ročník 47/2006:
                   
061Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Milí čtenáři
Citát
Co to znamená být Božím Synem? Mt 14, 22-33
Proč fandíme?
Mé fanouškovství
Její deníček, neděle
Jeho deníček, neděle
Co se vám ne/líbí na fandění?
Vox populi
Víra a fanouškovství
Subkultury a hnutí mládeže
Apoštol Petr
Krvavá neděle - Rusko, 22.1. 1905
Z redakce
Seniorátník
Jeronym s míchačkou aneb Jeronymova jednota
RE(6):FWD: Dobrý den!
SMS recenze
Na byt z toho nenašetříš
Islám
Z archívů FBI
Taková praktická čeština
Losí karbanátky
Na tom poli širém
Emilie Veverková - Znovu bych mu ruku podala!
Věž bláznů
Růže pro Algernon
Svatí blázni
Bylo
Bude
Kreslený vtip
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
KRVAVÁ NEDĚLE - RUSKO, 22.1. 1905
Pavel Nápravník

V neděli 22. 1. (9. 1. podle juliánského kalendáře) 1905 se hlavní město Ruska, Sankt Petěrburg, stalo jevištěm tragédie. Protestní pochod dělníků s peticí k carovi Mikulášovi II. (vládl 1894 – 1917) byl zmasakrován vojskem. Událost dala impuls k dlouhodobým nepokojům a stala se počátkem konce carského režimu (březen 1917).
Prosebné procesí vedl pop Georgij Gapon, zakladatel dělnického spolku. Gapon připravil petici, ve které, kromě vylíčení bídy dělníků, byl též požadavek amnestie, svobody tisku, odluky církve od státu, osmihodinové pracovní doby, pozemkové reformy a ústavodárného shromáždění.
Průvod se poklidně vydal k Zimnímu paláci v naději, že se car dostaví. Mikuláš však odjel do Carského Sela, nedaleko Sankt Petěrburgu. Shromážděné dělníky (asi 200 000 účastníků) překvapil značný počet vojáků, dav neměl kam uhnout, přední řady byly tlačeny ze zadu, takže nebylo možné uposlechnout rozkazu k rozchodu. Vojsko zahájilo palbu a shromáždění rozehnalo. Počty mrtvých se různí, hovoří se o 500 až 1000 mrtvých, ale též „pouze“ 130 padlých (Veber, Dějiny Ruska, Lidové noviny, 1996). Počet zraněných byl mnohonásobně větší. Gapon, který byl později označován za policejního agenta, vyvázl, uprchl do Ženevy, kde se připojil k Leninovi. Po návratu do Ruska byl Gapon roku 1906 politickými protivníky zavražděn.
„Krvavá neděle“ zahájila v Rusku rok revolučních nepokojů (např. červnové povstání na křižníku Potěmkin). Bouře vedly cara k vyhlášení tzv. Říjnového manifestu, ve kterém zaručoval obyvatelstvu občanská práva, volební právo a dumu. Svůj slib však nedodržel a duma svolaná v dubnu byla do 3 měsíců rozpuštěna.
Zmíněné události inspirovaly skladatele Dmitrije Šostakoviče, jehož 11. symfonie má podtitul „Rok 1905“.
 
 
STALO SE PŘED LETY
 

 
 
Z redakce. Zahajujíce nový ročník Šťastného Mládí s velikým opožděním, protože nebyly stroje dodány zavčas naší tiskárně, děkujeme srdečně všem přátelům dosavadním, jak přispívatelům, tak odběratelům za všecku pomoc jejich a prosíme o novou. Bez naší viny, vinou tiskárny stalo se, že čísla ve II. Pololetí vycházela velice opozděně. Látka do časopisu byla vždycky zavčas poslána do tisku. Nyní změnili jsme tiskárnu, budeť nám tisknouti časopis p.Jos.Jarkovský, jenž v Třebechovicích u Hradce Králové otevřel právě novou knihtiskárnu. Doporučujeme podnik tohoto horlivého a upřímného člena naší církve českobratr. všem farním úřadům, správám škol a všem bratřím ku zhotovení všech potřebných tiskopisů. Nový tiskař je zárukou, že bude list náš nyní pravidelně vycházeti.
Předplatné při zvýšení tiskařských prací o 50%, je zvýšeno na 5K. Doufáme, že dosavadní odběratelé zůstanou nám věrni a prosíme jich, aby časopis náš doporučovali předsudky proti němu, s nimiž se setkáváme i tam, kde bychom se toho nejméně nadáli, odstraňovali. Důvěřujeme také cti odběratelů, že nám nezůstanou dlužni a neučiní, jako loni někteří, aby si dali posílati půl roku čísla a pak teprve začali vracet ostatní, nezaplativše.
Ku zdokonalení listu pamatujte laskavě na tiskový fond! (leden 1920, r.2, č.1, Šťastné mládí)

Bratrstvo je Tvým časopisem. Nezapomeň, že by se mělo stát i časopisem těch, na nichž Ti záleží. Dej je čísti svým přátelům, získej alespoň jednoho nového odběratele!

leden 1947, r.26, č.1)
 
 
TISKLO SE PŘED LETY
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Krvavá neděle - Rusko, 22.1. 1905:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Z redakce:    | vložit příspěvek |