ročník 47/2006:
                   
069Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zvučte Pánu
Re: Hudba na sjezdu (Quo vadis mládežnické zpívání…)
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
ZVUČTE PÁNU
Jan Hrudka

Zvučte Pánu
Reakce na článek Hudba na Sjezdu
Evangelická mládež je z velké části složená z ročníků 1988-93. Tato generace je snad ponejvíce ovlivněna kulturou 21. století. Je skvělé, že v konkurenci různých jiných akcí si najde cestu i na Sjezd (nejen) evangelické mládeže... Přirozenou součástí i způsobem, jak se mohou společně projevit a vyjádřit své emoce, je hudba a zpěv. Zároveň však potřebují osobnost – „předzpěváka“, kdo je do hudební složky vtáhne a zaujme je způsobem, jehož je možné se chytit. Radim Žárský (seniorátní farář pro děti a mládež královehradeckého seniorátu) takovou osobností určitě je, navíc se mu povedlo složit kapelu s dalším farářem Petrem Chlápkem na bicí, bratry Žárskými u akustické kytary a basy, Matoušem Hejlem za elektronickým pianem a svým bratrem Štěpánem s houslemi a dokázali dát stále pěkným písním ze Svítáku nový nádech a ještě více je přiblížit „mladým evangelíkům“. To, že po panelové diskusi, kdy si vybrali závěrečné vystoupení, přišel Radim Žárský s myšlenkou respektu k odlišným kulturám a Chlopin do toho vložil biblickou interpretaci populární písně Voda živá od Anety Langerové coby příběh o ženě u studny, je dobré v tom, že i v obsahu popových songů lze najít cosi hlubšího a jejich text lze přiblížit i teologicky. Člověku se hned lépe zpívá a nemusí to "jenom" poslouchat. O důležitosti rozličných nástrojů zvučných píše se i v Bibli, konkrétně v Žalmu 150, když si jej přečtete, lépe tak pochopíte i Radimova slova o tom, abychom nezpívali jako v kostele – tiše a zdlouhavě. Nejdůležitější je přece společný vnitřní prožitek vyjádřený v radosti ze síly zpívané písně!
Jan Hrudka s přispěním královehradecké mládeže
 
 
REAKCE
 

 
 
RE: HUDBA NA SJEZDU (QUO VADIS MLÁDEŽNICKÉ ZPÍVÁNÍ…)
Radim Žárský
 
Chci reagovat na článek Matěje Kováře. Slovo odborníka má pro mě vždy určitou váhu. Reakce obsahuje objektivní posouzení výkonu kapely a vyznění jejího doprovázení společného zpěvu. Z reakce je však možné vyčíst také subjektivní pocity a názory mládežníka už odrůstajícího s vyhraněným hudebním vkusem.
Za objektivní kritiku díky. Prioritním posláním kapely je doprovod společného zpěvu, nikoli zpěváka! Za kapelu můžu prohlásit, že je nám líto, pokud to tak vyznělo. Cílem našich snah bylo doprovodit, potěšit inspirovat. Subjektivní názor Matěje Kováře na nebezpečí možného směřování evangelického mládežnického zpěvu už nesdílím. Německo není mojí noční můrou. Také po vzoru toho, co se děje na západ a sever od nás jsme se záměrně pokusili o posun od tradiční alternativy k širšímu (střednímu) proudu s ohledem na velmi různé způsoby zpívání v našich mládežích. Evangelickému nonkonformistovi to mohlo přijít trochu polosladké. Docela by mě zajímaly další pohledy. Bylo to opravdu tak sladké? Vždyť se hrál převážně Rejchrt, Flídr, Lídl a Velík a další více než 20 let staré „vypalovačky“!
Jsem přesvědčen, že se i v našem mládežnickém zpívání a hudbě musíme posouvat dál. Hledat, zkoušet, experimentovat. Zbytečně se nevyhraňovat a neustrnout. Církevní hudba (a především ta pro mladé) by měla reagovat na aktuální hudební vývoj. Má být ze života, ne jen z archívů a akademických debat na hudebních školách. Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte nápady, návrhy? Pište!

Radim Žárský
Farář pro mládež
radim.zarsky@evangnet.cz
 
 
REAKCE
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Re: Hudba na sjezdu (Quo vadis mládežnické zpívání…): počet příspěvků: 1     |zobrazit diskusní fórum | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Zvučte Pánu:    | vložit příspěvek |