ročník 44/2003:
                   
031Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Ahoj, bratři a sestry,
Zastavení
Blahoslavení chudí duchem
Neřesti a ctnosti
Upřímně o upřímnosti
Co o tom čteme v bibli:
Jak jsme si to představovali
Je upřímnost někdy na škodu?
Upřímnost nade vše?
Jabok
Věkový rozdíl
Elie Wiesel: Pátý syn
Konzum
Odevzdat se Božímu milosrdenství
Stříž
Nekonečně nepravděpodobné
Úplně normální Smradi
Co bylo
Co bude
Ono se to vrací jiným způsobem
Heidelberský katechismus v 21. století
Adopce na dálku
Svíčky po domácku
Hastrmánek Žouželka
Evangelický romantický film
Přijď již, přijď Duchu Stvořiteli
Otče náš, všemohoucí Pane
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Ručně a stručně  
Svíčky
po domácku
 
Advent a vánoce - čas svíček - jsou již za námi, ale možná budete chtít i v novém roce rozžehnout také nějaké světélko. Vlastnoruční výroba svíček nevyžaduje příliš práce ani materiálu. Lze přitom postupovat různými způsoby. V každém případě budete potřebovat knot. Ten musíte koupit v řemeslnických potřebách (obchodě zvaném „Kutil“). Vosk můžete použít různý: zbytky barevných a bílých svíček nebo včelí vosk, který zase koupíte ve včelařských potřebách.
     Na odlévání svíček budete potřebovat formu. Buď ji vyrobíte z kousku plechu ( stočíte z něho kužel, ohnete jej do jehlanu, do ruličky nebo do mnohohranu ), nebo ji vytvarujete ze zbytku jemného drátěného pletiva či drátu, které před odléváním pevně obalíte alobalem, nebo můžete použít například lepenkové trubičky od toaletního papíru. Pokud se nejedná o kužel či jehlan, jehož vrcholem knot protáhnete a zavážete na uzel, přiložíte na dno formy kousek lepenky, v jehož středu uděláte dírku a knot opět protáhnete a zavážete. Přes druhou stranu formy položíte špejli nebo drát a na ně knot uvážete tak, aby byl napnutý středem formy. Potom v plechovkách ve vodní lázni rozpustíte vosk. V každé plechovce můžete mít jinou barvu. Pokud nemáte barevné zbytky svíček, můžete vosk dobarvit třeba nastrouhanými voskovkami. Do připravené formy potom nalévejte jednotlivé barevné vrstvy. Každou vrstvu vždy až bude hladina předchozí zatvrdlá. Když budete formu před nalitím další vrstvy naklánět, vzniknou na svíčce šikmé pruhy. Až bude všechen vosk důkladně ztuhlý, sejměte formu. Mělo by to jít snadno. Kovové formy lze mírně zahřát. U drátěných zůstane pletivo součástí svíčky. Nakonec odstřihnete uzly na konci knotu, popřípadě nožem zarovnáte základnu svíčky.
     Svíčky můžete vyrobit i namáčením. Ve vodní lázni musíte mít dostatečně hlubokou plechovku s voskem (nejlépe včelí, do kterého přidáte zbytky bílých svíček). Potom si pouze ustřihnete knot a namáčíte jej do rozpuštěného vosku. Před každým namočením musí být předešlá vrstva dostatečně zatuhlá. Na závěr seříznete nožem základnu svíčky. I namáčené svíčky můžete zdobit. Před závěrečnou vrstvou je omalujete a posledním namočením pak malbu zafixujete.
     Tak ať svítí vaše světlo před lidmi a hlavně jim pro radost.
 
Literatura  
Hastrmánek
Žouželka
Eva Drozdová
 
Byl to takový pokus - poprosit vydavatelství o recenzní výtisk. Odvážnému štěstí přeje.
 
Na adresu Bratrstva přišla naditá obálka a v ní malinká knížečka v brčálově zeleném obalu a nic víc. Žádný průvodní dopis nebo vzkaz.
     Hastrmánek Žouželka je miniknížečka se třemi pohádkami, které napsal Pavel Žalman Lohonka. Jak se píše v edičních poznámkách - pohádky pocházejí z monografie Michala Huvara Takový Žalman, kde se objevily jako ukázka dosud nepublikované literární tvorby tohoto písničkáře.
     Romantika žalmanových písniček je čitelná i v těchto poetických příbězích o vorařích, smíškovi s hastrmanem a vlastně i v pohádce na dobrou noc o duši, mozku a srdci. Jsou to naivní, úsměvné, idylické příběhy psané krásnou češtinou. Když nic jiného, tak udělají radost.
     I takto lze dát o sobě vědět. Na adrese http://www.carpe.cz najdete spoustu další knížek, které nakladatelství Carpe Diem vydává.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Svíčky po domácku:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Hastrmánek Žouželka:    | vložit příspěvek |