ročník 44/2003:
                   
037Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Nový svátek
Zastavení
Blahoslavení tvůrci pokoje
Co o tom čteme v Bibli
Nechat krásu pod závojem
Jak se pozná cudný člověk?
Cudnost
Jak si ji představíte a jak se pozná?
Ve výtvarném umění
Dorkas
Minulé zkušenosti
Frída
Petr Eben: Religious works Arie Ruth
Co bylo
Co bude
Českobratrské Horácko
Jan Spálený Má vina
Krize
Ve výtvarném umění
Drogy. Proč?
Sjezd YMCA
Tábor východního bloku
Společné seniorátní dny
Duhové svíčky
Milý Pane Bože
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Hudba  
Petr Eben:
Religious works
Arie Ruth
Eliška Esterlová
 
Jestliže čekáte nějakou převratnou novinku, budete možná překvapeni, že muzika, kterou chci doporučit vaší pozornosti, byla stvořena již roku 1970. Jsem ale přesvědčená, že se pro mnohé z vás může Arie Ruth stát hitem č. 1 -- ač patří do oblasti „vážné“ a ještě navíc „soudobé“ hudby -- stejně rychle jako se to stalo mně. Seděla jsem vám takhle jednou ve vědecké knihovně a do uší si nechala linout v katalogu náhodou nalezenou hudbu -- která už jen názvem je podle mě téměř uhrančivá -- a měla jsem pocit, jako by tahle skoro šestiminutová skladba byla již odedávna mnou a já byla jí. Jako jí může být snad každý člověk, co někdy pocítil nesnesitelnou touhu povědět: „Kamkoli půjdeš ty, tam já chci jíti s tebou. Kde zůstaneš, kde bydliti budeš, tam zůstanu i já, tam bydliti budu. Tvůj lid je můj lid a tvůj Bůh je můj Bůh...“
     Nemusíte ani znát nazpaměť biblickou knihu Rút, abyste vycítili obrovskou oddanost a víru, která je v tom všem obsažena. A nemusíte být ani muzikanti, abyste byli unešeni krásou melodie a aby se vám srdce svíralo při každém jejím dramatickém postupu. (Ale pokud jste muzikanti, máte navíc tu výhodu, že tušíte, čím to je: neuvěřitelně citlivou Ebenovou prací s disonancemi a množstvím chromatiky, která se dokonale snoubí s každým odstínem textu jsouc zakotvena v pevné formě podobné barokní „arii da capo“.)
     Petr Eben, náš přední skladatel soudobé duchovní hudby, nazval tuto skladbu velepísní oddanosti. Myslím, že člověku nezbývá, než před ní pokorně sklonit hlavu.
     Arii Ruth najdete na CD „Petr Eben“: Religious works v podání Pavly Bušové (mezzosoprán) a Jana Kšicy (varhany). Spolu s ní jsou zde ještě další Ebenovy skladby, tvořící pro věřícího člověka docela příjemnou (alespoň dle mého názoru) cestu k soudobé hudbě -- která je často velmi komplikovaná a těžko přístupná.
     A tak vám všem doporučuji Arii Ruth. Kéž se stane alespoň na chvíli vaším velkolepým vyznáním a zaujme vás svou krásou tak, jako mě.
     (Supraphon 1990)
 
 
Z dopisu:
Mládež Poděbradského seniorátu pořádala v červnu výlet na kolech. Vyjíždělo se v pátek z Lysé nad Labem do Mšena, v sobotu ze Mšena přes Kokořínsko do České Lípy a v neděli na Panskou skálu u Kamenického Šenova. Počet cestujících plus minus 13, počasí ušlo... De facto hlavní organizátor jsem byl já. Po výletě mi přišel strašně krásněj majl, a proto vás prosím, jestli byste ho nemohli otisknout v Bratrstvu. Ten dopis mě strašně potěšil a také povzbudil (a utvrdil i v tom, že má cenu něco takového pořádat.) Mireček Fér
     Ahoj,
je to asi hodinka, co jsem dojel domů, teď už sem zase zpátky v té šedi zkouškového období: sedím u počítače, po pokoji se mi válejí skripta... ale není to tak obyčejné odpoledne jako ostatní dny v posledních 2 týdnech zkoušek. Ještě jednou děkuju za hezký zážitky, které jsi naplánoval a vytelefonoval (třebas i noclehy). Děkuji ti, že jsem si mohl na tebe zařvat, že seš magor, žes tam a tam nezatočil, či naplánoval 40% stoupání... a tak.. jsem mohl ventilovat svoje hluboko ve vědomí udusané trampoty a trable z pro mne mlčenlivého období učení :-) Hezky sem si sáhl do svých rezerv, hlavně v pátek. Ahoj...
 
Co bylo
 
 • Havlíčkobrodská radnice chce darovat místní hřbitov židovských válečných uprchlíků pražské židovské obci. ŽO má zájem na vlastní náklady odstranit následky vandalského řádění z minulého roku, investici však podmínila převodem majetku. Havlíčko­brodští zastupitelé jsou předání nakloněni.
   
 • Podle nově vydané knihy Homosexualita z katolického pohledu je homosexualita léčitelnou nemocí. Tvrzení je podloženo stovkami vyléčených a „odporuje propagandě homosexuálních lobby, které mermomocí chtějí přesvědčit ostatní, že nejde o 'úchylku', nýbrž o normál“, napsal v diskusi v MF DNES historik Radomír Malý.
   
 • Evangeličtí vodáci sjížděli na kanoích české, moravské i zahraniční řeky.
   
 • Break dance, graffiti, moderní životní styl a slova Bible, to vše na festivalu Jesus Break v Ústí nad Orlicí. Tak se pokouší přiblížit křesťanství a Bibli mladým lidem farář CB Dan Dostrašil. „Chceme dětem a mladým lidem dokázat, že církev není jen o tom, že sedíme ve studených prostorách a zpíváme staré písničky, ale že děláme i věci, které odpovídají době. Chceme přiblížit mladým lidem víru způsobem, který je jim blízký, citovala faráře“ MF DNES.
   
 • V Jimramově se opět konal předposlední víkend v srpnu festival Otevřeno, na kterém vystoupilo na 20 skupin.
 •  
  Co bude
   
 • V Galerii Apokryf na ETF UK v Praze je výstava fotografií Jaroslava Kolafy, zachycující svědectví o loňských povodních a pomoci při nich očima dobrovolníka.
   
 • FESTIVAL KŘESŤANSKÉ PÍSNĚ „Na vodě“ s Jiřím Pavlicou a skupinami Talant, Paprsky, a dalšími začne 6. září 2003 v 18 hodin na přehradě Lučina u Tvarožné Lhoty.
   
 • V evangelickém kostele na Šromotově nám. 5 v Hranicích se bude 12. září 18:00 konat recitál Evy Henychové.
   
 • Polabská evangelická pouť pro všechny věkové skupiny s tématem Existence Viatorum aneb věčně mezi nebem a podzemím (Jan Konzal) začne 13. září v 9:OO v Poděbradech. Paralelní programy setkání, bohoslužby, koncert, sportovní akce, happening...
   
 • Vernisáž výstavy „Já a můj asistent“ proběhne 21.9. ve 14:45 h v evangelickém kostele v Třebechovicích p. Orebem. Obrázky postižených dětí můžete vidět každou neděli do 19.10. 2003 od 14:30 do 16:45 h. Vstupné dobrovolné. Více na http://www.mirabilis.cz (pořádá FS ČCE v Třebechovicích, YMCA Třebechovice a Mirabilis.)
 •  
   
   
  Diskusní fórum k článku Petr Eben: Religious works Arie Ruth:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Co bylo:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Co bude:    | vložit příspěvek |