ročník 47/2006:
                   
062Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Pro a proti kompromisu
Citát
Hle, pravý Izraelita
Katastrofy
Rádce na každý den
Co je pro vás katastrofa?
Vox populi
Víra a katastrofy
Jakub a Jan Zebedeovi
Českobratrská identita? - I
14. únor 2006 - 130 let od patentování telefonu
Vůdce dorostu a mládeže
Seniorátník
První mezi rovnými - synodní rada
I vy autorem světové encyklopedie!
SMS recenze
Hnutí skindeads
Petice za lepší Evropu
Výchova dětí v oboru výtvarném
Založíme sociologickou poradnu evangelickou
V kolébce kultury
Da Vinciho kód
Haruki Murakami: Na jih od hranic, na západ od slunce
Machina mundi
Mrtvá nevěsta Tima Burtona
O chocholouškovi
Bylo
Bude
Kreslený vtip
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
MACHINA MUNDI
Anna Kratochvílová

Pokud jste lásku i zájem o fyziku pohřbili na střední škole (v průběhu nebo s maturitním vysvědčením), pokud máte pocit, že vzdáleně o astronomii něco víte, ale všechno se vám plete, nebo vás takové věci nikdy nebavily a mysleli jste si, že na nich v žádném případě nemůže být nic srozumitelného a zábavného, navštivte výstavu Machina Mundi v Národním technickém muzeu v Praze.
Expozice popisuje proměny vnímání vesmíru od Aristotela až k Newtonovi. K potěšení návštěvníků se organizátoři vyjadřují systematicky a zajímavě.
Nevěříte? Vyzkouším si vás! To, že nejdříve si vědci v záchvatu soběstřednosti mysleli, že planeta Země je středem Vesmíru, a že stálo několik staletí a lidských obětí jim to vymluvit, jistě víte. Ale že podle Aristotela byla Země nehybným tělesem obklopeným otáčejícími se křišťálovými sférami dalších nebeských těles, o tom pravděpodobně nemáte ani páru. (Mimochodem ve sférický model se „věřilo“ až do roku 1577, kdy Tycho de Brahe vysledoval dráhu jedné komety a dokázal tak, že pokud by planetární sféry opravdu byly, musela by do nich kometa narážet.)
Výhodou také je, že se v kostce seznámíte s klíčovými osobnostmi astronomie a zařadíte si je do historických souvislostí. A co je bezkonkurenčně největší a veskrze praktický přínos výstavy? Množství měřících přístrojů si můžete prohlédnout a některé vyzkoušet. A netýká se to jen dalekohledů a map hvězdné oblohy. Kromě nich zde najdete i šikovné exponáty, které vám (konečně!) pomůžou pochopit, jak je to vlastně s Keplerovými zákony, lomem světla nebo s čočkovým objektivem.
Možná si teď říkáte, že to už víte. Nebo vás napadlo, že to nikdy vědět nechcete. Ve skutečnosti ale tajně doufám, že jsem ve vás probudila neutišitelnou touhu po poznání, a tak se všichni do 26.února 2006 vypravíte na Letnou.
 
 
RECENZE
 

 
 
MRTVÁ NEVĚSTA TIMA BURTONA
Jana Firbasová
 
Pokud si myslíte, že loutková animace začíná a končí u Včelích medvídků, jste na omylu. Hlavním hrdinou loutkového filmu Mrtvá nevěsta Tima Burtona je nesmělý Viktor, který se má oženit s ještě nesmělejší Viktorií. Po absolutním fiasku „svatební generálky“ nacvičuje zdrcený ženich manželský slib a navlékne prsten na suchou větvičku. Vyklube se z ní však prstík dávno pohřbené nevěsty. Nezdravě pobledlá dívka, která však kupodivu stále vyzařuje jistý půvab, považuje manželství za právoplatně uzavřené.
Pokud máte rádi „drsnější“ humor, je nový film Tima Burtona šálek vaší kávy (věřte, že černější, než lebeční dutina mrtvé nevěsty, ve které doslova hlodá červík). Chytlavý song úžasného „Kostlivec bandu“ ze záhrobního baru vám bude znít v hlavě ještě dlouho po odchodu z kina.
Citlivější duše zaslzí nad smutným osudem mrtvé nevěsty, která má mindráky z vypadávajícího oka. Dojemné setkání po letech vás rozpláče při scéně výletu barevné záhrobní společnosti na šedý svět živých.
Chcete-li se tedy pobavit a při představě psí kostřičky vrtící ocáskem se vám nedělá mdlo, jděte na Mrtvou nevěstu.
Mrtvá nevěsta, r. Tim Burton, 2005
 
 
RECENZE
 
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Machina mundi:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Mrtvá nevěsta Tima Burtona:    | vložit příspěvek |