ročník 44/2003:
                   
038Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Díkčinění
Zastavení
Bla-ze-ti-ne-řá-de pu-deš-do-ne-be
Co o tom čteme v Bibli
O hněvu
Jak se správně hněvat?
Ve výtvarném umění
Co rozčiluje? Spravedlivě?
Církevní konzervatož Kroměříž
S nezaměstnanými do kopce
Gangy New Yorku
Kapitál
Darované embryo
Co bylo
Co bude
Jubijejní Ondřejov 2003
Všechno se splnilo
Zpráva z vody Moravy 2003
Pohár
Rabbit-Proof Fence
Česko-švýcarský týden
Klany
Kurz mladých varhaníků
Loutkové divadélko
Bohemia Cantat!
Osmisměrka
Spací mládež
Revoluční ukolébavka
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Mládež  
Česko-švýcarský týden
6.13. července 2003 Horní Čermná
Lenka Hajzlerová
 
 
 
V týdnu 6.-13.7.2003 se uskutečnilo setkání švýcarské mládeže z Corselle-Peseux s několika mladými lidmi z chrudimského seniorátu - Litomyšle a Horní Čermné. Přátel ze Švýcarska v čele s farářkou Antoinette Steiner přijelo jedenáct, zato nás Čechů devět. Jejich mateřským jazykem je francouzština. Proto jsme se snažili dorozumívat německy a anglicky. Hlavním tématem byl život Židů v Praze a církve za komunistického režimu.
     První tři dny jsme strávili v Praze. Po prvním shledání jsme šli do kostela U Salvátora, kde jsme se navzájem seznámili. K večeru jsme se vraceli do Horních Počernic. Přespávali jsme v místní faře, kde působí farář Mikuláš Vymětal. V pondělí jsme poznávali pražské židovské ghetto. Vrcholem dne bylo setkání s rabínem Michaelem Dushinskym v Jeruzalémské synagoze. Vyprávěl nám o židovství a naučil nás dvě hebrejské písně, které jsme později zazpívali na bohoslužbách v Horní Čermné.V úterý jsme celodenní prohlídku Prahy proložili návštěvou u faráře Pavla Pokorného, který nás seznámil s církevním životem za totality. Další den byl ve znamení cestování z Prahy až do vsi Horní Čermné v Podorlicku a švýcarského večera.
     Ve čtvrtek a v pátek jsme sjížděli řeku Orlici. Bylo to velice zajímavé! Někteří jeli poprvé, ale i přesto se společnému koupání s kánoí nevyhnuli i zdatnější. V pátek večer nás ještě švýcarská mládež učila tanec salsa.
     Hlavní náplň soboty byla společná příprava bohoslužeb. První skupina vytvářela dekoraci do kostela. Druhá skupina nacvičovala divadlo. Obojí se vztahovalo k tématu čtení Setkání Abrahama s cizinci. Třetí skupina pekla typické švýcarské placky, které měl každý možnost po bohoslužbách ochutnat. Nedělní bohoslužby byly v česko-francouzském jazyce. V poledne nastalo speciální švýcarské loučení. Poté návštěva odjela. Zpočátku komunikace viditelně vázla. Postupem času jsme si však na sebe zvykli a naše ostýchavost rychle opadla. Myslím si, že se tento týden vydařil už proto, že jsme byli na příští rok pozváni do Švýcarska.
 
Reakce
Klany
Pavel Stolař
 
Vážený bratře Gallusi,
     oceňuji Vaši snahu o zřízení nového typicky evangelického svátku v září. Zvláště oceněníhodné je elegantní pravověrně evangelické opominutí pochybné katolické tradice zářijového svátku sv. Václava (kdoví, zda byl zavražděn v září). Vaše snaha o vytvoření genetické mapy spravované a řízené centrálními orgány ČCE si zaslouží ocenění zejména z toho důvodu, že neodborná a neřízená snaha o zachování rodové genetické čistoty vedla v minulosti k některým pochybným degenerativním výsledkům, které se projevily zejména mezi členy Vaší generace. Větší řízená pestrost výběru partnerů zejména na úrovni mezi senioráty a vzdálenějšími klany přispěje k lepšímu využití našeho cenného genetického materiálu a k jeho dalšímu zpestřování. Je mi líto, že jste nevyužil starších pramenů (např. Kocna, P. - materiály pro synod v r.1977, soukromý archiv PK), které formou církevního rodokmenu na tehdejší úrovni znalostí dokazovaly, že volba tehdejšího synodního seniora byla přinejmenším zmatečná, neboť ho volili téměř výhradně příbuzní. Informační hodnotu tohoto materiálu bylo by možné využít pro základní uspořádání členů srazu na Strahově, které by usnadnilo příjemné neúřední plnění hesla (Gn 1,28). Velmi oceňuji skutečnost, že Vaše mladá generace vědomě rozpoznala jistou neschopnost církve rozšiřovat se misijně a přistupuje k náhradnímu řešení šíření fyzického. Naše generace dělala - alespoň některými svými členy/členkami, co bylo v jejích silách.
     Přeji Vám ve Vašem úsilí mnoho úspěchů.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Česko-švýcarský týden:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Klany:    | vložit příspěvek |