ročník 44/2003:
                   
038Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Díkčinění
Zastavení
Bla-ze-ti-ne-řá-de pu-deš-do-ne-be
Co o tom čteme v Bibli
O hněvu
Jak se správně hněvat?
Ve výtvarném umění
Co rozčiluje? Spravedlivě?
Církevní konzervatož Kroměříž
S nezaměstnanými do kopce
Gangy New Yorku
Kapitál
Darované embryo
Co bylo
Co bude
Jubijejní Ondřejov 2003
Všechno se splnilo
Zpráva z vody Moravy 2003
Pohár
Rabbit-Proof Fence
Česko-švýcarský týden
Klany
Kurz mladých varhaníků
Loutkové divadélko
Bohemia Cantat!
Osmisměrka
Spací mládež
Revoluční ukolébavka
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Festival  
Bohemia Cantat!
Samuel Titěra
 
Už jste někdy zkoušeli zčernat? Nám se to sice přes veškerou snahu také nepovedlo, ale černošské muziky z Afriky i Ameriky jsme si během tří dnů výtečně užili. Jako jeden z ateliérů pěveckého festivalu Bohemia Cantat jsme dva dny cvičili spirituály - aby v nich byla síla, stesk, radost, naděje. Aby uměly dupat jako stádo gazelích samců i něžně pohladit jako stará unavená máma. To vše pod vedením dvou profesionálních sbormistrů Honzy Staňka a Libora Sládka.
     I do ostatních ateliérů se v pátek do Liberce sjeli zpěváci z celé republiky i zahraničí, celkem asi 400 profesionálů i amatérů (z lat. amo, amare = miluji), aby nacvičili program pro nedělní koncert, vyblbli se, zatancovali si, poznali radost z dřiny, popovídali si. Prostě aby si užili krásný společný víkend. Sborové zpívání je dřina psychická i fyzická, ale užitek a zážitky z něj jsou pro mne docela silně duchovní, nejen u spirituálů. Zpíval se i jazz, madrigaly Bohuslava Martinů, lidové písně a další skladby.
     Nejkrásnější pro mne bylo několik momentů: jeden, když jsem se konečně odvážil pustit se not a upnout se pouze na společnou sílu zpěvu a oči na ruce dirigenta. Pocit jako při letu padákem nebo plachtění na krásném jezeře. Druhý, když Libor Sládek poznamenal, že vlastně nejde ani o dokonalost zpěvu, ale o radost, výraz. Že můžeme klidně dělat chyby, ale v žádném případě nesmíme stát strnule a tvářit se vážně. (Odpustím vám cokoli, jenom ne protáhlý obličeje.) Kupodivu, čím více úsměvu a uvolněnosti ve sboru, tím méně chyb. Třetí zážitek pak byla radost z povedeného díla, na pódiu se stovkou dalších lidí, za bouřlivého potlesku.
     Bohemia Cantat, festival sborového zpěvu, se letos poprvé konal v Liberci, kam se po deseti ročnících přesunul z Havlíčkova Brodu. Věkový průměr zpěváků se trochu snížil, atmosféra zůstala stejně krásná a magická. I kdyby byl Bohemia Cantat, víkend, kde se lidé schází jen proto, aby společně zpívali, tím jediným, co bychom mohli dát do společného věna Evropské unie, není to málo. Podívejte se na http://www.bohemiacantat.cz a příští rok pojeďte také!
 
 
 
 
Diskusní fórum k článku Bohemia Cantat!:    | vložit příspěvek |