 |
 |
Oboustranná radost
Rozhovor s Hankou Markovou, asistentkou Mirabilis |
|
|
Hanka bydlí v Krnově, studuje speciální pedagogiku v Olomouci a několikrát do roka jezdí za „svou“ rodinkou do Prahy. Není to určitě jednoduché. Povídaly jsme si o tom, proč se do projektu Asistenční péče přihlásila, o Kubíkovi i o tom, co jí pomoc rodině a dětem přináší.
Proč ses pro asistenci rozhodla? Jak ses k ní dostala?
Už několik let jezdím na rodinné rekreace s postiženými dětmi a na jedné z nich byla beseda o o.s. Mirabilis, které se na asistenční službu zaměřuje. Sháněli dobrovolníky, kteří by byli ochotni vykonávat asistenční službu v rodinách během roku. Přihlásila jsem se, protože být s dětmi v Bělči mě moc bavilo a chtěla jsem něco podobného dělat častěji. Studuji speciální pedagogiku, takže jsem ráda přijala možnost dělat něco v praxi. A také mi přijde správné, když člověk bez závazků si párkrát neudělá čas pro sebe, ale pro druhého, který to potřebuje. Radost z věnovaného času je pak oboustranná.
Můžeš přiblížit rodinu, ve které pomáháš? Jak ses s ní seznámila?
„Moje“ rodinka je z Prahy. Starám se o sedmiletého Kubíka, chlapce s mentální retardací a autistickými rysy, který má starší sestřičku Katku a maminku.
Když jsem se hlásila na asistenci, vůbec jsem nevěděla, kam půjdu a rodinu jsem neznala. Děti a rodiny se představovaly na jednom semináři v Bělči. Zaujalo mě, že Kubík byl téměř nejmladší
z dětí, jejichž rodiny zažádaly o asistenci - měla jsem totiž strach, že bych nějakého staršího chlapce fyzicky nezvládla. Už při prvním setkání mě rodinka mile přijala.
Jak probíhá tvoje asistence v rodině?
Většinou je to tak, že přijíždím v pátek odpoledne nebo večer. Kubík chodívá brzo spát a tak si povídáme s maminkou nebo hrajeme hry s Kubíkovou sestrou. V sobotu jezdívá celá rodinka na výlet a vracívají se v neděli večer, takže máme s Kubíkem dva dny na hraní, zpívání, běhání, skákání a procházky. Kubík nevydrží u žádné činnosti moc dlouho, hračky střídá hrozně rychle. Je rád, když hraji na kytaru a zpívám - u toho vydrží dlouho. Nebo chodíme na procházku.
V čem vidíš největší přínos příležitostné asistence pro rodinu, pro dítě?
Pro rodinu je velkým přínosem, když se může spolehnout na asistenta; na odpoledne nebo na víkend mu své dítě předat a udělat si čas pro sebe. Tím, že se rodina otevře člověku, který přichází jako cizí, poznává nové lidi a může získat další přátele. Je taky důležité, aby rodina věděla, že má kolem sebe lidi, kteří jsou ochotni jí pomáhat.
I pro dítě může být asistent nový kamarád, na kterého se těší (záleží na vyspělosti dítěte; některé mezi novými a známými tvářemi moc nerozlišují).
Myslíš si, že projekt Asistenční péče II má nějaký dopad na asistenci při rodinných rekreacích v Bělči?
Myslím, že ano. Při asistencích během roku se rodina s asistentem docela dobře seznámí, takže do Bělče pak přijíždí už jako jednotka. V Bělči se nemusí překonávat seznamovací a poznávací fáze, ale asistent už ví co a jak. A podzimní semináře pomáhají v tom, že se asistenti dovídají o dětech s postižením více z odborného hlediska (přednáší lékař, psycholog), mohou konfrontovat své zkušenosti se zkušenostmi jiných - tím se obohacuje jejich rozhled. Poznávají se lépe i mezi sebou.
Co bys vzkázala těm, kteří by se rádi do asistence zapojili a nevědí, jak na to?
Asi aby se nebáli oslovit nějaké sdružení nebo organizaci, které se asistenční službou a prací s asistenty zabývá; dnes jich je už docela hodně). Taky je nutné zbavit se strachu, že to nezvládnu (já měla docela velký strach) i z toho, jestli si bude rozumět s rodinou. Rodiče většinou ví, co mohou dovolit pro dítě neznámému člověku. Ze strany rodiny bývá asistent přijímán kladně a když se vyskytnou neshody, lze rodinu změnit.
Zájemcům doporučuji kontaktovat např. Mirabilis. Toto sdružení není místně omezeno, takže člověk může vykonávat asistenci tam, kde chce a kde se vyskytne potřebná rodinka.
Děkuji Ti za rozhovor.
|
|
Mirabilis a asistenční péče |
|
Mirabilis je občanské sdružení pro podporu asistenční služby. Cílem jeho činnosti je vyhledávat, připravovat a vzdělávat asistenty k postiženým dětem a také přispívat k úhradě nákladů s tím spojených. Již druhý rok je těžištěm činnosti projekt Asistenční péče II, podpořený ČT a NROS ze sbírky „Pomozte dětem!“. V rámci něho působí 16 asistentů ve 12 rodinách (s 15 dětmi) po celé republice. Hlásí se nám další potřebné rodiny, kterým bychom rádi zprostředkovali asistenční službu. Proto jsme Vám, čtenářům Bratrstva, nabídli tento rozhovor a tak vám chtěli pomoc v rodině přiblížit. Rádi zapojíme ochotné zájemce.
|

Pro rodiny v Praze, Milevsku a Brně hledáme zodpovědné asistenty. Uvažujete-li o své pomoci, měli byste být ochotni cca 4-6krát ročně nabídnout rodině asistenci u dítěte - podle domluvy o víkendu, odpoledne, večer... Předpokládáme, že svoje zkušenosti a vztah k dítěti i rodině využijete následně v Bělči (letní rodinné rekreace, víkendové Setkání rodin a asistentů). Zájemci o asistenci by měli být starší 17 let a mít alespoň základní zkušenost s postiženými dětmi (např. z letní rekreace v Bělči). Nabízíme proplacení jízdného, malou finanční odměnu a úhradu pobytových nákladů na námi pořádaných akcích (podzimní Seminář, jarní Setkání rodin a asistentů), příp. potvrzení o výkonu asistence jako doklad pro školu.
Více o MIRABILIS
i asistenční službě se dovíte na http://www.mirabilis.cz
nebo u koordinátorky asistenční služby
Jany Matuškové,
tel: 737 740 019,
494 371 326, Komenského 726,
517 21 Týniště nad Orl.
|
|