ročník 44/2003:
                   
032Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Svátek uvedení Páně do chrámu
Zastavení
Blahoslavení plačící?
Závist nemusí jít ruku v ruce s nenávistí
Ve výtvarném umění
Co o tom čteme v bibli:
Odkud se v lidech bere závist?
Je rozdíl mezi touhou a závistí? Jaký?
Svatojánská kolej
Woodstocký doušek
Robert Křesťan a Druhá tráva
Svátky v životě Židů
Co bylo
Co bude
O sexuální výchově
Doba ledová
Komunikace
Rady zkušeného ďábla
Má cenu doufat?
Soutěž
Obrana závisti
Malý příběh před spaním
Černá mračna
Děkuji ti, bože
Maxi bubliny
Výbor mládeže?
Milý Pavle!
Džongilimara
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Film  
Doba
ledová
Filip Dušek
 
Proč zachraňovat lidské mládě, když z něj jednou stejně vyroste lovec? Toť otázka, o kterou běží dle mamuta, lenochoda a tygra šavlozubého nad lidským dítětem každému s jinými myšlenkami v hlavě. A příběh z časů před 20.000 lety může začít...
     O období, kdy člověk ještě neuměl psát a žil jako pouhá částečka divoké přírody, lze pomocí počítače a archeologů natočit dokument nebo nějakou zdařilou fikci. Film Doba ledová se hemží odbornými pojmy: migrace, globální oteplení, živočišné druhy, přirozený výběr, místo v potravním řetězci,... k reálnosti oživení pravěku, např. v Jurském parku, to má ale pořádný kus cesty. Nad zvířecí mluvou, lidským mlčením a pohráváním si s některými fakty z vědeckých pracoven a archeologických nalezišť musí divák své oko také přimhouřit.
     Přesto se celou hodinu nenudí ani oko vědce či skeptického rodiče a nezbedného dítka. Na filmu si dokáže něco urvat snad každý. Jeden jásá nad animací, která se tváří jako neskutečně naivní až primitivní styl vykreslení postaviček (respektive živočichů), přičemž v detailu dokáže ukázat hru posledního svalu tygra šavlozubého či dokonalou souhru pohybů tvorstva i ledových masivů. Druhého za ucho popadne vybraná mluva. Další zaplesá nad dojemností celého příběhu, který nakonec dopadne snad podle všech zvyklostí. A poslední může upozornit na to, že období, kdy lidé žili jako skutečná součást přírody, není vůbec pro existenci přátelské. V tomto „rodinném filmu“ můžete třeba hledat filozofické myšlenky, nebo se jen bavit věčným úsilím veverky zavrtat si svůj oříšek do země za všech okolností a nakonec uronit i slzu...
 
Okénko Jan Skála
Komunikace
Jan
Skála
 
Někdy mám neodolatelnou potřebu či chuť si zakomunikovat a zrovna nemám s kým, aby to stálo za to. Znáte to. Jedním z možných způsobů, jak si jen tak pořádně zakomunikovat, je chatování neboli chataření.
     Chataření je symbolické: dřív u nás lidé chatařili, protože nemohli svobodně komunikovat, dneska chataří, protože mají tolik svobody ke komunikaci, že nevědí, co s ní. Ten prostor se snaží co nejvíc využít a naplnit, až to - jaké překvapení - vede k nesvobodě.
     Jedno z prověřených hesel praví, že v komunikaci je za prvé potřeba umět naslouchat. Jenže jak naslouchat tomu oceánu žvástů, které do nás komunikují naše komunikační prostředky, klepající babky a jiné reklamy, řeknete si. Někdy je třeba umět nenaslouchat.
     Myslím, že se to dá rozlišit: když mluví lidé, naslouchejme, když mluví stroje, nenaslouchejme. Stroj (který na sebe často bere podobu člověka) se pozná podle toho, že produkuje fráze. Člověk se pozná podle toho, že říká vždy něco nového, originálního.
     A pak je tady ještě taky Bůh, který mluví. A to je úplně jiná kategorie a naslouchat mu je velké dobrodružství. Kdesi je napsáno, že on sám je Slovo. Naslouchám tomu Slovu a čekám, co uslyším. Třeba že on sám je taky Chatař.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Doba ledová:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Komunikace:    | vložit příspěvek |