ročník 47/2006:
                   
061Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Milí čtenáři
Citát
Co to znamená být Božím Synem? Mt 14, 22-33
Proč fandíme?
Mé fanouškovství
Její deníček, neděle
Jeho deníček, neděle
Co se vám ne/líbí na fandění?
Vox populi
Víra a fanouškovství
Subkultury a hnutí mládeže
Apoštol Petr
Krvavá neděle - Rusko, 22.1. 1905
Z redakce
Seniorátník
Jeronym s míchačkou aneb Jeronymova jednota
RE(6):FWD: Dobrý den!
SMS recenze
Na byt z toho nenašetříš
Islám
Z archívů FBI
Taková praktická čeština
Losí karbanátky
Na tom poli širém
Emilie Veverková - Znovu bych mu ruku podala!
Věž bláznů
Růže pro Algernon
Svatí blázni
Bylo
Bude
Kreslený vtip
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
MÉ FANOUŠKOVSTVÍ
David Kocna

Je zvláštní psát o tom, proč vlastně fandím a je teď úplně jedno, jestli se jedná o fotbal, tenis, formule, hokej nebo cokoliv jiného. Když nad tím přemýšlím, je to v podstatě jasné. Já mám prostě rád sport a bez fandění to nemá cenu.
Proč? No má to co do činění s emocemi a pocity. Jeden tým je mi totiž vždycky sympatičtější než ten druhý. A já samozřejmě chci, aby vyhrál. Taky se dá říct, že čím víckrát jsem někomu fandil, tím raději ho sleduji a podporuji.
No a teď to hlavní. Když někomu fandím, nejsem už jen přihlížející. Stávám se součástí hry. Součástí celku, větší skupiny a to je odedávna jeden z nejsilnějších lidských motivů. Nebýt sám. Být s někým. Je to skoro, jako když čtu nějakou dobrodružnou knížku. Taky fandím hlavnímu hrdinovi. A pokud se mi nelíbí, tak tu knížku většinou ani nedočtu. Podobně to bývá i u filmů. Já myslím, že každý od začátku filmu chce, aby to nějak dopadlo a doufá, že to dopadne tak, jak si přeje. Sice u toho nevstává a nekřičí: SPARTA! Hoši bojovat! nebo Češi!, ale podstata je stejná.
Bohužel i zde platí, že všeho moc škodí. Emoce a dav lidí, to je vražedná kombinace. A sport není výjimka. Lidé prostě zapomínají, že i film občas skončí špatně. To ale není důvod rozmlátit televizi nebo nadávat hercům či režisérovi. Prostě jsme si vybrali špatného hrdinu a někdo to naneštěstí špatně snáší.
Chápu, že jsou lidé, kteří prostě z principu nepůjdou nikdy zasednout na tribuny vedle těch rozzlobených mladých mužů. Já ale i tam, v davu, nacházím krásné pozitivní věci a jednou z nich bych rád skončil. Fanoušci Sparty a Slávie si můžou klidně nadávat celý zápas, ale na jednom se shodnou: „NOVA kurví fotbal”. Pardon za silná slova, ale mně to přijde jako zázrak.
 
 
ÚHEL POHLEDU
 

 
 
JEJÍ DENÍČEK, NEDĚLE
Popelka Králová
 
Večer v kostele jsem ho nepoznávala. Jindy je celkem společenský a milý, tentokrát se mračil, nedržel mě za ruku, vůbec nezpíval, na modlitbu se nesoustředil (já v té nejistotě také ne) a vůbec byl nějak mimo.
Po skončení bohoslužeb stál opuštěně u dveří a každému se vyhýbal. Když se naši kamarádi ptali, jestli s nimi půjdeme někam posedět, vytratil se bez komentáře. Nechtěla jsem na něj naléhat, abych ho ještě víc neroztesknila (přesně tak totiž vypadal).
Odvážila jsem se jen zeptat, co se děje. On mávl rukou, že je všechno v pořádku. Samozřejmě jsem mu to nevěřila. A museli si toho všimnout i jiní. Tak jsem zkusila zjistit, jestli ho zlobím já a nebo ta nezvyklá liturgie. Odtušil, že mu spíš vadil farář, ale s jeho náladou nemám já ani on nic společného. Rozhodla jsem se odvést pozornost jinam a poznamenala jsem, že mám strach ze zítřejšího testu. Upozornil mě, že si dělám starosti s malichernostmi.
Potom mě vyprovodil domů, jenže když jsem ho pozvala dál, vymluvil se, že nemá čas. Na rozloučenou mě sice políbil, ale nijak vřele. Než jsem šla spát, myslela jsem na to, že už mě určitě nemiluje, a brečela jsem. Teď nevím, co bude dál.
Nejspíš má jinou.
 
 
LITERÁRNÍ ILUSTRACE
 

 
 
JEHO DENÍČEK, NEDĚLE
Fanouš Zapálený
 
Sparta zase prohrála.
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Mé fanouškovství:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Její deníček, neděle:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Jeho deníček, neděle:    | vložit příspěvek |