ročník 44/2003:
                   
032Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Svátek uvedení Páně do chrámu
Zastavení
Blahoslavení plačící?
Závist nemusí jít ruku v ruce s nenávistí
Ve výtvarném umění
Co o tom čteme v bibli:
Odkud se v lidech bere závist?
Je rozdíl mezi touhou a závistí? Jaký?
Svatojánská kolej
Woodstocký doušek
Robert Křesťan a Druhá tráva
Svátky v životě Židů
Co bylo
Co bude
O sexuální výchově
Doba ledová
Komunikace
Rady zkušeného ďábla
Má cenu doufat?
Soutěž
Obrana závisti
Malý příběh před spaním
Černá mračna
Děkuji ti, bože
Maxi bubliny
Výbor mládeže?
Milý Pavle!
Džongilimara
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Hudba  
Robert Křesťan
a Druhá tráva
Samuel Titěra
 
Dlouho jsem jméno Roberta Křesťana znával jen jako odkaz na českou verzi Dylanovy písničky One More Cup Of Coffee - Ještě jedno kafe. Ten český text jsem neznal, poněkud schematizovaně jsem to celé odmítal, Dylan je přece Dylan a není možné ho nějak převádět. A bluegrass bylo pro mne jenom slovo zaslechnuté kdysi na Country rádiu, rozhodně ne něco zajímavého.
     Pak se mi ale náhodou dostala do ruky diskografie Roberta Křesťana a Druhé trávy. A zjistil jsem, že jednak ta česká verze One More Cup Of Coffee není blbá, dokonce ani horší, ale také že Druhá tráva je bezesporu jednou z našich nejlepších kapel. Prý jsou v zahraničí přijímáni ještě lépe než u nás...
     Bluegrass je jednou z mnoha tváří někdy opovrhovaného „kántry“. Rytmicky pochází od skotských přistěhovalců na jihovýchodě USA, steel kytara je sice americká, ale banjo původně afrokubánské. Takže je to hudba vlastně hodně málo americká.
     A Křesťan navíc ve svých textech čerpá inspiraci někde v dávné evropské minulosti a ve své přítomnosti. Velmi příjemně mě překvapila (skoro zarazila) jejich poetičnost. Jsou doslova nadupané tajemstvím, vášní, otázkami. Malými, velmi lidskými příběhy lásky a všednosti. Bez váhání by obstály vedle velkých „papírových“ básníků a to, že mají ještě hedvábné šaty žhavých melodií, vášnivá křídla nedostižitelného banja a drápy rockových basů, je staví jen na krůček k tomu, abyste je denně nosili v hlavě i srdci.
 
„Rád bych si byl jist, zda známe hranici,
kdy jsme čistý list a kdy jsme viníci,
když tobě chce se řvát a mlčíš docela,
jsi trpělivá snad, anebo zbabělá?
 
Když bozi seshora překračují práh,
kdy končí pokora a kdy začíná strach,
usmívej se, všímej si hostí,
jsme za prahem, jsme za Prahou bolestivosti...“
 
Literatura  
Svátky
v životě Židů
Ondřej Macek
 
V posledních letech se u nás konečně začínají objevovat knížky o židovství a doplňují tak značné mezery v našich znalostech a pomalu protrhují staletá mlčení. Jsou mezi nimi kousky kvalitní i méně. Na první pohled však právě, protože jde o témata nám nová a dosud v češtině nepojednávaná, není lehké se ve všech titulech rychle zorientovat. Na pultech knihkupectví najdeme už poměrně slušnou řádku židovských beletristů, kteří si získali své věrné čtenáře (V. Fischl, J. B. Singer, P. Roth, A. Oz, E. Wiesel atd.), ale dobrých knih „vážnějších“ je, myslím, ještě pořád málo.
     Kniha Marca Sterna, která vyšla krátce před Vánocemi v nakladatelství Vyšehrad, patří podle mého názoru mezi knihy malinko „vážnější“ a velmi kvalitní.
     Už podtitul Vzpomínání, slavení, vyprávění ale svědčí o tom, že nejde o žádný suchopár určený dospělým a odborníkům. Jen trochu zvídavý čtenář je proveden strukturou židovského kalendáře, významem a tajemstvím modlitby v životě Židů a jednotlivými svátky.
     Marc Stern (synagogální kantor, vysokoškolský učitel a rabín v německém Osnabrücku) srozumitelně vysvětluje historické pozadí jednotlivých svátků, způsob slavení, jejich význam pro člověka. O čem se vypráví (co je víc než kulisou) v povídkách a románech židovských autorů i ve filmech jako Všichni moji blízcí, Golet v údolí a dalších, je nám zde dobře vysvětleno. Ale i v této knize hraje příběh velkou roli, každá kapitola je bohatě ilustrována chasidskými vyprávěními, podobenstvími.
     Jistě nejde nic vysvětlit úplně, natož na pár stránkách, vždy toho ještě spousta zůstane za oponou... Knihu Svátky v životě Židů bych doporučil právě proto, že leccos přivede k vyjasnění, ale zároveň povzbudí k dalšímu přemítání.
 
Stern, Marc: Svátky v životě Židů. Vzpomínání, slavení, vyprávění. Praha : Vyšehrad, 2002.
 
Co bylo
 
 • Začátek roku je ve znamení bálů a plesů:
   
 • 10. ledna se s velkým úspěchem a dobrou úrovní konaly taneční hodiny před pražským Báječným bálem pro ty, kteří si nejsou úplně jisti v kramflecích. Báječnej bál byl o týden později v Praze ve Strašnicích, s kulturní vložkou a s tombolou. Výtěžek z plesu a další vybrané peníze budou věnovány Diakonii v Litoměřicích.
   
 • 31. ledna se konal 3. bál poličského seniorátu v Telecím. Na programu byly židovské tance (předvedení i učení), dále přehlídka klobouků a pokrývek hlavy s odborným výkladem.
   
 • 7. února se v Kolíně konal pátý Půlnoční čaj - posezení u čaje a taneční hudby.
   
 • 13. ledna se v paláci YMCA v Praze konala přednáška PhDr. Vladimíra Čermáka na téma Atheismus 20. století a jeho světlé perspektivy.
   
 • Předsedou Ekumenické rady církví byl znovu zvolen biskup Slezské církve evangelické a.v. Vladislav Volný. Místopředsedou zůstává nejvyšší představitel Církve bratrské Pavel Černý. Tajemnicí ERC je od konce minulého roku Jitka Krausová z ČCE.
   
 • Výtěžek tříkrálové sbírky, organizované charitou, je oproti loňsku o několik milionů vyšší. Například brněnské diecézi bylo vybráno téměř 8 mil, v hradecké 5,5 mil. a v olomoucké 12 milionů korun.
   
 • Poslední lednový víkend se v Pražském Nazaretě uskutečnilo další z pravidelných víkendových setkání pro mladé lidi. Informace lze získat na adrese: nazaret@volny.cz.
   
 •  
  Co bude
   
 • 15. února proběhne v tělocvičně ZŠ v Třebechovicích p. Orebem turnaj v sálové kopané „O Pohár Orebitů.“ Účastnit se bude osm 5-10 členných týmů, které se ve spravedlivém turnajovém systému střetnou k lítým bojům o „malý kulatý nesmysl“. Inf: Radim Žárský 604149841, email: zarskych@tiscali.cz
   
 • Chcete-li proniknout do tajů paličkování, jste zváni do Fryštáku na třetí víkend v únoru. Budete potřebovat válec, stojan, aspoň 10 párů paliček, špendlíky, nitě a izolepu. Informace: Dům Ignáce Stuchlého, tel: 577 911 065 nebo na http://www.volny.cz/disfryst či disfryst@volny.cz
   
 • Ve Fryštáku také bude celý poslední únorový víkend probíhat taneční setkání, inf: tamtéž.
   
 • Od 16. do 22. února pořádá YMCA lyžařský tábor pro děti od 6 do 14 let. Inf: praha@ymca.cz.
   
 • Křesťanský hudební festival TÁNÍ pořádaný Arcidiecézním centrem pro mládež a vydavatelstvím ROSA bude v sále SOU stavebního v Praze v Hrdlořezích 1. března 2003 od 13 hodin. Více na http://www.praha.signaly.cz.
   
 • Jazzový koncert Noční optiky bude 17. února ve 20.00 v Kulturním centru u Kaštanu v Praze 6, Bělohorská 150.
   
 • Čerpat rady a zkušenosti pro vedení tábora či víkendu pro děti a mladé můžete 21.-23. února v Rajnochovicích na Olomoucku. Informace: 573 391 215, archa.rajnochovice@centrum.cz
   
 •  
   
   
  Diskusní fórum k článku Robert Křesťan a Druhá tráva:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Svátky v životě Židů:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Co bylo:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Co bude:    | vložit příspěvek |