ročník 44/2003:
                   
034Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Hurá,
Zastavení
Spravedlnost!
Pýcha je sladká
Co o tom čteme v bibli:
Jaký je rozdíl mezi zdravým sebevědomím a pýchou?
Jsem pyšný! (a jsem na to hrdý)
Ve výtvarném umění
Sebevědomí, nebo pýcha?
Pýcha nebo sebevědomí
Evangelikální teologický seminář
Žádná selanka to není
Stařec s dětskýma očima
Bohuslav Reynek Ostny v závoji
Co bylo
Co bude
Rozpad rodiny
Podkovaná blecha
Katastrofy
Co je Večernice?
Děvčátko
Edikt nantský
Píšťalka
Vážený pane Mikule
Davidova píseň
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Ručně a stručně  
Píšťalka
Samuel Titěra
 
„Jaro začlo nešťastně - neslaně a nemastně.“ Tolik Karel Plíhal. Nebydlíte nadosah potoka nebo navzdory stávkujícím vrbám chcete sami chytit druhou mízu? Nevažte se na vrtkavost přírody a vyrobte si vlastní píšťalku, která vám vydrží déle než do jara.
     Stačí najít rovný špalíček dřeva a upevnit si ho tak, aby se do něj dala podélně vyvrtat díra cca 68 mm v průměru. Pak špalík opracujeme nožem nebo rašplí pěkně do kulata, aby zbyla stěna asi 2 mm tlustá a máme trubičku, sice ne otlučenou, ale pevnou. Můžeme ji všelijak ozdobit. Zhruba 1 cm od vrcholu ji kolmo nařízneme a šikmým přiřezáváním odspoda vytvoříme ostrý „jazýček“. Pak vyrobíme z měkčího dřeva váleček přesně pasující do horního otvoru tak, aby kus vyčuhoval (kvůli manipulaci). Na jeho vrchní straně jemně seřízneme plošku, která vytvoří štěrbinu, jíž bude vzduch proudit na jazýček. Zasuneme špalíček do vrchního otvoru až po počátek výřezu a zkusíme zapískat. Zkusíme to různou silou, případně zacpeme spodní otvor píšťalky prstem. Nepíská-li, zkusíme jemně oříznout plošku směrem ven. Experimentujeme s různými tvary „špuntů“, ostrostí a velikostí jazýčku, zacpáváním spodního otvoru. Často se to nepovede napoprvé. Až konečně píšťalka zapíská, můžeme špunt definitivně zarazit (zalepit), dokončit povrchovou úpravu, seříznout náústek atd. Přeji vám nekončící jaro.
 
Literatura  
Vážený
pane Mikule
Jan Šimsa, Ludvík Vaculík
 
dopisy
1967 - 1988
 
I člověk celkem zasvěcený by mohl předpokládat, že lidé tak rozdílní jako evangelický farář Jan Šimsa a spisovatel Ludvík Vaculík se mohli seznámit až ve společenství Charty 77. Jejich živá korespondence ale začala mnohem dřív - totiž obdivným, ač nikoliv nekritickým dopisem mladého venkovského faráře z Vysočiny slavnému pražskému spisovateli a veřejnému činiteli. Tím ovšem získává jejich psaní, do kterého se zapojily i obě manželky, jak na hodnotě dokumentární, tak literární, estetické.
     Začátkem března vyjde v Nakladatelství Olomouc téměř sto čtyřicet dopisů, jejichž výběr ponechali autoři zcela na redakci, neboť necítili žádnou potřebu cokoliv vynechávat z důvodů osobních ani politických.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Píšťalka:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Vážený pane Mikule:    | vložit příspěvek |