ročník 48/2007:
                   
078Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zakládání nového parku a manželství
Jednomu je smutno
Domácí (al)chemie
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
JEDNOMU JE SMUTNO
Jan Keřkovský

Když muž přilne k ženě a jsou jedno tělo (Gn 2,24), asi se předpokládá, že je to na celý život. Jenže když se vztah rozláme, co dál? Těžko za to lze ty dva soudit, protože ve hře je ještě “tvrdost lidského srdce”, jak o tom mluví Ježíš (Mt 19,8). Proto Mojžíšův zákon umožňoval rozluku. (Že natvrdlost srdce není důvod k pýše, to je myslím zřejmé, ať už ji projevují rozhádaní manželé, nebo jejich příkří sudiči.)
Jednomu je smutno, dvěma líp. Apoštol Pavel však upozorňuje i na to, že život ve dvou je složitější (1 K 7). A taky ví, že manželství není jen manufaktura na výrobu nových občánků (jeden druhému se neodpírejte, píše). Jiný biblický dopis ke vztahu muže a ženy poznamenává, že “je to velké tajemství, které vztahuji na Krista a na církev” (Ef 5,32). Římští katolíci vnímají tento text poněkud jinak než protestanti a manželství chápou (od 12. století) jako svátost, již si udělují manželé navzájem; to ale sotva lze zařídit na radnici, to musíte do kostela.
Manželství tu samozřejmě bylo dřív než křesťanství (církevní požehnání sňatku známe až od 4. nebo 5. století). Bible o ničem takovém výslovně nemluví a o instituci manželství vlastně také ne. Spíš se zajímá o celý život těch dvou, co jsou spolu, a o Boží lásku, která je má inspirovat v citech a v erotice a ve všem (sr. Píseň písní).
Zkrátka: Jednomu je smutno, když je sám, dvěma je líp - a co teprve, když do svého vztahu pustí Boha (Kaz 4,7-12)! Manželství je ovšem pracovně náročné, pokud se týče péče o vztah. Právě proto je jen dobře, stane-li se Boží láska inspirací pro naše city, vzájemný respekt, odpovědnost a vůbec všechno. Je to pracovně poněkud náročné, ale stojí to za to (viz Kaz 9,9).
 
 
BIBLE A ...
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Jednomu je smutno:    | vložit příspěvek |