ročník 44/2003:
                   
038Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Díkčinění
Zastavení
Bla-ze-ti-ne-řá-de pu-deš-do-ne-be
Co o tom čteme v Bibli
O hněvu
Jak se správně hněvat?
Ve výtvarném umění
Co rozčiluje? Spravedlivě?
Církevní konzervatož Kroměříž
S nezaměstnanými do kopce
Gangy New Yorku
Kapitál
Darované embryo
Co bylo
Co bude
Jubijejní Ondřejov 2003
Všechno se splnilo
Zpráva z vody Moravy 2003
Pohár
Rabbit-Proof Fence
Česko-švýcarský týden
Klany
Kurz mladých varhaníků
Loutkové divadélko
Bohemia Cantat!
Osmisměrka
Spací mládež
Revoluční ukolébavka
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Ach ta láska Ivan Ryšavý
Darované embryo
Moji přátelé nemohou mít vlastní dítě, nemohou ani podstoupit umělé oplodnění z vlastních buněk. Přemýšlejí o přijetí darovaného embrya, ale mají nad tím mnoho otazníků. Jak se na to díváte vy?
Ivan Ryšavý, farář a psycholog pro děti a mládež
 
Příběh Vašich přátel je, žel, stále obvyklejší. Přibývá neplodných párů. Píšete, že nemohou podstoupit umělé oplodnění z vlastních buněk. A zřejmě ani oplodnění ženina vajíčka darovanou spermií nebo naopak, tedy oplodnění aspoň napůl z vlastních buněk. Tedy neznámá dárkyně by dala vajíčko, neznámý dárce spermii, oplodněné vajíčko, embryo by se vložilo do dělohy ženy, ta by dítě vynosila a porodila.
     Vyšlo by z jejího těla, biologicky by ale nebylo dítětem svých rodičů. Není divu, že Vaši přátelé mají nad tím otazníky. Napíšu je kurzívou a ke každé několik poznámek.
     Je to proti přírodě, proti Božímu řádu, krkolomná snaha zvrátit něco, co je prostě dáno. Myslím, že neplodnost nepatří do té kategorie nemůžeš přidat ku postavě loket jeden, tedy je to danost, kterou máš přijmout. Že se snižuje naše plodnost, to souvisí s nějakými civilizačními změnami. A potom, v přírodě se „přirozeně“ děje tolik krutosti, že ji stěží můžeme chápat jako zdroj Božího zjevení, poznání jeho vůle. Albert Schweizer se dokonce bouřil proti tomu, že bůh, který stojí za přírodou s jejím životem na úkor životů jiných, by mohl být totožný s Bohem Ježíše Krista.
     Existuje hlas krve, dítě, které není biologicky moje, nemohu mít plnohodnotně rád. Je spolehlivě prokázáno, že hlas krve neexistuje. Je možné plnohodnotné psychologické rodičovství i tam, kde není biologické. Na tom stojí náhradní rodinná péče. Doporučuji přečíst si příslušnou pasáž v knížce rozhovorů s Milošem Rejchrtem; má prožité rodičovství biologické i „pouze“ psychologické. Tím samozřejmě nechci říct, že Vaši přátelé určitě budou své dítě mít velmi rádi. To nikdo nevíme. Ale chci říct, že to je možné.
     Dá se žít plnohodnotný život i bez dětí. Ano, to určitě. Nevidím ale psychologické ani teologické oprávnění pro římskokatolický názor, že manželství má smysl, až když jsou v něm děti. Na druhou stranu, mít děti je krásné.
     Vaši přátelé v sobě asi cítí tu naši lidskou touhu děti mít. Je to krásné a taky smysluplné. Když vidím vzácné lidi, kteří mají děti, říkávám si: „Jak je dobře, že předali svoje geny dál.“ Ale ono jde předávat ne jenom geny, ale také memy: myšlenkové, citové, duchovní obsahy, které se předávají od člověka k člověku. Je pro mě nezapomenutelná jedna zkušenost: dvanáctiletá dcera velmi problematických biologických rodičů žila už řadu let v SOS dětské vesničce. Matka pěstounka je hluboce věřící. Kolega pedagog vzal děti na skály, s lany a sedáky, na kus skutečného horolezení. Ona, než začala lézt, se samozřejmě krátce pokřižovala a už lezla. Mem důvěry byl předán. Tedy: Vaši přátelé mají díky reprodukční technologii možnost naplnit jedno životní poslání: předat hodnotné memy. Ba, nepodaří se všechno, o zmařených memech víme všichni, kdo vychováváme i vlastní děti. Ale v zásadě: je to příležitost pro hodnotnou službu.
     Kdo ví, třeba právě dítě vychované takovými rodiči bude ten pátý spravedlivý, který zachrání nějakou Sodomu (nebo třídu, nebo sdružení mládeže...).
     Reprodukční technologie může všelijak selhat, mít vedlejší účinky či rizika. Ano, uvedu jeden příklad. Oplodnění vajíčka se vždycky nepodaří. Pro jistotu se oplodní víc vajíček, ta se mrazí a uskladňují. Když se podaří zahnízdění, těhotenství, porod - co s uskladněným „materiálem“? Anebo jiný problém: co když se změní situace dárce a bude chtít kontakt se svým (nebo „svým“?) dítětem? To je problém právní. Těch otázek je víc. Doporučuji zjistit si co nejvíce informací. Potěšilo mě, když jsem nedávno v tisku našel příspěvek k této diskusi od Káji Řeřábka, gynekologa a věrného evangelíka; jsou tedy možnosti konzultovat s lidmi, kteří mají podobné životní hodnoty.
     To jsou některé obecné souvislosti. Rozhodovat se ovšem musí každý pár, obecné řešení tu není.
 
Co bylo
 
 • Ve Francii zemřel ve věku nedožitých 86 let někdejší ministr kultury, významný český spisovatel a publicista Pavel Tigrid. Politolog Jiří Pehe jej označil za jednu z největších postav 20.století v českých kulturních dějinách a řadí jej mezi takové publicisty, jako byl Ferdinand Peroutka.
   
 • v úterý 16.9. se začal stavět most na dálnici D8 v Krušných horách v místě, které má název Panenské údolí. Stavbě požehnal litoměřický biskup Josef Koukl.
   
 • Zachránce českých židovských dětí sir Nicholas Winton odhalil 16.září na Liverpoolském nádraží v Londýně památník účastníkům dětských vlaků z nacisty podmaněné Evropy.
   
 • 52,7% základních a středních škol zahájilo letošní školní rok výstražnou jednodenní stávkou. Jsme připraveni dále vyjednávat a pokud na nás vláda udělá dlouhý nos, budeme organizovat další protesty a případně i déle trvající stávku, řekl šéf školských odborů Dobšík.
   
 • Na nejvyšších hřebenech Krkonoš napadl začátkem září první sníh. Na jiných místech přineslo září horké letní dny, při kterých padly teplotní rekordy přesahující 30 stupňů Celsia.
   
 • V rámci týdne mobility zvítězil v soutěži o nejrychlejší druh dopravy v Praze moped, v Brně automobil. Na druhém místě skončili v obou městech cyklisté. V Praze automobil a v Brně tramvaj se ukázaly jako nejpomalejší.
 •  
  Co bude
   
 • Od 22.9. pořádá ADRA výstavu fotografií Poválečné děti z Bosny více na: http://www.adra.cz
   
 • Od 13.9. do 10.10. pořádá sdružení pro péči o duševně nemocné FOKUS Týdny duševního zdraví. V různých městech se uskuteční výstavy, přednášky, veřejné ukázky pracovní činnosti, divadelní představení, koncerty, dny otevřených dveří a mnohé další. Více informací na http://www.tdz.cz
   
 • Třetí týden v říjnu proběhnou seniorátní dny mládeže na Dobříši (Modlitba), v Jindřichově Hradci (Církev a media) a v Libštátě (Pochod za východem slunce).
   
 • V sobotu 11. října se uskuteční Discoshow setkání mládeže Brna a okolí. Začátek bude v 17 hodin mší svatou v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů v Brně Žabovřeskách. Přepokládaný konec v 1:30. Více na http://www.katolik.cz/elpis/.
   
 • „Život nejen na kolech 2003“, tj. 7. ročník fotografické soutěže o životě lidí s postižením určené amatérům i profesionálům. Soutěžní fotografie budou vystaveny na výstavě Rehaprotex 2003 v Brně. Uzávěrka 15.10.2003. Tel. 541 249 175, email: eva@ligavozic.cz.
   
 • V Praze probíhá do 15.11. II. ročník fotografické soutěže pro osoby s mentálním postižením. Tel. 251 627 808, email: spmp.praha5-13@volny.cz
 •  
   
   
  Diskusní fórum k článku Darované embryo:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Co bylo:    | vložit příspěvek |
   
   
  Diskusní fórum k článku Co bude:    | vložit příspěvek |