ročník 44/2003:
                   
038Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Díkčinění
Zastavení
Bla-ze-ti-ne-řá-de pu-deš-do-ne-be
Co o tom čteme v Bibli
O hněvu
Jak se správně hněvat?
Ve výtvarném umění
Co rozčiluje? Spravedlivě?
Církevní konzervatož Kroměříž
S nezaměstnanými do kopce
Gangy New Yorku
Kapitál
Darované embryo
Co bylo
Co bude
Jubijejní Ondřejov 2003
Všechno se splnilo
Zpráva z vody Moravy 2003
Pohár
Rabbit-Proof Fence
Česko-švýcarský týden
Klany
Kurz mladých varhaníků
Loutkové divadélko
Bohemia Cantat!
Osmisměrka
Spací mládež
Revoluční ukolébavka
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Dělníci víry
S nezaměstnanými
do kopce

Rozhovor s Alenou Fendrychovou a Annou Hánovou
ptala se Eva Drozdová
 
Alena Fendrychová a Anna Hánová
Už třetím rokem funguje v evangelickém sboru v Praze 6 - Střešovicích projekt s názvem KOPEC - koordinační centrum pomoci nezaměstnaným. Jak praví podtitul, jde o pokus o zprostředkování práce pro nezaměstnané, nějak spojené s evangelickými sbory, které by je mohly doporučit. Koordinátorkami celého projektu jsou Alena Fendrychová a Anna Hánová.
 
Co bylo prvním impulsem pro vznik této iniciativy?
     Před pár lety jsme se ve Střešovicích bavili o tom, jestli by náš sbor neměl nějak působit i „navenek“. Jestli k živému společenství nepatří také starost o konkrétní potřeby lidí v různých nesnázích, lidí, které osobně neznáme, ať už z jiných sborů a církví, nebo i mimo ně. Nápadů bylo tehdy víc: že bychom se mohli seznámit s evangelíky třeba z Ukrajiny nebo Běloruska a těm nějakým způsobem pomáhat, jako pomáhal dřív nám sbor z holandského Oss. Zvítězili nezaměstnaní...
 
Vím, že na začátku bylo i několik obav...
     Obavy samozřejmě byly. Třeba že se hned nahrnou „tisíce žádostí“ od nezaměstnaných, ale budou chybět nabídky práce, takže zklameme velké naděje, které do nás lidi bez práce vloží. Nebo obava, že nevytrváme, po několika měsících skončíme a z celé akce zbyde sboru jen ostuda. Strach z neprofesionální práce. A potom také tu byl problém, že náš sbor nemá dostatečné počítačové vybavení. Naštěstí se nic z toho nesplnilo - až na tu neprofesionální práci, kterou nám snad lidé odpouštějí.
     Nesuplujeme funkci úřadu práce. Naším cílem je lidi povzbuzovat, dát jim najevo, že se o ně někdo zajímá, že i když nejsou špičkovými pracovníky, nemusejí se vzdávat, mohou hledat dál...
 
V čem konkrétně spočívá Vaše práce?
     Projekt je postaven na myšlence, že lidé ve sborech vědí o svých nezaměstnaných a mají zájem jim pomoci. Navzájem se znají a mohou nezaměstnaného doporučit, čímž vzniká určitá garance, která na úřadech práce není možná. My na střešovické faře shromažďujeme informace od našich spolupracovníků ve sborech, z nich sestavujeme dva seznamy - nezaměstnaných a volných míst. Ty pak pravidelně aktualizujeme a rozesíláme zpátky do sborů. Vedeme si evidenci, výsledky čas od času vyhodnocujeme a rozesíláme je zpátky do zúčastněných sborů.
 
Předpokládám, že za vším není práce jen Vás dvou.
     To rozhodně ne. Spolupracuje s námi asi 50 koordinátorů po celém Česku. Koordinátor má ve svém sboru i okolí získávat informace o nezaměstnaných i o pracovních místech. Uvedeme příklad: paní Nováková si na sborové nástěnce na seznamech KOPCE přečte, že je někde volné místo instalatéra, a tak řekne koordinátorovi, že její známý by se na to místo hodil a zrovna nemá práci. Ten známý může být věřící, ale taky ne. Koordinátor s ním vyplní námi dodaný dotazník a ten pošle do Střešovic. My pak zprostředkujeme kontakt přímo na firmu, která místo nabízí. Nebo někdo ze sboru hledá práci a v seznamu KOPCE žádná vhodná není. To nám pak přes koordinátora pošle svůj vyplněný dotazník, kde je napsáno, co umí, co by chtěl dělat, jak daleko je ochoten dojíždět apod. My tu informaci pošleme do všech spolupracujících sborů. Může se stát, že někdo zareaguje...
     Ideální koordinátor se zajímá o lidi ve sboru, se „svými“ nezaměstnanými pravidelně mluví. A má k dispozici e-mail.
 
Od začátku je zřetelná podpora domovským sborem. Šlo by to i bez ní?
     S panem farářem tu sdílíme kancelář, kde můžeme pracovat, mládež občas pomáhá při rozesílkách, máme lidi, kteří se nám starají o počítač. Ve sborové místnosti jsme taky uspořádaly první setkání koordinátorů, které chceme v pravidelných intervalech opakovat. Sestry nám na něj napekly buchty. Ze sborových peněz se platí internet a známky na dopisy.
 
Jak je projekt financován?
     Práci děláme zadarmo, počítač nám věnovala firma Azlan.
 
Na začátku projektu byla také myšlenka spolupráce ještě s jinými organizacemi. Chtěli jste podnikat i kroky v poradenství. Podařilo se to?
     Původně jsme trochu myslely na spolupráci s úřady práce, ale nakonec jsme to zavrhly. Ztratila by se tak ona garance, na které stavíme. A co týče poradenství, poslaly jsme na začátku koordinátorům jakousi malou rukověť, kde byly stručně shrnuty základní právní informace z oblasti práce a sociálních podpor. Pak už nás KOPEC zahltil a tuto dimenzi jsme dál nerozvíjely.
 
Kde všude byl projekt představen, jde pouze o vnitrocírkevní práci, nebo o vás ví třeba ministerstvo práce a sociálních věci?
     Asi o nás neví nikdo - tedy mimo církev.
 
Výsledky práce asi nejsou ohromující, ale přesto, kolik lidí se Vám podařilo zaměstnat?
     Šestnáct lidí. Kontaktů nezaměstnaných s firmami ale bylo o dost víc. Úspěch ovšem záleží na výběru firem samotných, na tom, jak se lidé dokážou prezentovat, jak umějí přesvědčit. Všechny práce se zatím našly v Praze. Je to asi tím, že mimo Prahu je síť koordinátorů příliš řídká. Sbory, co s námi spolupracují, jsou od sebe příliš vzdáleny, takže případné práce jsou mimo dosah každodenního dojíždění. Proto jsme znovu oslovily všechny sbory ČCE, informujeme je o projektu a snažíme se je získat pro další spolupráci. Uvidíme na podzim...
 
KOPEC - některým z nás se vybaví „Nohavicův alkoholický kopec“ (film „Rok ďábla“), šlape se do tohoto kopce také těžko?
     Jak kdy. Ale kdy se něco podaří, jde se samozřejmě líp.
 
Děkuji za rozhovor a přeji Vám, aby Vás tato služba těšila.
 
 
 
 
Diskusní fórum k článku S nezaměstnanými do kopce:    | vložit příspěvek |