ročník 49/2008:
                   
082Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Táhni mi od krbu, lovče!
Cesta k Bohu je otevřená
Adamovy hranice
Lovci a jeskynní ženy
A zrovna ne!
Judaismus a násilí dnes
... v Boha, Otce všemohoucího
Petr Linhart
Hliník se neodstěhoval do Humpolce
Metoda "Pytlík třešní"
Občanka
Pomáhat se musí umět
Víkend na trati 231 - v Polabí
Mrtvý muž v bunkru
Radůza rapující meditující
Dva proti Říši
Phléésová sezóna
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
HLINÍK SE NEODSTĚHOVAL DO HUMPOLCE
Magdalena Férová

Ale, ale - vy netřídíte aluminium?
Kontejner na plasty, sklo a papír má dneska v rozumné vzdálenosti od domu téměř každý, někdo dokonce i na nápojové kartony nebo bioodpad. Co ale s kovem? Nádoby na kovy většinou v obcích nejsou, nevyplatilo by se to. Jedním z důvodů je to, že by místo v útrobách popelářského auta končil jejich obsah na kárce sběrače, který by ve sběrně utržil zaslouženou odměnu. Proto se o svůj kovový odpad musí každý starat sám. Větší kovové kusy i drobný domovní odpad, jako jsou plechovky, je možné odevzdat ve sběrném dvoře nebo ve sběrných surovinách. Kde není sběrný dvůr, je obec povinná zajistit sběr jinak, například dvakrát za rok vyhlásit „železnou neděli“.
Kovy jsou jednou z neobnovitelných surovin, která se získává velmi náročnou cestou. Jejich recyklace je na rozdíl od výroby z prvotních surovin poměrně jednoduchá a ekonomicky výhodná. Není tedy důvod, aby končily na skládkách.
Mezi kovy patří i hliník. Al je třetím nejrozšířenějším prvkem na zemi. Je všude kolem nás. Proč by se jinak jmenovala hlína „hlína“? Nebo spíše, proč se jmenuje hliník „hliník“? Tento všudypřítomný kov se vyznačuje malou hustotou, výbornou tepelnou a elektrickou vodivostí, kujností, tažností a odolností vůči korozi. Díky svým vlastnostem je ve formě různých slitin nezastupitelný například v leteckém a automobilovém průmyslu. Oblíbili jsme si ho i v domácnostech a potravinářství – pivo v hliníku, paštika v hliníku, svačina v alobalu. Musíme však vědět, že i když samotný prvek hliník nikdy nevyčerpáme (chyběla by nám potom půda pod nohama), tak ložiska bauxitu, minerálu, ze kterého se dá hliník „výhodně“ získávat, nekonečná nejsou. Je škoda tento důležitý kov „prožrat“ v paštikách.
„Výhodně“ znamená, že se bauxit těží v povrchových dolech. A že se na výrobu 1 kg hliníku se spotřebuje přibližně tolik energie, jako spotřebuje 60 wattová žárovka za 800 hodin (33 dny). Ani přetavení však není proces úplně neproblematický. Na jednu tunu vyprodukovaného hliníku vznikne až 0,5 t odpadní strusky, která se musí skládkovat. Navíc z barev potisku obalů mohou vznikat jedovaté dioxiny.
Co má tedy člověk dělat? Nejlepší je samozřejmě hliník při nákupech co nejvíce omezovat. Housku si balit do ubrousku, nápojům v plechovkách se úplně vyhnout atd. Nekupovat žádný ale pravděpodobně nezvládneme. Proto se do škol vrací soutěže ve sběru, sbírají některé obecní úřady (např. MÚ Prahy 10), ekologická centra a sběrny. Vysbíraný hliník se vykupuje a zpracovává přetavením. Také se může za studena drtit na prášek, který se pak používá jako redukční činidlo při výrobě oceli. Výhodou tohoto postupu je, že je vhodný pro drobný hliník z domácností, protože touto cestou nevznikají výše zmíněné dioxiny. Tento postup uplatňují ve firmě Alutherm CZ v Mníšku pod Brdy a pro větší množství hliníku jsou po domluvě ochotni i dojet (například do škol). Malé množství je pak možné po domluvě zaslat poštou paní Janě Lenhartové, která ho firmě předá (kontakt: Jana Lenhartová, Žižkova 1547, 263 01 Dobříš, tel. 604 171 861).
Hliník poznáme buďto podle označení ALU nebo 41 v trojúhelníku ze tří šipek. Od jiných kovů ho rozeznáme pomocí magnetu – na hliník nepůsobí. Pokud máte pochybnosti u víček od jogurtů nebo u jiných stříbrných obalových folií, tak je zkuste přehnout. Pokud se samy vrátí do původní polohy, bude to asi plast, pokud ne, je to hliník.
Mezi hliník patří: hliníkové fólie z čokolád, víčka od jogurtů, nápojové plechovky, hliníkové obaly od paštik, alobal, hliníková víčka některých zavařovacích sklenic nebo nápojů.
Proč jsem tentokrát věnovala celé ekooko tak specifickému problému jako hliník, kterého každý vyprodukuje jen 1,2 kg za rok? Zkuste si tu hmotnost vynásobit počtem obyvatel ČR.
 
 
EKOKO
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Hliník se neodstěhoval do Humpolce:    | vložit příspěvek |