoptovali dva cikánské kluky. Až potom se jim konečně narodil vlastní Matěj, který je astmatik. Kvůli svým „černobílým“ dětem a kvůli Matějově astmatu se přestěhují z Prahy na vesnici, kde doufají najít lepší klima pro svůj rodinný život. Jejich sen o svobodném a „přírodním“ prostoru však bere za své ve chvíli, kdy postarší soused s rasistickými názory primitivního vesničana obviní malého Františka z toho, že mu kamenem rozbil sklo u auta. Téma odlišnosti pleti až rasismu se tak jasně táhne celým filmem.
     Kluci sami však nejsou žádní andílci (jak už napovídá název). Nejstarší Lukáš je rebel, který dělá všechno všem na truc a jasně ukazuje, že je svým pánem a nenechá si poroučet. Prostřední František k Lukášovi vzhlíží jako ke staršímu bráchovi, ten jím ale opovrhuje, částečně pro jeho na první pohled patrný cikánský původ, částečně pro jeho nižší IQ. Astmatický Matěj je pak kvůli své nemoci v obavách hýčkané dítě, což však neznamená, že by starším klukům byla ze strany rodičů projevována menší láska. V důsledku této situace však vznikají klukoviny, konflikty, nedorozumění a složité situace, které jsou však naprosto normální a nijak nevybočují z toho, co my všichni prožíváme jako běžný rodinný život. Mezi křehkým zázrakem lásky a strachem z nenapravitelných chyb se tak rodí rovnováha všedních dní.
     Film nezachycuje nějak ucelený příběh. Staví divákovi před oči jeden výsek z života rodiny Šírových, který některé problémy dovede až k rozřešení, jiné však nově nastolí a ponechá otevřené. Právě proto, že jde jen o malou část celku, zůstává řada věcí nevyřčena. Srovnáme-li to s vlastním rodinným životem, zůstává mnoho aspektů zcela mimo hru. Život je však fenomén tak rozmanitý (a rodinný o to více), že zachytit celou realitu se všemi narážkami a možnostmi není na plátně možné. Přesto jsou však Smradi filmem, ve kterém se najdete, který přesto, že vypovídá o jedinečných lidech s jedinečným životem, je naprosto normální a obyčejný a tím je strhující.
      
     PS: Kdo na film půjdete, nenechte si ujít hudbu od Jablkoňe, je skvělá!
 
Co bylo
 
 • Stejně jako v předešlých letech se v kostele u Martina ve Zdi se 24. prosince konaly půlnoční bohoslužby s vysluhováním svaté večeře Páně.
   
 • Po českých zemích chodili Tři králové a vybírali peníze pro charitativní účely.
   
 • Liturgické knihy označují již od 4. století 6.leden jako svátek Zjevení Páně. Jeho spojení se Třemi krály je pozdějšího původu a je svou podstatou lidové. Tímto dnem nicméně končí vánoční doba v rámci církevního roku.
   
 • Česká televize odvysílala několik dílů večerníčku o Třech králích putujících do Betléma.
   
 • Z osmdesáti tisíc mladých účastníků setkání Taizé v Paříži byla více než polovina z postkomunistických zemí, především z Polska, z Česka, Maďarska, Ruska a Ukrajiny.Účastníci se scházeli na čtyřech stech shromaždištích k modlitbám a rozhovorům o „znameních naděje“. Setkání se konají od roku 1978.
   
 • Pod názvem „Ke slávě Ducha - Sedm století církevního výtvarného umění“ v královéhradecké diecézi byla otevřena výstava, na níž bude široké veřejnosti představena unikátní kolekce uměleckých děl. Výstava bude probíhat do 27.února.
   
 • Celopražská modlitební setkání se konala v rámci aliančního týdne modliteb (s tématem Setkání s Bohem) denně od 5 do 12.ledna. Setkání ve čtvrtek 9. budou připravovali vedoucí mládeže zvláště pro mladé.
 •  
  Co bude
   
 • 17.ledna v 19:00 v KD Barikádníků ve Strašnicích se po jedenácté uskuteční Báječnej Bál. Výtěžek z prodeje vstupenek (99 Kč) bude věnován na charitativní účely. V pátek 10. ledna v 19.00 hodin se v modlitebně ČCE v Nuslích budou taneční, k oživení či naučení tanečních prvků.
   
 • „Tanec, pokec, zábava, poslech hudby, setkání s mladými lidmi atd.“ Tak je inzerován III. ples Diecézního centra mládeže, který se bude se konat ve Společenském centru v Brně-Bystrci 14. února.
   
 • 31. ledna pořádá SHM Klub Újezd u Brna maškarní zábavu pro mládež, akci bez cigaret a alkoholu.
   
 • Ekumenické setkání křesťanů (Kirchentag), které se bude konat v Berlíně od 28.5. do 1.6. letošního roku, by se podle pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka mělo stát „svatodušní událostí“ s ekumenickým dosahem.
   
 • Španělská kulturní organizace MULTILATERAL (multilateral@inicia.es) shání dobrovolníky pro projekt „The Way to Satiago at Aragón“, která se bude konat od května do října letošního roku.
   
 • Chystáte-li u vás cokoli, co by mohlo zajímat i další lidi - zde máte prostor! Tato rubrika Vám umožní dát o sobě vědět. Napište do 20. předešlého měsíce!
 •  
   
   
  Diskusní fórum k článku Nekonečně nepravděpodobné:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Úplně normální Smradi:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Co bylo:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Co bude:    | vložit příspěvek |