ročník 44/2003:
                   
033Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Popeleční středa a svátek Zvěstování Páně
Zastavení
Blahoslavení tiší
O trpělivosti
Sedm zastavení nad trpělivostí
Co o tom čteme v bibli:
Kdy ztrácíte trpělivost?
Ve výtvarném umění
Kde ztrácíte trpělivost?
Škola je sice malá
B. Tůma Přeloučský
Kult
Jak ještě voní knihy
Nebe
Fimfárum
Co bylo
Co bude
Nechci dávat naději, nechci také ranit
Želary
Jozova Hanule
Válka s Irákem
Oboustranná radost
Tkalcovský ministav
Vigilie trochu jinak
Thank you Lord
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Film  
Nebe
Petr Siska
 
Nemnoho německých filmů se českému publiku zalíbilo natolik, že zkultovnělo. Před dekádou a půl, kdy nebylo na co chodit do kina, se líbily i dnes značně přihlouplé příběhy nosáčů, co tankují super či vlastní video. Z poslední doby se snad do širšího povědomí dostaly jen Klepání na nebeskou bránu a Lola běží o život režiséra Toma Tykwera. V těchto dnech přichází do kina jeho zatím poslední film Nebe, na motivy scénáře Krysztofa Kieslowského. Jak už to u Tykwera chodí, hybatelkou děje je i tentokrát žena.
     Způsob vyprávění posledního Tykwerova opusu se vnějšně od běžící Loly liší jako - vypomožme si levným přirovnáním - nebe a peklo. Vnitřně však doplňují mozaiku Tykwerova světa. Zatímco je techno u Loly dominantní zvukovou informací (a jak Tykwer doznává, obraz se často stříhal do rytmu hudby), v Nebi hudba děj ještě více zpomaluje, ba někdy až zastavuje. Jak v příběhu Loly, tak v Nebi ani tak nejde o děj, který je v zásadě velmi banální a dá se vypovědět dvěma větami, ale o náladu a atmosféru osudovosti. Muži hrají role sekundární, těmi o koho jde a kdo děj rozhýbávají a v konečném důsledku muže vysvobozují, jsou ženy.
     Nejinak je tomu i v případě Angličanky Phillipy, která v Turíně chce zplatit účty za svého mrtvého manžela a pomstít se mafiánskému bossovi. Podnikne zoufalý čin, při kterém nešťastně zahynou čtyři nevinní. Boss však přežije. Philippa je uvězněna a za svůj čin je ochotna nést následky. Přistoupí na návrh mladého policisty Phillipa, že uteče, v případě že bude moci svůj záměr dokončit. Po úspěšném atentátu tito novodobí Bonnie a Clyde odejdou za město. Jsou bez plánů a cílů...
     Jakkoliv má film 96 minut, uděje se v něm a řekne tak málo, že postavy ztrácejí na věrohodnosti. Většina filmů by si zasloužila zkrátit, Nebi by však půl hodiny navíc velmi prospělo. Z ní by byly motivace hrdinů jistě mnohem jasnější. Zazní totiž zpovědi hrdinů a divák se diví, co způsobilo ono pohnutí a chuť otevřít se, vždyť rtuť teploměru se sotva pohnula. Kritik etického rozměru filmu si také právem přijde na své: proč se Philippa nevydá do rukou spravedlnosti, když splnila své poslání, a s Phillipem utíká do širé toskánské krajiny? A bude se tázat oprávněně.
     Film Nebe se kultovní záležitostí asi nestane, za vidění však stojí. Není v něm ani tak důležitý děj, jako atmosféra blízkého konce. Běžící Lole záhyby času skýtaly ne-přeberné možnosti řešení. Phillipě a Phillipovi se nenabízí téměř nic. Žijí ve vypůjčeném čase, který se zužuje jako ústí utahovaného pytle. To jim však dává lehkost a jistou vědomou bezstarostnost. Objevují mezi sebou nové a nové překvapivé spojnice, kdy je totožnost jmen sice tou nejmarkantnější, nikoliv však nejhlubší. Budoucnost přijde... teď ale mají - byť jen na chvíli - své Nebe.
 
Film  
Fimfárum
Bořek Titěra
 
„Musíme vyjet dřív, abychom dostali lístky,“ pravila moje žena v představě, že bude narváno. Nebylo. Naopak - vešlo by se nás do kina asi desetkrát víc. Škoda prázdných míst, protože vězte, že ten kdo hledá v kině to, co já, musel být velice spokojen.
     Fimfárum je něco mezi filmovou reportáží a loutkovým komiksem. Oba tyto žánry totiž pracují se zkratkou. V dobré reportáži (jak vím z Haleyho Posledních zpráv) totiž komentář neopakuje to, co divák vidí - a současně obraz není zdaleka jen ilustrací textu.
     To se tvůrcům filmových povídek podařilo, zejména životní story „Až opadá listí z dubu“ je úžasné. Kostrou vyprávění se stal autentický Werichův přednes. Jeho rytmus je pro film určující, a tak musí obraz stihnout, co se dá. Některé záběry (zvláště z pekla) netrvají snad ani vteřinu, ale jsou naprosto čitelné. Loutky jsou podařené karikatury a jejich pohyby nezapřou trnkovskou školu, která je tak mile odlišná od disneyovek a ruských Ivánků, vlků a zajíců. Gagy připomínají geniální dva medvědy od Kolína a muzika je rovněž skvělá.
     Prvky nostalgické (kovář, početná učitelovic rodina) doplňují elementy moderní, technické (výtah v pekle, vodníkův personální vrtulový pohon) a nadčasové (senilní vrchnost, štědrý pan farář a mimomanželská přitažlivost).
     Myslím, že právě nadčasovost je na pohádkách to hluboké. Werichovy pohádky jsou navíc vtipné. Fimfárum určitě počítá spíš s dospělými diváky než s dětmi. Nenechte se odradit odpoledními promítacími časy ani nicneříkajícími popisky - Fimfárum je film ze života, a tím pádem pro život. Čas a obnos naň vynaložený vám po shlédnutí nebudou připadat ztracené.
 
Co bylo
 
 • Na pražské katolické teologické fakultě byl do úřadu uveden nový děkan fakulty, prof.PhDr. Ludvík Armbruster. Jedná se o další - podle kardinála Vlka završující - krok na cestě obnovy fakulty.
   
 • Kritice médií za prezentaci antisemitských a rasistických názorů byla podrobena kniha Petra Bakaláře „Tabu v sociologických vědách“, kterou vydalo nakladatelství Votobia.
   
 • Premiér Špidla nabídl kandidaturu na prezidenta republiky Janu Sokolovi, který mj. přispíval i do Bratrstva, přednášel na kurzech a na Sjezdu (nejen) evangelické mládeže.
   
 • Papež Jan Pavel II. vyslal k řešení napjaté situace do Bagdádu svého vyjednavače.
   
 • Synodní rada vyzvala všechny křesťany k modlitbám, aby řešení sporu v Iráku bylo mírové a nemuselo dojít k válce.
   
 • V rámci internetového průzkumu lze dát svůj hlas některému světci, jakožto budoucímu patronovi internetu.
   
 • V únoru se uskutečnila kampaň 30 dní pro neziskový sektor. Cílem šestého ročníku této celostátní akce je informovat veřejnost o různorodosti aktivit neziskových organizací.
 •  
  Co bude
   
 • Velikonoční vigilie poličského seniorátu se bude konat 19. a 20. dubna 2003. Meditační pouť bude začínat na evangelické faře v Jimramově a končit nedělní bohoslužbou v Telecím.
   
 • Postní duchovní obnova organizovaná Diecézním centrem mládeže se bude konat v Osové Bitýšce 21.-23.března (dcm.bityska@biskupstvi.cz)
   
 • 5. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět pořádaný společností Člověk v tísni při České televizi proběhne v Praze od 8.-16. dubna 2003. Pak se přesune do čtrnácti regionálních center ČR. Jedním z hlavních témat letošního ročníku, který představí 130 dokumentů z několika zemí, bude problematika migrace.
   
 • Německá nezisková organizace Aktion Sühnezeichen Friedensdienste (ASF), hledá dobrovolníky starší 18 let pro práci v Německu, kteří by se chtěli zapojit do práce na sociálních projektech, zdokonalit se v němčině a poznat místní zvyklosti a kulturu. Pobyt začíná v září a trvá jeden rok. Více informaci na http://www.asf-ev.de/cz nebo sibrt@asf-ev.de.
   
 • 16. března se v budově učiliště v Praze na Jarově uskuteční turnaj ve stolním tenisu od 13 do 19 hodin. Konečná stanice tramvaje č. 1, 9,16 - Spojovací.
 •  
   
   
  Diskusní fórum k článku Nebe:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Fimfárum:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Co bylo:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Co bude:    | vložit příspěvek |