ročník 47/2006:
                   
061Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Milí čtenáři
Citát
Co to znamená být Božím Synem? Mt 14, 22-33
Proč fandíme?
Mé fanouškovství
Její deníček, neděle
Jeho deníček, neděle
Co se vám ne/líbí na fandění?
Vox populi
Víra a fanouškovství
Subkultury a hnutí mládeže
Apoštol Petr
Krvavá neděle - Rusko, 22.1. 1905
Z redakce
Seniorátník
Jeronym s míchačkou aneb Jeronymova jednota
RE(6):FWD: Dobrý den!
SMS recenze
Na byt z toho nenašetříš
Islám
Z archívů FBI
Taková praktická čeština
Losí karbanátky
Na tom poli širém
Emilie Veverková - Znovu bych mu ruku podala!
Věž bláznů
Růže pro Algernon
Svatí blázni
Bylo
Bude
Kreslený vtip
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
VĚŽ BLÁZNŮ
Jan Kratochvíl

Již zanedlouho se v našich knihkupectvích objeví druhý díl fantasy trilogie polského autora Andrzeje Sapkowského - Boží Bojovníci. Proto bude užitečné připomenout si první díl tohoto románového cyklu, ve kterém Sapkowski možná už nadobro opustil bělovlasého zaklínače Geralta z Rivie, díky němuž ho možná znáte i vy.
Nareturm, v češtině Věž bláznů, vypráví o situaci na moravsko-polsko-slezském pomezí v době husitských válek. Husitské bouře ovlivňují situaci už nejen v Čechách, ale také na Moravě a ve Slezsku. Slova se proto ujímá všemocná inkvizice, jež stíhá všechny, kteří se jen trochu zdají být podezřelí z hereze. Kacíři ovšem nejsou pouze utrakvisté, avšak i zaklínači, vyvolávači démonů a čarodějníci.
Hlavní postavou je mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy, kterému románek s manželkou rytíře von Šterzci zajistil pronásledování celou Šterzcovou rodinou. Navíc se mladík při studiu medicíny v Praze nevěnoval jen anatomii, ale navštívil i několik vyučovacích lekcí českých mágů. Náhoda tomu chtěla, že se nejasné důkazy o těchto aktivitách dostaly do rukou inkvizitorům, a tak Reinmar nemá za zády jenom Šterzce.
A nepříjemnosti nekončí. Nad hlavami slezských obchodníků, kteří finančně podporují své české kališnické kolegy, visí hrozba. Přibývá záhadných vražd, křik umírajících kupců se rozléhá po celé zemi a s ním i výhružné volání: „Adsumuuuuus – Jsme přítomni a pomáháme!“ Náš hrdina sice není stavěný na podobné nástrahy a nájemní vrahové v patách mu dělají velké potíže, ale vedle neuvěřitelné smůly má občas i štěstí. Během svých dobrodružství totiž získá, kromě dalších a dalších nepřátel, i oddané druhy. Přesto však má Reinmar nakonec jedinou možnost – uprchnout do Čech, kde se s ním setkáme v druhém díle.
 
 
KNIHA
 
 
 
 
 
RŮŽE PRO ALGERNON
Eva Knechtlová

Je lepší být chytrý, nebo hloupý? A můžeme za někoho rozhodnout, jaký má být? Divadelní hra – původně sci-fi povídka – spisovatele Daniela Keyese se nejen ptá po mezích vědy, ale ukazuje nám i meze našeho každodenního světa. Jan Potměšil ztvárňující hlavní postavu (Charlieho Gordona) je totiž ochrnutý na dolní polovinu těla, a ještě navíc je celé představení hrané ve dvou verzích. Jedné běžné a druhé se „stíny“ – tlumočníky pro hluchoněmé. Každá postava má svůj vlastní.
V průběhu hry popisující proměnu spokojeného hlupáka v rozervaného génia (díky neméně geniální mozkové operaci) dostane slyšící divák výbornou příležitost uvědomit si, co všechno se tzv. znakovým jazykem nedá vyjádřit. Celé představení totiž doprovází hudba stejně proměnlivá, jako Charlieho schopnosti a přístup ke světu. Od jednoduchého vybrnkávání k několikaminutovému klavírnímu kusu pro náročného posluchače – co myslíte, dá se to vůbec přetlumočit?
To paralela příběhu hrdiny s osudem laboratorní myši Algernon je přetlumočitelná určitě, nechci vám ale prozrazovat, o co jde. Velmi vám totiž doporučuju návštěvu Divadla v Celetné – i pokud vás nezaujalo téma, tak určitě kvůli obdivuhodnému výkonu J. Potměšila. Představení pro něj musí být nesmírně fyzicky vysilující, i přesto je ale přechod mezi fázemi „prostými“ a „geniálními“ neuvěřitelně plynulý. A pak...možnost nahlédnout do světa, kde hodiny netikají nebude trvat už dlouho. Růži pro Algernon hrají již déle než deset let a pomalu se blíží derniéra!
 
 
DIVADLO
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Věž bláznů:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Růže pro Algernon:    | vložit příspěvek |